Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nieśmiałe pierwsze kroki

Pokaż wątki Pokaż posty

Nieśmiałe pierwsze kroki

Kacha123 20:49, 16 kwi 2017


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 11707
A jak będziecie robić te murki? Na podmurówce? Suche, układane? Jeśli obawiasz się wody zlewającej się ze skarpy, to dobrym sposobem jest ułożenie za murkiem węży drenacyjnych w żwirze i piachu. Dodatkowo między murkiem i wężem dobrze jest dać folię kubełkową. Masz już jakieś zdjęcia po pracy koparki?
____________________
Kacha Mój ogród pod górkę
Elka 21:36, 16 kwi 2017


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Witam Cie w moich skromnych progach. Murki chce zrobic suche bez podmurowki i z drenazem tak jak radzisz. Zdjec jeszcze nie porobilam bo albo jestem w pracy albo leje. Nie moge dokonczyc po tej koparce bo deszcz mnie przegania.
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Elka 20:06, 17 kwi 2017


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Udało mi się dziś między kroplami zrobić zdjęcia moich poczynań.


W tym roku planuję tu zrobić suchy murek dołem i górą skarpy, który się połączy. Nasadzeń nie będę robić, ponieważ muszę popracować w tym miejscu jeszcze nad jakością ziemi.

Przed domem powstało miejssce na nową rabatkę. Tutaj chciałabym przenieść buka rohan weeping, żurawki i karłowatego iglaczka.

Mąż zrobi krawęznik, wyrównam sobie ziemię i będę działać.

Jesli ktoś ma jakiś pomysł to podrzućcie coś na tą rabatę. To bardzo uboga wersja moich umiejętności.

Wzdłuż dorysowanej kreski dosadzę tuje szmaragdy. Na zielono zaznaczyłam hortensje bukietowe limelight, przed nimi żurawki. Na czerwono dwie brzozy. Pomyślałam, że byłoby to nawiązanie do brzóz widocznych po drugiej stronie drogi. Pasowałyby tutaj jakieś trawy? Juz na zdjęciu widać, że pod brzozami jest strasznie łyso, ale póki co nie mam pomysłu ...
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
Kacha123 19:47, 19 kwi 2017


Dołączył: 04 gru 2014
Posty: 11707
Fajnie to wyszło!
Co do planu nasadzeń rozważ:
- między hortkami a tujami wyższe trawy - miskant morning light albo variegatus. Osobiście wolę ml, bo v się "rozkracza" Tak, czy inaczej fajnie świecą na tle ciemnej zieleni
- przed hortkami nie robiłabym chyba jednolitego pasa żurawek na takiej długości - może pomieszać żurawki, dalej jakieś trawki, szałwia? Nie wiem, co lubisz?
- brzozy nie dwie, jeśli już to trzy, a najlepiej pięć W brzozach sprawdzonym połączeniem są rozchodniki z rozplenicami, jeżówkami. Dobrze jest mieć też coś zimozielonego - bukszpan, kosodrzewiny?
No nie wiem, co Ci doradzić, bo ja w planowaniu słaba
____________________
Kacha Mój ogród pod górkę
kamcia 08:24, 23 kwi 2017


Dołączył: 02 maj 2014
Posty: 515
Cześć Elu

Widzę, że będziesz robić suchy murek. Ja sama u siebie miałam suchy murek, na początku może i fajnie wyglądał, ale jak podlewałam rośliny to ziemia przelatywała przez niego, może powinnam jakąś folie od zewnątrz dać nie wiem. Teraz mam murowany i wg mnie jest znacznie lepiej.

W projektowaniu nie jestem zbyt dobra, ale tak jak kasia pisze 2 brzozy to za mało, nie wiem jakoś tak wolę nieparzyście

Będę podglądać i trzymać kciuki
____________________
Kamcia ogródkowe rewolucje
Elka 09:25, 23 kwi 2017


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Witaj Kamciu
Częśść murku mam właśnie bez folii i też się przelwa. Nie tyle od podlewania co w czasie ulewy. Na dalszej części chcę dać tą folię. Murek murowany na razie mnie przerasta finansowo Myślę intensywnie nad tymi nasadzeniami. Zapraszam Cię do mnie częściej
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
sylwik69 16:01, 24 kwi 2017


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Też skromnie uważam,że brzozy powinny być nieparzyście a pod nimi tak jak pisze Kacha pięknie wyglądają trawy i sucholubne rośliny np.rozchodniki Matrona o czerwonej barwie.N a tle brzóz pięknie się prezentują.
Dużo pracy wykonaliście
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Kindzia 09:37, 30 kwi 2017


Dołączył: 04 kwi 2012
Posty: 28042
"ale raczej podobają mi się ogrody wyglądające na niepoukładane"...to zupełne przeciwieństwo tego, co mnie się podoba

Już Ci pisałam u mnie, nie dam rady pomóc w projektowaniu na papierze. To nie moja bajka Rośnie, widzę, wtedy wiem co posadzić. Teraz też czekam z nasadzeniami ostatecznymi na mojej przerabianej rabacie.
Na temat róż mogę pogadać Jako tako...

Myślałam, że my mamy przerobiony projekt domu, ale koło Ciebie nie mogę sobie stanąć Tak, wybudowaliśmy Karolę

Dziś wiem, że na taki pochylony teren jak u Ciebie to najlepsze jednak są murki oporowe z ziemnym tarasami. Mam też spad terenu, nie tak duży jak Twój wprawdzie, ale gdybym robiła ogród jeszcze raz, to wolałabym go robić latami (koszty), a zdecydować się na taki właśnie układ. Zyskujesz urozmaicenie, nie spływanie ziemi, łatwe plewienie i uporządkowany wygląd. Ale ja chciałam już...a budowa wycyckała nasze kieszenie
I teraz męczę się z obrabianiem skarpy I spływaniem wszelkiego dobra z południowej strony

Powodzenia, nie trać zapału!!!
____________________
Kasia***zjazd VI 2016***cz.I***cz.II*** Ogród z łezką II
Elka 09:52, 30 kwi 2017


Dołączył: 04 cze 2015
Posty: 441
Skarpy mają swój urok - to fakt, ale tak jak mówisz potrzeba na nie czasu i pieniędzy Powoli zaczynam do tego dojrzewać. Zawsze można jakość gleby poprawiać
____________________
Elka Nieśmiałe pierwsze kroki
KasiaW 07:40, 10 maj 2017


Dołączył: 13 kwi 2013
Posty: 421
Elu, pokaż co działasz w ogrodzie Jestem ciekawa Twojej rabaty śliwowo-hortensjowej ...
____________________
Kasia Ogrodowe dylematy Kasi ... pomożecie?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies