Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nieśmiałe pierwsze kroki

Pokaż wątki Pokaż posty

Nieśmiałe pierwsze kroki

Magleska 17:26, 24 maj 2017


Dołączył: 07 maj 2017
Posty: 18729
Witaj , co do planowania nie pomogę,sama jestem kiepska w planowaniu ( tylko na zdjęciach umiem powiedzieć, co mi sie podoba )ale chętnie będę kibicować i zaglądać jak się zmienia ja tez mam skarpę , tylko z tarasu w dół , z braku innego pomysłu powstał na niej skalniak ,
____________________
Magda Wilczy ogród WizytówkaWilczy ogród
Elka 22:26, 26 maj 2017


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Witaj w moich skromnych progach Ja też tak mam, że na zdjęciach to wszystko misię podoba, a jak mam coś u siebie wymyśleć to już ból. Lecę do Ciebie
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Kacha123 08:39, 15 cze 2017


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 11707
Elu, pokazuj co gdzie planujesz - łatwiej będzie doradzić. I nie wkurzaj się jak Ci coś tam będziemy odradzać, albo poprawiać, bo to nie krytyka tylko ociupinka praktyki. Buziaki
____________________
Kacha Mój ogród pod górkę
Elka 08:43, 15 cze 2017


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Pokaże, pokaże, tylko jak troche ogarnę teren
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
ElzbietaFranka 12:44, 15 cze 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13938
Witam Elka. Masz piekny teren, ale trzeba ogrod bardzo przemyslec szczegolnie skarpe. Gdyz cala woda po ulewie bedzie u ciebie i wszystko zmyje.
Nie rob wszystkiego zaraz natychmiast najpierw ppmieszkaj i zobacz jak sie teren zachowuje podczas upalow, ulew, zima itd. Gdyz lepiej budowac niz przebudowywac.
Przejrzalam caly watek Toszka ma racje. Podzel ogrod na kwartaly i planuj w tych kwartalach. Nasadzenia rob nie pojedyncze lecz grupowe.
Tuje tak luzno posadzone nie zahamuja wistru.
Swoja dzialke mam na wyjatkowym wygwizdowie i posadzilam tuje gesciej brabanty bardzo szybko risna.
Tez mam gline. 2 sztych łopata mam ziemi reszta glina nie wszedzie jest jednakowa warstwa gliny. Nieraz udaje sie przebic przez gline i jest piasek moze u ciebie jest tak samo.

Moglabym jeszcze duzo napisac, ale to wieczorem odnosnie zdrenowania skarpy.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Elka 22:58, 15 cze 2017


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Zachęcona odwiedzinami wrzucam dziesiejsze zdjęcia.
To rabata przed oknem okiennym. Wymiary 5 x 3 m. Strona zachodnia. Posadzone już hortensje "bobo" i iglaczek - świerk nana w rogu. Po prawej chciałabym posadzić jakieś trawy - tu myślałam moudrze, a z przodu może konwalnik, Hakonechloa (dzeeki Kasia) albo bordowe berberysy. To co rośnie teraz takie biedniutkie na samym przodzie to tymczasowa podarowana szałwia.


To jest chyba temat do ogarnięcia. Gorzej ze skarpą. Tu juz kompletnie nie mam pomysłu.



Jak widać typowy teren budowy.
Na skarpie jest jednak najlepsza ziemia. Dodatkowo - szczególnie za radą Toszki jesienią ją przekopałam i nawiozłam końskim obornikiem. Tuż przed murkiem zrobiony jest drenaż. Póki co woda jest w miare opanowana. pisze póki, poniewaz prawdą jest, że mieszkam tu blisko 3 lata i prawdziwa zlewnia była tylko raz. Największy problem stanowi woda podskórna tuż obok studni. Jest i muszę się z nią chyba pogodzić bo każda próba zdrenowania jej kończy się moim niepowodzeniem. Czytałam opis geologiczny mojej działki i takie rzeczy są tu normalnością. Obok studni jest więc gliniaste mokradło. plan na ten kawałek jest jest taki:
https://pl.pinterest.com/pin/770326711233654367/
Murek kończy się ogniskiem. Pomysł tez podpatrzony.

Murek będzie podniesiony o 2 - 3 kamienie, drugi pójdzie góra skarpy - tuż pod łąką. Czekam na świeżą dostawę kamienia tam też będzie drenaż. Murki będą się łączyć. Dodam, że jest tu patelnia. Skarpa jest od strony południowo - zachodniej.
Na tą skarpę chciałbym przesadzić mojego buczka rohana weeping. Proszę o jakiekolwiek sugestie, gdyż ja nie bardzo wiem, gdzie go posadzić. Obok studzienki rośnie klon palmowy garnet i nie chciałbym go już przesadzac a obie te roślinki są ciemne.

Eluś u mnie identycznie z ta gliną. Tak jak piszesz dwa wbicia i kończy się urodzaj. tuje sadziłam w rozstawie co 60 cm. W temacie tui mam depresję bo mi kozioł sarny zniszczył wczoraj jedną,ale za to najładniejszą.

Dziękuję Wam dziewczyny za odwiedzinki. Ogrodowisko nauczyło mnie już sporo cierpliwości.
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Elka 23:00, 15 cze 2017


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
W sumie teraz to widzę, że nie ma zdjęcia z widokiem z tarasu, ani na taras z dalszej perspektywy. uzupełnię jutro.
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Kacha123 13:36, 16 cze 2017


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 11707
Elu, w projektowaniu to ja kiepska jestem, ale pomogę tyle, ile potrafię.

Pod oknem po prawej możesz dać Moudry, ale nie wiem, czy nie lepiej wyglądałoby tam coś wyższego np Morning Light. Bobo nie jest zbyt wysoka i coś co będzie przed nią nie powinno jej przesłaniać - hakonechloa tworzy duże kępy ale nie wysokie to chyba byłaby OK. Mało mi tam jakiegoś elementu zimozielonego - może jakieś kule - bukszpan, cis, tuja? Bo jeden świerczek to chyba mało.

Co do skarpy to nie wiem jakim stylem chcesz podążać? Zobacz na stronie gardenarium.pl "Ogród tarasowy w stylu Chelsea Flower Show". Ja widziałabym coś takiego. Chyba, że wolisz bardziej uporządkowane nasadzenia. Daj znać.
____________________
Kacha Mój ogród pod górkę
Toszka 16:28, 16 cze 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Elu, weszłam na twoja tablicę, na Pintereście, z nadzieją,że podpatrzę co ci w duszy gra... a tam psinto Wrzucaj na tablicę wszystko co ci się podoba. Łatwiej będzie podpowiadać i planować.
"Wszystko" to znaczy wszystko -nie patrz na swoją skarpę, patrz na styl ogrodu, na rosliny, zestawienia. Zaplanujcie tylko murki, by łatwiej było chodzić w poprzek skarpy. Reszta, czyli rosliny to tylko kwestia zaprawienia dołków.
Nie planuj kamieni na skarpie - utrudniają pielęgnację i narzucają konkretny styl. U ciebie ta skarpa nie jest jakoś wielce stroma i wszystko jest mozliwe.
Uwierz - WSZYSTKO
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Elka 21:37, 16 cze 2017


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Kasiu, Toszko dziękuję za odwiedzinki

Jeśli chodzi o rabatę przed dom to pomyślałam o czymś takim:

Drzewko na pniu - trzmielina, albo jakiś iglak. Obok ML - myslałam o nim Kasiu zanim podpatrzyłam u Ciebie moudry. Przed hortkami hakonechloa w kolorze jak najbardziej limonkowym, a na obwódke berberys taki bordowy z zieloną obwódką, albo bukszpan.

No i skarpa. Próbowałam cos nabazgrać:
Zielona plama to studzienka otoczona kamieniami.
Czerwone to klony: wyżej garnet, niżej antropureum. Tego wyżej chciałabym pozostawić w tym miejscu, w którym rośnie. Coś do niego dokomponować.
Toszko - skarpa w najszerszym miejscu ma jakieś 6 m i tak jak zauważyłaś nie jest bardzo stroma. Najbardziej stromo jest pomiędzy studzienką a posadzoną już irgą.
Może ewentualnie podzielić ja na jakieś nieregularne sektory, ale zachować spadek a nie robić wyrazistych półek...

Idę odrabiać pracę domową dziewczęta
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies