Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus

kamil_360 10:41, 08 lis 2020


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 103
Ewo - wiadomo, teraz na oprysk już za późno (zimno).
Gleba, choć nie widać tego na zdjęciu, była wymieniana (35 cm gleby w odstępie ok. 20 cm od koron żywotników była wybrana i zamieniona na ziemię kompostową).
Przed szpalerem rośnie 35 szt. hakonechloa i to je głównie mulczuję...
Może uszkodzenie korzeni było bardzo stresogennym czynnikiem dla tego wiekoweego cisa?

Bardzo dziękuję za pomoc
____________________
Kamil Cel: podrasować własny ogród
Gardenarium 16:42, 28 lis 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Tronpilgrim napisał(a)



Jeszcze polecam Amistar, to może być osutka - grzyb.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kokesz 23:13, 29 lis 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6614
Cisy posadzone dwa miesiące temu.
Jeden jest ok a drugi ma wyblakłe igły, wygląda jakby zszarzał.
Co mu dolega?



____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Gardenarium 09:26, 17 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Może korzenie nie mogą wykarmić części zielonej? Był kopany z uciętymi korzeniami czy miał 100%.

Jeśli 100% to może za mokro ma albo odczyn gleby nie taki. Nie lubi kwaśnego podłoża.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kokesz 13:02, 17 gru 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6614
Dzięki
Szwagier sadził cisy, być może źle posadził, okaże się dopiero na wiosnę jak pojadę z inspekcją po zdjęciach trudno stwierdzić.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Gardenarium 09:06, 30 gru 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Podważ i zobacz czy nie są zbyt głęboko przysypane. Może gnije nasada pnia? Moim zdaniem albo za mało miały korzeni i już umierają, albo można im jeszcze pomóc podnosząc do góry. Czekanie jest najgorsze. Wykop i pokaż zdjęcie korzeni.

Jeszcze jedna opcja, stoi tam woda. Pod cisy kop dziury drenażowe, syp żwir i dopiero na to włóknina i ziemia do sadzenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Oliffka 07:51, 09 mar 2021

Dołączył: 13 wrz 2016
Posty: 10
Witam serdecznie,
bardzo proszę o podpowiedź co może być przyczyną brązowienia jednego z cisów. Stożki rosną obok siebie, a jeden jest cały brązowy, nie wypuszcza nowych przyrostów. Od środka jest zielony, te brązowe igiełki nie mają żadnych plamek, robaków ani nie usychają. Po prostu zbrązowiały

tu dla porównania drugi :

Czy przyczyną może być to, że ma za mokro? Mam na działce dosyć ciężką ziemię, starałam się jednak wykopując dołek, by był odpowiednio głęboki z dobrą ziemią, jednak może powinnam zrobić głębszy drenaż?
Bardzo dziękuję za odpowiedzi
fearless85 17:27, 27 mar 2021

Dołączył: 27 mar 2021
Posty: 1
Witam, proszę o pomoc co mam robic z moimi cisami. Od zasadzenia ich rosły pięknię, ale odkąd mamy studnie głębinową i zaczeliśmy podlewać cisy wodą z tej studni, to igly zaczeły zmieniać kolor i w dodatku jeszcze w tym miejscu gdzie system nawadniajacy je spryskuje, czyli nie w ziemie, a na igly po środku drzewek:/ Ja uważam, że woda ze studni ma za dużo żelaza i ono powoduje brązowienie igieł, ale mój mąż się ze mnie śmieje. Pozdrawiam




AnnaLew 19:52, 04 maj 2021

Dołączył: 03 lut 2020
Posty: 65
Bardzo Was proszę o pomoc. Posadziłam w kwietniu żywopłot z cisa i kilka z nich tak wygląda. Co robić?
klauduch 21:27, 11 maj 2021

Dołączył: 11 maj 2021
Posty: 14
Witam,
Jestem tu nowa i dopiero zaczynam przygodę ogródkową. Zaczynam z przytupem bo od problemów
Bardzo potrzebuję Waszej pomocy.

Zasadziłam miesiąc temu 3 cisy pośrednie 'Wojtek'.
W ogrodzie mam beznadziejną glebę, dlatego wykopaliśmy spory dołek, na dno wrzuciliśmy keramzyt a do dołka wsypaliśmy ziemię do iglaków (czytałam że te cisy są tolerancyjne względem pH/ lubią kwaśne gleby), dookoła glina.
Rosną w miejscu gdzie wody im nie braknie (w pobliżu spływu wody z rynny), w towarzystwie rhododendrona i cyprysika tępołuskowego.

Wczoraj zauważyłam że jeden cis żółknie (i nie ma kwiatów). Na pozostałych natomiast brązowieją niektóre igły od czubka i opadają.
Jak tylko to zauważyłam to podsypałam nawozem na brązowiejące igły i teraz nie wiem czy dobrze zrobiłam.

Poniżej przesyłam zdjęcia.






Czy możecie coś doradzić?

Pewnie skończy się na oprysku- tu pytanie czy są jakieś środki bezpieczne ? (mam bardzo blisko sąsiadów i nie chciałabym zniszczyć ich ogródków czy im w jakiś sposób zaszkodzić.

Pozdrawiam,
Klaudia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies