Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe dylematy, czyli jak stworzyć mały ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe dylematy, czyli jak stworzyć mały ogródek

Kokesz 08:28, 01 wrz 2019


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6691
Napiszę na priv.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Adela 09:28, 01 wrz 2019


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Witaj Zuzka
Czytałam u Basiu i tym, że podlewałaś na opuchalaki wrotyczem. Jak przygotowałaś preparat? I jak, w jakiej ilości go stosowałaś?
Pozdrawiam
____________________
Ela - Moja ostoja
Zuzka25 17:13, 01 wrz 2019


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Adela napisał(a)
Witaj Zuzka
Czytałam u Basiu i tym, że podlewałaś na opuchalaki wrotyczem. Jak przygotowałaś preparat? I jak, w jakiej ilości go stosowałaś?
Pozdrawiam


Cześć Adela
Przepis na wyciąg znalazłam w internecie:
Wyciąg z wrotyczu – przygotowanie i stosowanie:

30g suszu z wrotyczu należy zalać 10 l zimnej wody i pozostawić na 24 godziny, aż wytworzy się lekka piana. Następnie powstałą mieszaninę trzeba przecedzić i rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:2.

Podlewałam tak sporządzonym roztworem rabaty późnym wieczorem. Jeszcze zastanawiam się nad kupnem Larvanem
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
basia3012 21:18, 01 wrz 2019


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9504
Zuzka25 napisał(a)

Basiu a Larvanem podlewałaś cały ogród? Ja kiedyś próbowałam, ale nie wiem czy zadziałał, ponieważ wtedy wyjechaliśmy na urlop i nicienie mogły szybko paść od suszy.


Larvanemem podlał mąż żurawki i trawnik. Potem pilnowaliśmy aby było wilgotno.
W tym roku nie widziałam u nas opuchlaka ale w jednym miejscu, bardzo odległym od miejsc podlanych Larvanemem, krzak trzmieliny ma powygryzane listki co wskazywałoby na żerowanie opuchlaka.
Gdzieś czytałam, że trzeba zastosować dawkę przypominającą po roku.
I nie wiem, czy mogę podlać wrotyczem, czy on nie wybije żywych nicieni w glebie.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Adela 23:40, 01 wrz 2019


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Larvanem jest dość drogi, a dorosłe osobniki fruwać mogą po całym ogrodzie. Czy Larwanem jest wydajny?
____________________
Ela - Moja ostoja
Zuzka25 08:00, 02 wrz 2019


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Adela napisał(a)
Larvanem jest dość drogi, a dorosłe osobniki fruwać mogą po całym ogrodzie. Czy Larwanem jest wydajny?


Wydaje mi się, ze opuchlaki nie latają, choć gdzieś na innym forum spotkałam się z takim stwierdzeniem, ale moim zdaniem na pewno nie latają. Za to na pewno mogą rozprzestrzeniać sie po całym ogrodzie i wchodzić po elewacji do domu. Dlatego ja Larvanem planuję nawet część trawnika zlac. Na szczęście ogródek mam mały. Na opakowaniu jest chyba informacja na ile m2 wystarczy opakowanie.
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 08:04, 02 wrz 2019


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Próbuję wyłapać dorosłe osobniki , ale widzę ze juz są też mniejsze opuchlaki. U mnie w tym roku przeniosły się z tyłu ogródka ( tam mam mało dziur na liściach), na front i zaatakowały 4 róże siejąc poprostu spustoszenie.

____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Adela 08:45, 02 wrz 2019


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Zuzka25 napisał(a)


Wydaje mi się, ze opuchlaki nie latają, choć gdzieś na innym forum spotkałam się z takim stwierdzeniem, ale moim zdaniem na pewno nie latają. Za to na pewno mogą rozprzestrzeniać sie po całym ogrodzie i wchodzić po elewacji do domu. Dlatego ja Larvanem planuję nawet część trawnika zlac. Na szczęście ogródek mam mały. Na opakowaniu jest chyba informacja na ile m2 wystarczy opakowanie.

Cytuję za Toszką: https://www.ogrodowisko.pl/watek/868-rozaneczniki-choroby-i-szkodniki?page=215#post_1
Jestem nimi przerażona. Boję się, że rozprzestrzeniły się na połowie ogrodu. Dwa rododendrony rosnące w innej części ogrodu mają się ok. Inne dwa cierpią razem ze mną
Spróbuję zastosować jeszcze RT (roztwór tymolowy), o którym pisał wielokrotnie Mazan.
____________________
Ela - Moja ostoja
Zuzka25 13:57, 02 wrz 2019


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Adela napisał(a)

Cytuję za Toszką: https://www.ogrodowisko.pl/watek/868-rozaneczniki-choroby-i-szkodniki?page=215#post_1
Jestem nimi przerażona. Boję się, że rozprzestrzeniły się na połowie ogrodu. Dwa rododendrony rosnące w innej części ogrodu mają się ok. Inne dwa cierpią razem ze mną
Spróbuję zastosować jeszcze RT (roztwór tymolowy), o którym pisał wielokrotnie Mazan.


Toszka u mnie pisała jeszcze o podlaniu Decisem bardzo mocno zwilżonej ziemi. Tak, żeby preparat mógł wniknąć głębiej w ziemię. Też to robiłam kilkukrotnie.
Opuchlakami też jestem przerażona, bo robią u mnie największe spustoszenie. I nie sądziłam, że one różami też nie pogardzą. Z ż€rawek zrezygnowałam, rozchodników, bergenii specjalnie nie sadziłam, żeby nie kusić opuchlaków, a i tak co rusz jedzą co innego.
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Zuzka25 13:34, 15 wrz 2019


Dołączył: 23 paź 2015
Posty: 1007
Proszę o radę, co mogłabym posadzić pod klonem? teraz rosną hosty i jeżówki, ale coś bym zmieniła
____________________
Zuzka25 Ogrodowe dylematy czyli jak stworzyć mały ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies