Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Elinkowy ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Elinkowy ogród

Nett 15:30, 08 lis 2016


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 2392
Ja bym ten murek też obsadziła. Będzie bardziej proporcjonalnie wyglądać i nie będzie takiej ściany w rogu.
A czemu nie chcesz go zasłaniać?
____________________
Aneta-Ogród Nety- moje marzenie
Elinka 16:39, 08 lis 2016

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
W sumie wytlumaczenie irracjonalne troche, ze nie musze siie zaslaniac w tym miejscu bo mur zaslania, i zezie,en ladnie na tle tej cegly wyglada i ze gdzies widzialam jak Danusia komus radzila i tez taki murek tylko bialy. Nie o sadzila tyle ze inne miejsce i inne rosliny byly.
____________________
elinkowy-ogrod
makadamia 19:19, 08 lis 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Elinka napisał(a)
No o to wlasnie chodzi bo jodla nie jest wcisnieta w sam rog a odsunieta z 2,5 m wiec spokojnie przy siadxe od strony sasiada pociagne zywoplot do naroznika. Dobrze narysowalac, w czym wy to rysuje ie tez bym sobie narysowala latwiej byloby wyobrazic i moze glowy bym nie zawracala.

Masz racje po obu stronach musi byc ta sama roslina nie bede roznicowac. Pozostaje jeszcz zdecydowac czy smaragdy czy choiny?
Co bys Ty wybrala?
Jeszcze jedno proporcje nie sa takie jak na Twoim rysunku po lewej jest z 6 m do obsadzenia a po prawej tez ale nie chce zakrywac 2 metrowego murku ćeglanego wiec zaczne 2 m dalej i tylko 4-5 m obsadze wiec wizualni zielonego nie bedzie idealnie rowno, potem idac dalej od drogi 3 cyprysiki ivonee i reszta jakies 6 m cisy ...
Ma to sens?


Elinka! Normalnie bo przełożę przez kolano!
Co było tłuczone przez cały wątek? Że masz ujednolicać nasadzenia i robić ramy, tak? A Ty co robisz? Ciągle mieszasz i kombinujesz jak koń pod górkę!

Po co Ci te cyprysiki i te cisy?!
Po co Ci ta dziura przy murku? Będzie wyglądała jakbyś chciała zaoszczędzić na żywopłocie.

Posadziłabym NA CAŁEJ DŁUGOŚCI OGRODZENIA szmaragdy, skoro je wolisz, ale cięłabym je na wysokości ogrodzenia, żeby nie wyrosły na 4 metry wysokości.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Elinka 20:50, 08 lis 2016

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Ej no Asia ale mi humor poprawilas normalnie glowa mnie rozbolala od tego myslenia a jak Twoj wpis przeczytalam to sie usmialam , no tak , masz racje mialam ujednolicac .... Ale 16 m samego szmaragda to za duzo poza tym nie chce zaslaniac sie calkowicie od drogi... A tak zielona sciane bym miala tylko troche w narozniku a potem cos nizszego stad te cisy.

Ale postep. Jest bo na innej rabacie mialam 4 gatunkina jakichs 10 m i zredukowalam do dwoch ha, brawo ja.

No i z tym murkiem macie racje chyba TRZA go bedzie zaslonic buuuu.
____________________
elinkowy-ogrod
makadamia 10:29, 09 lis 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jak się śmiejesz a nie płaczesz z powodu OPeeRu to dobrze

Po kolei:

Musisz zdecydować się, jaki chcesz ten żywopłot. Bo mnie się zdaje, że Ty ciągle skręcasz w kierunku tej inspiracji, którą mi kiedyś pokazywałaś, czyli żywopłotu naturalnego, mieszanego.
Ale takie żywopłoty ZUPEŁNIE INACZEJ się robi. Nie wystarczy po prostu wziąć większej ilości gatunków i posadzić ich w rządku.
Zrobienie takiego mieszanego żywopłotu, atrakcyjnego z dwóch stron i na takiej szerokiej rabacie to już bardzo wysoka szkoła jazdy. Na tym forum chyba tylko Danusia potrafiłaby coś takiego zrobić.

Jeżeli nie chcesz się szczelnie osłaniać od ulicy (w sumie podoba mi się ten pomysł - będzie bardziej po amerykańsku) to może lepiej w ogóle zrezygnować z żywopłotu i zrobić rabatę mieszaną, z drzew, krzewów i bylin, która będzie widoczna i od domu i od ulicy?
Żeby nie robić zamieszania, narysowałam tylko największe drzewa i krzewy. Bliżej krawędzi byłyby byliny i mniejsze krzewy.

Ciemnozielone - zimozielone (żywopłot ze szmaragdów od sąsiada i cisy?ostrokrzewy? choiny kanadyjskie? jako szkielet rabaty)
Jasnozielone - duże krzewy liściaste, typu kalina, dereń, perukowiec itp
Czarne kółka - dwa większe drzewa liściaste, np.: klon red sunset i jedno mniejsze np.: jabłoń royalty albo brzoza youngii
Tak wyglądałaby mniej więcej rabata


a tutaj inspiracje:
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859138891/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859138889/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859094701/
Tylko u Ciebie te rabaty jeszcze głębsze by były.

Problemy są dwa:
- coś wspominałaś o liniach rozsączających
- nie mam pojęcia, czy taka rabata będzie grała z resztą ogrodu, ale zakładam, że reszta ogrodu też będzie do przeróbki
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Elinka 18:53, 09 lis 2016

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Asiu dzieki za pochylanie sie nad moimi problemami.
Niestety troche wracamy do punktu wyjscia i zrodla problemow tak jak Danusia napisala ta rabara jest za dleboka ( za szeroka) i co by nie sadzic bedzie lepsze ub gorsze zlo.

Do tego sprawe komplikuje umiejscoweienie w rabacie oczyszczalni z 1,5 m srednicy deklem i czterech
rur co poltora metra rozsaczajacych.

Tak najprosciej byloby sie obsadzic szczelnie od drogi po calosci zielonym zywoplotem i to pewnie jednogatunkowym ale ja nie chcialabym zaslaniac ( ladnego ogrodzenia i w sumie bryly domu tez - nam sie podoba ) a juz napewni nie w calosci i szczelńie stad chec ujednolicenia chociaz tla w narozniku stad szmaragdy za jodla po obu stronach . Ale szmaragdy od drogi zaslonia 2 z 6 dwumetrowych przesel, dalej ich nie pociagne bo za duzo bedzie a czyms reszte trzeba dopelnic stad pomysl ze od drogi za szmaragdawi ida 3 zolte cyprysiki tym bardziej ze rosna od roku i musialabym wyrzucic no i zostaja kolejne 3 przesla tj 6 m i tutaj musza dac cos niskiego.

Mozisz skomponowac rabate z krzewow, kiedy ona po czesci teraz taka byla tam i derenie byly i pecherznice ale przy szerokosci 16 m na glebokosc 8 robi sie straszny balagan co widac na zdjeciach .
Co do drzewto masz racje ale 3 tam nie wsadze ze wzgl na rury w rogu jodla i jedno wejdzie myslalam o klonie crimson centry lub grujeczniku na nozce nie krzaku.
Brzoza youngi juz jest nr 32 na rysunku.

Czyli w zasadzei tak jak proponujesz tylko wersja ubozsza
Szmaragd tam gdzie narysowalas. W rogu jodla przed ńia derenie i jedno duze drzewo.
Problem co dalej wzdluz ogrodzenia i co wokol dekla oczyszczalni?

Ide ogladac Twoje inspirki

Co oznaczaja czarne strzalki?
W czym Ty rysujesz, czemu ja nie umiem.
____________________
elinkowy-ogrod
Elinka 20:48, 09 lis 2016

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
No piekne te Twoje inspiracje. Masz racje zrepzygnowańie z źywoplotu i zrobienie w rogu rabaty mieszanej gdzie na srodku duze elementy a pi bokach mniejsze byloby dobrym rozwiazaniem.problem tylko taki ze ja w zyciu nie skomponuje takuego czegos bo jak napusalas z kazdej strony musi byc ladne i wystopniowane wysokosci.

Bezpieczniej bedzie chyba zrobic w narozniku kawalek tego zywoplotu.
____________________
elinkowy-ogrod
makadamia 09:25, 10 lis 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Elinko, pokaz mi choc jedna inspiracje z zywoplotem konczacym sie w polowie ogrodzenia, bo ja nie ogarniam tego pomyslu

Albo w ogole zatrudnij Pieta Oudolfa, niech Ci zaprojektuje rabate preriowa - on sie specjalizuje w takich powierzchniach
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 09:25, 10 lis 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Elinko, pokaz mi choc jedna inspiracje z zywoplotem konczacym sie w polowie ogrodzenia, bo ja nie ogarniam tego pomyslu

Albo w ogole zatrudnij Pieta Oudolfa, niech Ci zaprojektuje rabate preriowa - on sie specjalizuje w takich powierzchniach
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Elinka 10:59, 11 lis 2016

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Oj kobieto nie doluj mnie. Bo to widzisz taki troche kompromis :
Pasuje mi jednolite tlo w narozniku dlatego robie L ze szmaragdow..... Ale nie pociagne szmaragdow wzdluz calego ogrodzenia frontowego bo za duzo i ... Tu ten kompromis maz nie godzi sie zaslaniac frontu tujami
Wiec kilka szmaragdow w rodu a potem musze janjakies ńiskie trawy przejsc zeby nie zakryc ogrodzenia ot i moje wytlumaczenie.
Koszmarne to jest bo ta rabata jest 16 dluga 7-8 gleboka to chyba ze 120 m 2
-nie moge obsadzic calosci krzewami do pol metra bo jest plasko i balaganiarsko ,
- nie moge zrobic wysokich kompozycji drzew i schodzic nizej - rodzaj gory- bo sa linie rozsaczajace od oczyszczalni
- i nie moge zrobic zywoplotu przy ogrodzeniu jednolitego jako tlo dla nizszych nasadzen bo zaslonie ogrodzenie i maz sie rozwiedzie
- myslalam ze wyjsciem jest zrobienie kawalka zywoplotu w narozniku i jakies plynn przejscie do niskich roslin zeby nie zaslonic calego ogrodzenia ale mowisz ze tao chory pomysl .....

Czy jest jakies wyjscie z tej sytuacji ktorego ja. Ie dostrzegam?
____________________
elinkowy-ogrod
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies