Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus

bety 17:50, 25 paź 2019


Dołączył: 29 wrz 2019
Posty: 14
Podpowiedzcie mi proszę co się dzieje z moimi cisami Hillii. Sadzone w zeszłym roku, młode rośliny, mają bardzo jasny, żółtawy odcień. Nie widzę na nich żadnych szkodników, igły się trzymają. Na innej rabacie, cisy sadzone w tym samym czasie z tej samej szkółki wyglądają normalnie. W każdy dołek dawałam kompost i obornik, bo mam bardzo piaszczystą ziemie. Zasuszone, brak jakiś minerałów, czy za dużo , choroba czy pędrak, które u mnie niestety występują, ale wszędzie, a tym drugim cisom nic nie jest.
Toszka 12:17, 27 paź 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Na początek sprawdź ph w kilku miejscach wokół tych cisów. Bierz ziemię z głębokości ok 10-15cm.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
bety 14:15, 07 lis 2019


Dołączył: 29 wrz 2019
Posty: 14
Toszka napisał(a)
Na początek sprawdź ph w kilku miejscach wokół tych cisów. Bierz ziemię z głębokości ok 10-15cm.


Sprawdziłam glebę w kilku miejscach, wychodzi mi ph lekko kwaśna, z tendencją do obojętnej, a cisy wyglądają coraz gorzej.
Mazan 10:37, 10 lis 2019

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Bety

Przyczyn zawsze jest kilka i w tym przypadku wydaje się to sprawdzać. Piszesz o glebie piaszczystej, a to w "dopowiedzeniu" brzmi: dlatego posadziłam głębiej, drugą przyczyną może być wielkość dołka. Zbyt mały - korzenie przerosły i są w ubogim piasku. Może dochodzić i trzecia przyczyna czyli głębsze sadzenie z obawy przed przesuszeniem. Razem wzięte są powodem odbarwienia igliwia.
O tym wszystkim jest dużo wyjaśnień podanych przez Toszkę: od przygotowania gleby po pielęgnację.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
bety 12:24, 13 lis 2019


Dołączył: 29 wrz 2019
Posty: 14
Mazan napisał(a)
Bety

Przyczyn zawsze jest kilka i w tym przypadku wydaje się to sprawdzać. Piszesz o glebie piaszczystej, a to w "dopowiedzeniu" brzmi: dlatego posadziłam głębiej, drugą przyczyną może być wielkość dołka. Zbyt mały - korzenie przerosły i są w ubogim piasku. Może dochodzić i trzecia przyczyna czyli głębsze sadzenie z obawy przed przesuszeniem. Razem wzięte są powodem odbarwienia igliwia.
O tym wszystkim jest dużo wyjaśnień podanych przez Toszkę: od przygotowania gleby po pielęgnację.



Pozdrawiam


Dzięki za odpowiedź, myślę, że póki pogoda jest niezła, wykopię te kilka sztuk cisów i wsadzę je jeszcze raz. Około metr od nich posadziłam też na wiosnę 2 szt. róży Artemis i też nie wyglądają za dobrze, będę musiała je przesadzić gdzie indziej. Zastanawia mnie, czy rosnące w odległości około 2,5 metra jodły kalifornijskie (mają w tej chwili około 2,5 metra) nie zabierają całej wody z rabaty, tylko żurawki chyba Palace Purple' na brzegu wyglądają całkiem nieźle.
LLEA 15:02, 19 lis 2019


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
Czy ktoś wie czy to normalne że o tej porze moje cisy Hilli zmieniły kolor na brudny pomarańcz? Całe tegoroczne przyrosty się przebarbily.
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
LLEA 15:03, 19 lis 2019


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
LLEA 15:11, 19 lis 2019


Dołączył: 30 wrz 2019
Posty: 135
O wiadomosc się wysłała a międzyczasie weszła wiadomość powyżej sprawdzę pH a potem podejmę kroki.
____________________
Magda Ogród bez fioletów, błękitów i żółcieni
Gardenarium 09:37, 21 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
stefan_jotek napisał(a)
witam, mam problem z cisem. Ostatnio bardzo zmienił kolor, w sezonie był bardzy żywy zielony teraz jest jak na zdjeciach wyblakłby, brązowawy, rudy. Sprawdzałem nie ma miseczników. jedyne co rzuciło mi sie w oczy to czarne małe kropki na igłach, jednak nie da sie ich zdrapać i nie wiem czy to wina tych kropek. Co moze być przyczyną takiego zmarnienia cisa? Co z tym teraz zrobic kiedy idzie zima jest mokro pada itd. Proszę o pilną pomoc.





To może nie być nic groźnego, po prostu zmienia kolor w związku ze spadkiem temp. przed zimą. Może mieć za mokro.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mago22 10:12, 20 mar 2020


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
Wczoraj cięłam moje 90 cisów. Na jednym zauważyłam takie coś. Co to jest i czy mam coś w tej sprawie zadziałać?
____________________
Magda Wietrzny ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies