Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zielony zielonym pogania :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Zielony zielonym pogania :)

Lulilaj 11:00, 18 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801
Dziekuję Wam kochane wychodzi na to że coś z tego może być jednak czas spedzony na wedrowkach po Waszych ogrodach nie poszedł na marne
Zebrałam wszystko w całość i wygląda to tak

____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
Lulilaj 11:04, 18 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801
anna_t napisał(a)
Asia to zakreskowane to murek tak?
ja ostatnio mam schize na hakone więc jak bym jeszcze przy rodkach dała jaśniejszą odmiane a przy hortkach zwykłą zieloną.
konwalnik jest piękny ale podobno za cholere nie chce przyrastać, trzeba to wziąć pod uwagę

Aniu hakone jest piękna po posadzeniu rozplenicy wiem że chcę mieć dużo trae
Może dam ją zamiast trzmieliny bezpośrednio przed hortkami w literę L? Tylko chyba zieloną
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
Lulilaj 11:06, 18 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801
Dragonka napisał(a)


hej Asiu, chciałam się przywitać Widzę, że planowanie rabaty trwa w najlepsze Mam tu zapisany link do wyliczenia siarki Toszkowego autorstwa bardzo dokładne. Pozwolisz, że będę cicho podpatrywać,bo i mnie temat interesuje .
https://www.ogrodowisko.pl/watek/5700-ogrod-ani?page=293

Basiu witaj od razu dziękuję za link na pewno skorzystam. Podpatruj do woli ale nie cichutko dla mnie każda opinia jest bezcenna
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
Lulilaj 11:16, 18 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801
makadamia napisał(a)
Aż sobie musiałam sama wyrysować tą rabatkę, bo nie mogłam uwierzyć, że na 8 metrach zmieści się tylko jeden miskant i jedna hortensja
Ale - po dodaniu żywopłotu, ścieżki - okazuje się że jednak tak

Rabatka będzie zupełnie nie w moim stylu: porządna, elegancka i nieprzeładowana
Znaczy się - ładna

Uwagi mam dwie - zamiast tuji, przy różanecznikach lepsze byłyby choiny kanadyjskie
I chyba jednak zrezygnowałabym z tych traw cieniolubnych przy altanie na korzyść szerszej ścieżki. Mam poważne podejrzenia, że bez tego będzie trochę niewygodnie

O popatrz wstyd się przyznać ale rysowałam to na oko dobrze wiedzieć że ma to przełożenie na rzeczywistość
Przypuszczałam że nie będzie w Twoim stylu ale choina kanadyjska też mi po głowie chodziła tylko nie byłam pewna czy u mnie da rade. Pewnie zaryzykuję
No i ścieżka przesunięta pod altankę. Czasami lubię utrudniać sobie życie
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
Lulilaj 11:17, 18 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801
Gosialuk napisał(a)
Asiu idę spać. Jestem dopiero na 15 tej stronie, ale czyta się ciekawie twoje zmagania. Wyrównanie terenu zrobiło dobrą robotę. Pewnie dużo się jeszcze zmieniło do teraz.

Witaj Gosiu w sumie tak dużo się nie zmieniło tamten rok mi uciekł ale w tym roku spróbuję nadgonić zapraszam jak najczęściej
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
Lulilaj 11:24, 18 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801
polinka napisał(a)
Asiu a może przed hortensjami żywopłot z niskiej odmiany cisa i wtedy nie dawać konwalnika?


Polinko pomysł super. Bałam sie żeby z konwalikiem nie było za ciemno.A może coś zamiast cisa? Boję się o malutką żeby nie zjadła
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
Toszka 11:35, 18 sty 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Lulilaj napisał(a)
Tak sobie dumam nad tą kwaśną częścią rabaty i wyszło coś takiego

Zadam pytanie o 3 rh - to prawdopodobnie Red Jack, a nie Red Baron?

Niemniej mamy zestawienie rózu dominującego i czerwieni. I wsystkie tsy są mocno rosnące

Jedyna opcja to czerwony z tyłu, a różowe od przodu. I na wiosnę niech krzyczą kolorami...ich prawo, ich atrakcyjność i dla tych kolorów przecież sadzimy rodki i azalie
Niemniej widzę zgrzyt dla oczu z czerwonym klonem, który w momencie kwitnięcia rodków będzie już miał intensywne czerwone liście. I tak sobie myslę czy w ogóle klon jest dobrym towarzystwem dla rh...
A może tam dać sosnę (a nawet trzy?, po trójkacie) fastigiatę, np. Pinus nigra 'Molette' lub od biedy Pinus nigra ‘Pyramidalis’ albo Pinus nigra 'Green Tower',

Na zdjęciu moja Molette w towarzystwie rh. Co da takie zestawienie? a no przede wszystkim - pomijając aspekt estetyczny- da wspólną mikoryzę, dobre sąsiedztwo, brak konkurencji systemu korzeniowego i...igły na ściółkę
Do sąsiedztwa rh proponuję miskant Morning Light, który doskonale kontrastuje z zielenią rh. Dołem będzie mozna dosadzić albo różowe, albo fioletowe azalie japońskie.

Lulilaj napisał(a)
Dziękuję Agnieszko za radę kupię tę lejkową na wiosnę i powieszę wyżej. Jak zobaczyłam te moje bukszpany to prawie sie popłakałam. Jeden już padł. Spróbuję ratować pozostałe ale chyba będę szukać jakiejś alternatywy... Iga noce przesypia więc mam czas

Pułapka jest bardzo źle zawieszona, bo "przyklejona do ściany, bez cyrkulacji powietrza i za nisko. Powinna być na wysokości min. 1,5 do 2,5m. Można poczytać na wątku ćmowym. Pułapek musi być kilka. I polecam jednak dokupić lejkowe.

Wyliczenia siarki już masz dzięki Dragonce

Teraz o stanowisku. Przy ciężkiej, gliniastej, trzymającej wilgoć ziemi powinno się wykopać płytki dół na stanowisko pod rh. Z zapasem. Płytki, tzn. na 35-40cm. Nasypać siarki i pumeksu sporo, przekopać lekko i dopiero na to powinna iść mieszanka przekompostowanej kory, suchych liści i igliwia wraz z obornikiem. Na początek szykowania stanowiska można dodać=wspomóc się kilkoma workami podłoża do borówek (w składzie musi być kora, obornik lub gnojowica i torf wysoki). Wszystko przemieszane z siarką granulowaną. Dół powinien być wypełniony mieszanką ze sporą górką. Nawet na 50-60cm. To wszystko wraz z kompostowaniem mocno osiądzie. Po najwcześniej 6 miesiącach można sadzić.
Bez tak przygotowanego stanowiska -niestety - są marne szanse na bezproblemowy wzrost rh. Na ciężkiej gliniastej ziemi. Taka gleba ma zbyt mało próchnicy, zbyt mało powietrza i jest doskonałym, potencjalnym siedliskiem dla fytoftorozy, która jest ani grzybem, ani glonem...a w efekcie powoduje "pleśnienie" korzeni.
Wykopanie tylko dołków spowoduje utworzenie się niby donic, w których będą tworzyć się zastoiny wody, a korzenie nie będą miały się jak rozrastać na boki w mineralnej ziemi
Dlatego tak ważne jest przygotowanie stanowiska na glebie nie będącej sprzymierzeńcem kwaśnolubnych roslin.



____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
kasiab 11:37, 18 sty 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1500
Asia chyba Troszkę radziła i u mnie się sprawdziło przy Liwce że nie zjadała owoców cisa nawet nie próbowała jak powiedziałam że to smarki drzewa nawet nie podejdzie o jedzeniu nie na nawet mowy
____________________
Kasia - tu na razie jest...
Lulilaj 11:47, 18 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801
Dokupię jeszcze jedną Kalinkę. Rabata wyjdzie w różach,fioletach i bieli.

Tylko jak teraz zagospodarować drugą część? Szczególnie mam problem z kawałkiem koło kominów oczyszczalni. Tam jest wilgotna ziemia a w niektórych miejscach stoi woda. No i ziemia ma zasadowe ph...
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
Toszka 11:48, 18 sty 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tak, określenie "glutów z cudzego nosa!!!!" () z jednoczesnym roztarciem w palcach czerwonej jagódki (maże się okrooopnie, ble) robi na dzieciach piorunujące wrażenie. Zwłaszcza jeśli aktorsko zagramy i dołozymy do tego odruchu wymiotne z otrzepaniem się z obrzydzeniem... W 30sekund ta metoda działa!!!! Przetestowałam to i na cudzych dzieciach (z motorkiem w pupie)
Inna sprawa, że cięte systematycznie cisy nie zdążą zawiązać owoców. A jesli nawet to dosłownie kilka, które łatwo oberwać (bez obecnosci dziecka i psa!, bo w jednym i drugim wzbudza to wieeelką ciekawość).
Owoce czerwienią się zazwyczaj dopiero we wrześniu. I nie jest to pora, kiedy małe dzieci wypuszczane są samopas do ogrodu...prawda?

Odnośnie trujących roślin - natura tak juz sobie wymyśliła, że te najpiękniej kwitnące są trujące. Rododendrony (w tym i większość azalii) też.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies