Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki cisów, cis - Taxus

kariko 20:31, 01 cze 2020

Dołączył: 13 cze 2016
Posty: 127
Witam serdecznie,

dziś na kilku cisach w szpalerze zidentyfikowałam miseczniki, mam tych cisów pewnie z 70, znalazłam je na kilku najmniejszych i najsłabiej rosnących. Zakupiłam już wcześniej (przed identyfikacją choroby) większe cisy, aby te najwolniej rosnące wymienić. Czy to dobra 'strategia' - wyrzucić te z misecznikami i wsadzić te nowe na to samo miejsce?

Czy te, na których objawów choroby na razie nie widać należy opryskać profilaktycznie?

Bardzo dziękuję za porady, pozdrawiam
kariko 08:36, 02 cze 2020

Dołączył: 13 cze 2016
Posty: 127
właśnie się załamałam, niestety jest ich więcej.. nie mam tyle na wymianę. Czyli teraz spróbować usunąć karcherem a pod koniec czerwca start z opryskiem?
Tronpilgrim 13:55, 07 cze 2020

Dołączył: 07 cze 2020
Posty: 1
Witajcie,

Zapoznalem sie z calym watkiem, sprawdzilem wczesniejsze porady , ostatecznie jednak nie mam pewnosci z czym sie zmagam i jak to zwalczyc by nie stracic cisow...

Problem dotyczy cisów, które posadzilem w zeszlym roku latem, z dwoch stron plotu po 30 metrow. Sadzone byly przez fachowcow, w dobrej ziemii, mialy po 1,7 metra. Na moja odpowiedzialnosc byly jednak sadzone w najgorszych mozliwych warunkach , bylo z 40 stopni i totalna susza. Dlatego wszyscy mowili mi ze na pewno odchoruja.

Mija rok i przyzwyczailem sie do tego ze duza czesc cisow od dolu stala sie zolta, duzo galezi uschlo, dolne czesci cisow sa rzadkie, pojawia sie duzo nowych pedow ale tylko od gory. Zaczalem sie jednak zastanawiac czy faktycznie tak powinno byc i to musi po prostu "minac" czy tez moze to jakas choroba, grzyb, owady? Zaczalem nawozic cisy, przycinalem je od gory i z bokow, nic nie pomaga...

Wyrastaja nowe pedy tez na dole ale mniej, prawie na c.d. alym drzewie widoczne na igliwiu aa czerwone kropki. Z poczatku podjewalem je rzadko, bo podobno lepiej rzadko a duzo. Teraz jednak podpialem pod nawodnienie - nic im nie pomaga.

Bede bardzo wdzieczny za Wasze podpowiedzi... wczoraj spryskalem je w calosci sunstral saprol (tylko to mialem na grzyby). Mam jeszcze karate zeon 050 cs, ale jakos nie wierze ze to szkodniki...
Pomarancza 08:08, 11 cze 2020


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 292
Kochani, czy to fytoftoroza czy inny grzyb??






Kilka tygodni temu przesadzałam te cisy z innego miejsca w ogrodzie. Dwa cisy, których nie zdążyłam przesadzić mają podobne objawy, ale mniej nasilone.
Nie stosowałam żadnego nawozu, jedynie mączką rogową sypnęłam w dołki. Cisy wypuściły zdrowe przyrosty, ale starsze gałązki bledną a potem brązowieją...

Aha, jakieś dwa lata temu wypadł mi jeden z cisów. Zaczął zamierać, cały zbrązowiał - wyglądał jak uschnięty...

Fytoftorozy boję się najbardziej
____________________
Czy ten plan ma sens? Zmienić pobojowisko w ogród...
sarenka 08:09, 21 cze 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Posadzone na jesieni, wiosna przycięte ładnie rosły do ostatniego tygodnia... Gdzieniegdzie zaczęły czubki brązowieć i się wykruszać. Misecznikow nie ma- sprawdzialam. Co może być efektem takie brązowienia czubków? Jak temu zaradzić?


Czy to zamieranie pędów cisa?
Czy to może być od ilości deszczu ? Niby glina u mnie jest, ale jest zrobione odwodnienie więc woda stać nie powinna. Nie są posadzone za głęboko.
____________________
Magda W samym sloncu
moje_krajgaje 12:53, 03 lis 2020

Dołączył: 03 lis 2020
Posty: 2
Piszę z prośbą o pomoc. Sadziłam cisy w połowie października jako sadzonki z gołym korzeniem. Teraz po dwóch tygodniach niektóre gałązki usychają. Sadzone były do wilgotnej ziemi, potem jeszcze podlane i udeptane. Gleba jest gliniasta. Mimo że działka jest na delikatnym wzniesieniu, ziemia bardzo trzyma wilgoć. Czy to może być przyczyną? zagniwają? Czy to choroba grzybowa?
co robić? Bardzo proszę o radę nie chcę tych wojtków stracić!

Gardenarium 13:22, 03 lis 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Zobacz,, czy nie są nadłamane, uszkodzone, czy nie za głęboko zakopane.
Patrząc na glebę wydaje się, że jest zbyt ciężka, kleista, powinna była zostać zmieszana z kompostem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
moje_krajgaje 17:49, 06 lis 2020

Dołączył: 03 lis 2020
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)
Zobacz,, czy nie są nadłamane, uszkodzone, czy nie za głęboko zakopane.
Patrząc na glebę wydaje się, że jest zbyt ciężka, kleista, powinna była zostać zmieszana z kompostem.


Dziękuję za odpowiedź! Jak w najbliższym czasie będę na działce to się przyjżę, czy rzeczywiście nie są połamane niektóre gałązki.
Może trochę spulchnię glebę pazurkami i lekko 1-2 cm odkopię je?
Rzeczywiście ziemia jest dość ciężka, a były sadzone bez kompostu Ale czy teraz coś z tym robić?
Czy lepiej poczekać do wiosny i spróbować je odkopać z ziemią, odłożyć, wykopać duży dołek wymieszać ziemię z kompostem i jeszcze raz zakopać.
Czy nie panikowac - dać czas i obserwować?
Sadzone pod presją czasu, w deszczu, i teraz zamiast spokojnie sobie planować nasadzenia na reszcie działki to się przejmuję.
kamil_360 09:42, 07 lis 2020


Dołączył: 27 sie 2015
Posty: 103
Witajcie!

do tej pory myślałem, że jedyne co dolega temu cisowi to chłodne wiatry...
Ale uzmysłowiłem sobie, że przecież jest prawie w moim wieku a igły tego koloru ma, mimo czyszczenia, przez cały sezon od raptem roku...
Zatem, czy jest to jakaś choroba grzybowa?
(nie zauważyłem obecności jakichkolwiek szkodników typu miseczniki/ tarczniki czy mszyce...)

Serdecznie proszę o pomoc
Z góry dziękuję
Kamil
____________________
Kamil Cel: podrasować własny ogród
Pszczelarnia 20:20, 07 lis 2020


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Kamil, opryskaj na chorobę grzybową (amistar może być) ale wiosną. Teraz już chyba za zimnona opryski. I popraw mu trochę glebę (kompost).
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies