Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Szarobiałego ogrodowe początki.

Pokaż wątki Pokaż posty

Szarobiałego ogrodowe początki.

alis 23:01, 26 cze 2017


Dołączył: 17 wrz 2015
Posty: 3928
Jola, jak Twoje cisy się mają?
Współczuję strat
____________________
Pozdrawiam, Alicja-Moje małe Wielkie marzenie
Szarobialy 23:29, 26 cze 2017


Dołączył: 19 wrz 2016
Posty: 698
Zaczynam wierzyć, że cisy rzeczywiście są bardzo silne. Z trzydziestu żółknących, osypujących się, wiele wraca do życia. Suchych zupełnie jest sześć, czy siedem (ze 136 sztuk). Jutro postaram się wstawić zdjęcia.
____________________
Jola Szarobiałego ogrodowe początki.
Szarobialy 18:49, 27 cze 2017


Dołączył: 19 wrz 2016
Posty: 698
Cisy wykazują chęć "istnienia".


Raz jeszcze serdecznie dziękuję za porady dotyczące reanimacji cisów, za wszelką pomoc i za trzymanie kciuków też. Mam nadzieję, że będzie tylko lepiej.
____________________
Jola Szarobiałego ogrodowe początki.
Szarobialy 18:59, 27 cze 2017


Dołączył: 19 wrz 2016
Posty: 698
Trochę dzisiejszych kolorów. Ten rok traktuję trochę rozpoznawczo, eksperymentalnie. Chcę uzyskać odpowiedź na pytanie jakie rośliny w moim ogrodzie sobie poradzą. Cebulowe bez wątpienia nie będą miały kłopotów. Z bylinami zobaczymy.

Ostróżkę musiałam mieć. Jest piękna.


Pnąca różowo-morelowa róża z Biedronki. Ładnie pachnie, ale kwiaty po dwóch dniach opadają.


Goździk brodaty, a za nim różowe krwawniki, białe kichawce (pamiętam z dzieciństwa, tylko nie znałam nazwy) i czosnki główkowate.


Nazwyklejsza nagietka. Na rabacie aż "świeci".


Zbyt ciemne zdjęcie niestety. Moje krwawniki odżywają po gradobiciu.
____________________
Jola Szarobiałego ogrodowe początki.
Toszka 19:41, 27 cze 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Co tak na prawdę będzie chciało rosnąć (i siać się) będzie mozna ocenić po 4-5 latach życia ogrodu. Tu kluczową rolę odgrywają mikroorganizmy w glebie, czyli flora i fauna. Ta natomiast potrzebuje kilku lat aby posiąść we władanie zmęczoną glebę, potem kopaną, wzbogacaną, ożywianą.
Piszę o tym bo wiele osób po dwóch, trzech próbach poddaje się myśląc, że jakieś rośliny nie chcą rosnąć. Życie jednak pokazuje, że pomimo porażek warto próbować... nawet w innym miejscu. Tak np. było z moimi ostróżkami. Po kilku próbach i szukaniu miejsca zadomowiły się i sieją się rokrocznie.

Teraz w te upały pilnuj cisów.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Szarobialy 19:50, 27 cze 2017


Dołączył: 19 wrz 2016
Posty: 698
Tosiu u nas były duże ulewy. Ziemia jest bardzo przemoczona. Dzisiaj wyrywałam chwasty i trawę spod cisów i zauważyłam, że mają wilgoć. Misecznika też w wielu miejscach widziałam. Miseczki pełne, bo mokre po zduszeniu. Czyli za wcześnie na oprysk.
Pytanie co do kory. Czy lepiej pod cisy teraz wysypać korę, czy zaczekać do wiosny? Nie mając kory mogę spulchniać glebę wokół sadzonek.
Z korowaniem rabat też wolałabym zaczekać do (w miarę) ostatecznych nasadzeń.
____________________
Jola Szarobiałego ogrodowe początki.
Toszka 19:56, 27 cze 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kora przydałaby się późną jesienią. To wspaniała ochrona dla systemu korzeniowego.
U ciebie mokro, a u mnie sucho jak na Saharze...
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Szarobialy 20:02, 27 cze 2017


Dołączył: 19 wrz 2016
Posty: 698
Toszka napisał(a)
Kora przydałaby się późną jesienią. To wspaniała ochrona dla systemu korzeniowego.
U ciebie mokro, a u mnie sucho jak na Saharze...

W takim razie korę wysypię jesienią.
Przez ostatnie dni spadło u nas dużo deszczu. Zbiornik na wodę z dachu (3000 l) mamy prawie pełny. Do tej pory (od wiosny) chyba tylko raz podlewaliśmy ogród wodą z sieci. Korzystamy ciągle z deszczówki.

Tosiu przy okazji zapytam o brunerę. W słońcu jej lepiej nie sadzić?
____________________
Jola Szarobiałego ogrodowe początki.
Toszka 21:05, 27 cze 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Brunera to roślina do półcienia na wilgotne stanowisko. Najlepiej by słońce było rano lub wieczorem do 6 godzin. W pełnym cieniu zzielenieje.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Szarobialy 21:13, 27 cze 2017


Dołączył: 19 wrz 2016
Posty: 698
Toszka napisał(a)
Brunera to roślina do półcienia na wilgotne stanowisko. Najlepiej by słońce było rano lub wieczorem do 6 godzin. W pełnym cieniu zzielenieje.

Dziękuję. Muszę w takim razie przesadzić, bo źle umieściłam.
____________________
Jola Szarobiałego ogrodowe początki.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies