Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Od domowniczki do ogrodniczki ;-)

Pokaż wątki Pokaż posty

Od domowniczki do ogrodniczki ;-)

oliwka 11:45, 14 kwi 2020


Dołączył: 07 lut 2015
Posty: 1965
effka napisał(a)

Oliwka, a jakie macie nawadnianie? Co się psuje?


Ewa my zrobiliśmy je chalupniczym sposobem. Mam baniak chyba 100 l na deszczówkę i w baniaku pompa a rurki i kroplowniki kupilismy w C. Prawdopodobnie pompa jest źle dobrana lub rurki zatkaly sie szlamem z baniaka w ub roku. Myślałam, ze w tygodniu będzie cieplej i poprawimy cały system, ale znowu zrobiło się zimno:0( na szczęście wczoraj przykryłam najwrazliwsze rosliny:0)
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/5302-ogrodek-warzywny-na-balkonie, wątek ogrodowy zamknięty http://www.ogrodowisko.pl/watek/5701-ogrod-oliwkowy
Wani 13:40, 14 kwi 2020


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
effka napisał(a)

U nas trochę dłużej padało, ale oczywiście nie można mówić o porządnym podlaniu ogrodu.
Ponoć to ma być najbardziej suchy rok od dawna... Dlatego myślę o liniach kroplujących bo to jednak duża oszczędność wody a studnia nie jest bez dna i wody dwa lata temu pod konie lata zabrakło...


Ewa my też będziemy w tym roku robić linie kroplujące. EM chce je sam zrobić, wierzę w niego że da radę Zawsze to duża oszczędność. Dwa tygodnie temu wykopali nam studnie głębinową, póki co nie mamy pompy bo coś tam trzeba poprzeliczać jaka ma być jej moc.
____________________
Ania Pod bosymi stopami
UrsaMaior 14:10, 14 kwi 2020


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8202
Moc pompy zależy od głębokości studni i wydajności. Ja mam chyba 1600 W. Dom jednorodzinny, studnia 23 m.
____________________
ogród pod lasem
eVka 17:46, 14 kwi 2020


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
oliwka napisał(a)



Ewa, bardzo dziękuję za zaproszenie i z przyjemnoscia je przyjmuję.
Odezwę się jak to wszystko się skończy:0)
I odwzajemniam zaproszenie chociaż balkon A ogród to nie to samo :0:0:0:0:0)

Miło mi będzie Cię gościć Balkon też potrafi być piękny.
____________________
eVka 18:05, 14 kwi 2020


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
oliwka napisał(a)


Ewa my zrobiliśmy je chalupniczym sposobem. Mam baniak chyba 100 l na deszczówkę i w baniaku pompa a rurki i kroplowniki kupilismy w C. Prawdopodobnie pompa jest źle dobrana lub rurki zatkaly sie szlamem z baniaka w ub roku. Myślałam, ze w tygodniu będzie cieplej i poprawimy cały system, ale znowu zrobiło się zimno:0( na szczęście wczoraj przykryłam najwrazliwsze rosliny:0)

Rozumiem, może rzeczywiście kroplowniki zatkały się mułem ze zbiorników. Ja chce podłączyć linie kroplujące do studni, najpierw eksperymentalnie zobaczę 50m, pompę mam słabą bo i studnia głęboka nie jest. Służy tylko do podlewania ogrodu.

Dzisiaj zimno strasznie, nic w ogrodzie nie zrobiłam, zresztą dopiero po 16 byłam w domu po pracy więc już mi nie w głowie ogród był w tej zimnicy.
____________________
eVka 18:12, 14 kwi 2020


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Wani napisał(a)


Ewa my też będziemy w tym roku robić linie kroplujące. EM chce je sam zrobić, wierzę w niego że da radę Zawsze to duża oszczędność. Dwa tygodnie temu wykopali nam studnie głębinową, póki co nie mamy pompy bo coś tam trzeba poprzeliczać jaka ma być jej moc.

Super! Ja też chcę sama robić, własnoręcznie. Taka podstawowa wersja trudna nie jest, rozdzielacz poczwórny na hydrofor, do niego 4 węże ogrodowe a do nich podłączę 4 linie kroplujące. Każda będzie działała osobno, w sensie nie będę nigdy uruchamiała wszystkich na raz bo hydrofor mam za słaby. Lepsze to niż stanie dwa dni z wężem żeby podlać wszystkie rabaty...
Zamontuje sobie jeszcze automatyczny timer na pompie, żeby mi się sama wyłączała po zadanym czasie. Ciekawa jestem czy taki system mi się sprawdzi.
Łącznie to max. 300-400 zl.
____________________
eVka 18:15, 14 kwi 2020


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
UrsaMaior napisał(a)
Moc pompy zależy od głębokości studni i wydajności. Ja mam chyba 1600 W. Dom jednorodzinny, studnia 23 m.

Porządna pompa, rozumiem, że zasila dom w wodę? My mamy wodociąg więc studnia służy tylko do podlewania ogrodu.
____________________
UrsaMaior 18:23, 14 kwi 2020


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8202
Ewa, tak, tak, ta pompa ogarnia wszystko. U mnie mediów miejskich brak.
____________________
ogród pod lasem
eVka 18:41, 14 kwi 2020


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
UrsaMaior napisał(a)
Ewa, tak, tak, ta pompa ogarnia wszystko. U mnie mediów miejskich brak.

To stąd ta moc
____________________
eVka 22:06, 16 kwi 2020


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Dzisiaj był pracowity dzień w ogrodzie, po pracy wzięłam się ostro za chwasty na rabacie wjazdowej pod sosnami, zarosła strasznie od strony działki mojej siostry. Chwasty przerastają na tą rabatę, muszę pomyśleć mocno na jakimś głębokim obrzeżem, może kostka włożona pionowo albo cegły, pokombinuję.
O tutaj po prawej stronie (jeszcze przez plewieniem)



Jeszcze muszę ścieżkę ułożyć pomiędzy rabatami rodkową a mini łąką widoczną po lewej stronie (takie zielone malutkie roślinki), między Doorenbosami. EMek uparł się na drewnianą ścieżkę na którą zupełnie nie mam pomysłu...
Zrobiłam kanty, głębokie od razu pod te obrzeża/kostkę, od razu inaczej schludnie wygląda cała rabata.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies