Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Od domowniczki do ogrodniczki ;-)

Pokaż wątki Pokaż posty

Od domowniczki do ogrodniczki ;-)

Toszka 09:36, 30 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Wiesz co, na wielkość wykopanej bryły korzeniowej nie mamy wpływu, ale na długość przetrzymania w balocie już tak. To jest kluczowe przy przyjmowaniu się rośliny. Czym krótszy czas od wykopania do posadzenia tym korzenie mniej przesuszone i obumarłe.
Normalnym zabiegiem szkółkarskim przed sadzeniem (przesadzaniem) jest skrócenie korzeni, po to by pobudzić je do wzrostu. Czyli wykopana roslina po części taki zabieg ma już za sobą i wbrew pozorom nie to jest groźne. Bardziej groźne jest przetrzymywanie w balocie wykopanych roślin nawet po kilka tygodni.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
anna_t 09:47, 30 wrz 2018


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
wystarczy że średnica balotu równa się średnicy gałęzi drzewa. Ja wczoraj kupowałam kopane tuje to jestem na bieżąco mam cudownego ogrodnika niedaleko
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
anna_t 09:50, 30 wrz 2018


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Czas przetrzymywanie rośli w balocie nie ma znaczenia.
One po wykopaniu są zadołowane więc nadal są w ziemi i potrafią puszczać korzenie dalej. potem ogrodnik wyjmuje je z ziemi dopiero gdy ma klienta.
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Toszka 10:04, 30 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
anna_t napisał(a)
Czas przetrzymywanie rośli w balocie nie ma znaczenia.
One po wykopaniu są zadołowane więc nadal są w ziemi i potrafią puszczać korzenie dalej. potem ogrodnik wyjmuje je z ziemi dopiero gdy ma klienta.


to by było na tyle książkowej teorii
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Anda 10:08, 30 wrz 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
U nas w szkolce tak jest i w praktyce.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Toszka 10:15, 30 wrz 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ewo, nie mówię, że tak nie jest. Niestety znam doskonale inne praktyki - wykopane "rzutem na taśmę", zawinięte w baloty i postawione, lub położone na kupie czekające na klienta.
Wiem, że to smutne. Ale ponieważ wiem o takich praktykach to wolę uprzedzić.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
AnnaCh 10:25, 30 wrz 2018


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Uf, to może te moje serby się przyjmą, bo wiem, że były kopane wczoraj dla mnie i od razu przywiezione
____________________
Ania - Malutki pod lasem
eVka 10:37, 30 wrz 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Te które wczoraj widziałam ponoć były kopane w tym samym dniu, rzeczywiście wyglądały na świeżo zabalotowane. Muszę się tam przejechać jeszcze raz i dokładnie obejrzeć. Stały jedne przy drugich nie zadołowane więc może rzeczywiście dopiero co je wykopali.
Nigdy nie kupowałam kopanych drzewek i nie mam doświadczenia na co zwracać uwagę. Często widuję za to balotowane drzewka wsadzone w doniczkę ze świeżą ziemią i mam do nich dyatans. Może niepotrzebnie.
____________________
eVka 10:38, 30 wrz 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
AnnaCh napisał(a)
Uf, to może te moje serby się przyjmą, bo wiem, że były kopane wczoraj dla mnie i od razu przywiezione

Twoje serby porządnie wyglądają. Na pewno ładnie się przyjmą tfu tfu
____________________
eVka 10:39, 30 wrz 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
anna_t napisał(a)
wystarczy że średnica balotu równa się średnicy gałęzi drzewa. Ja wczoraj kupowałam kopane tuje to jestem na bieżąco mam cudownego ogrodnika niedaleko

Będę o tym pamiętać oglądając te szmaragdy. Dzięki.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies