Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zielony zielonym pogania :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Zielony zielonym pogania :)

Toszka 11:50, 18 sty 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Lulilaj napisał(a)
Dokupię jeszcze jedną Kalinkę. Rabata wyjdzie w różach,fioletach i bieli.

Tylko jak teraz zagospodarować drugą część? Szczególnie mam problem z kawałkiem koło kominów oczyszczalni. Tam jest wilgotna ziemia a w niektórych miejscach stoi woda. No i ziemia ma zasadowe ph...


tu ziemia koniecznie musi być przekopana z dużą ilością kory, obornika ze słomą i ew. pumeks lub od biedy keramzyt.
Jak głęboko jest instalacja? Musimy wiedzieć jaki system korzeniowy możemy tam "zainstalować"
Jak wysokie kominy?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Lulilaj 12:13, 18 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801
Jestem jednak udanym egzemplarzem. Zawsze jak coś wpadnie mi w oko to albo trujące albo kosztuje miliony

Toszka napisał(a)

Zadam pytanie o 3 rh - to prawdopodobnie Red Jack, a nie Red Baron?

Niemniej mamy zestawienie rózu dominującego i czerwieni. I wsystkie tsy są mocno rosnące

Jedyna opcja to czerwony z tyłu, a różowe od przodu. I na wiosnę niech krzyczą kolorami...ich prawo, ich atrakcyjność i dla tych kolorów przecież sadzimy rodki i azalie
Niemniej widzę zgrzyt dla oczu z czerwonym klonem, który w momencie kwitnięcia rodków będzie już miał intensywne czerwone liście. I tak sobie myslę czy w ogóle klon jest dobrym towarzystwem dla rh...
A może tam dać sosnę (a nawet trzy?, po trójkacie) fastigiatę, np. Pinus nigra 'Molette' lub od biedy Pinus nigra ‘Pyramidalis’ albo Pinus nigra 'Green Tower',

Na zdjęciu moja Molette w towarzystwie rh. Co da takie zestawienie? a no przede wszystkim - pomijając aspekt estetyczny- da wspólną mikoryzę, dobre sąsiedztwo, brak konkurencji systemu korzeniowego i...igły na ściółkę
Do sąsiedztwa rh proponuję miskant Morning Light, który doskonale kontrastuje z zielenią rh. Dołem będzie mozna dosadzić albo różowe, albo fioletowe azalie japońskie.


Pułapka jest bardzo źle zawieszona, bo "przyklejona do ściany, bez cyrkulacji powietrza i za nisko. Powinna być na wysokości min. 1,5 do 2,5m. Można poczytać na wątku ćmowym. Pułapek musi być kilka. I polecam jednak dokupić lejkowe.

Wyliczenia siarki już masz dzięki Dragonce

Teraz o stanowisku. Przy ciężkiej, gliniastej, trzymającej wilgoć ziemi powinno się wykopać płytki dół na stanowisko pod rh. Z zapasem. Płytki, tzn. na 35-40cm. Nasypać siarki i pumeksu sporo, przekopać lekko i dopiero na to powinna iść mieszanka przekompostowanej kory, suchych liści i igliwia wraz z obornikiem. Na początek szykowania stanowiska można dodać=wspomóc się kilkoma workami podłoża do borówek (w składzie musi być kora, obornik lub gnojowica i torf wysoki). Wszystko przemieszane z siarką granulowaną. Dół powinien być wypełniony mieszanką ze sporą górką. Nawet na 50-60cm. To wszystko wraz z kompostowaniem mocno osiądzie. Po najwcześniej 6 miesiącach można sadzić.
Bez tak przygotowanego stanowiska -niestety - są marne szanse na bezproblemowy wzrost rh. Na ciężkiej gliniastej ziemi. Taka gleba ma zbyt mało próchnicy, zbyt mało powietrza i jest doskonałym, potencjalnym siedliskiem dla fytoftorozy, która jest ani grzybem, ani glonem...a w efekcie powoduje "pleśnienie" korzeni.
Wykopanie tylko dołków spowoduje utworzenie się niby donic, w których będą tworzyć się zastoiny wody, a korzenie nie będą miały się jak rozrastać na boki w mineralnej ziemi
Dlatego tak ważne jest przygotowanie stanowiska na glebie nie będącej sprzymierzeńcem kwaśnolubnych roslin.





Oczywiście że jack...już mi się miesza

Dziękuję Toszko za wskazówki dot. Podłoża. Muszę to sobie wydrukować i na wiosnę zrealizować

Co do klonów to nie byłam ich pewna wlasnie ze wzgledu na sąsiedztwo rh. Widziałam że większość sadzi je koło sosny. Pomyslałam o klonach bo brakuje mi cienia w ogrodzie...hmm,
Czy ten trójkąt to coś takiego?tam gdzie krzyżyki?
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
Lulilaj 12:14, 18 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801
No nie i jeszcze do gory nogami...zaraz poprawię
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
Lulilaj 12:16, 18 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
Lulilaj 12:17, 18 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801
kasiab napisał(a)
Asia chyba Troszkę radziła i u mnie się sprawdziło przy Liwce że nie zjadała owoców cisa nawet nie próbowała jak powiedziałam że to smarki drzewa nawet nie podejdzie o jedzeniu nie na nawet mowy


Dzięki, przetestujemy
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
Lulilaj 12:23, 18 sty 2019


Dołączył: 05 lut 2016
Posty: 801
Toszka napisał(a)


tu ziemia koniecznie musi być przekopana z dużą ilością kory, obornika ze słomą i ew. pumeks lub od biedy keramzyt.
Jak głęboko jest instalacja? Musimy wiedzieć jaki system korzeniowy możemy tam "zainstalować"
Jak wysokie kominy?

Kominy wysokue na 23 cm a dreny rozprowadzajace 1 m głębokości
____________________
Asia - zielony-zielonym-pogania
Dragonka 18:19, 18 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Lulilaj napisał(a)

Basiu witaj od razu dziękuję za link na pewno skorzystam. Podpatruj do woli ale nie cichutko dla mnie każda opinia jest bezcenna

nie, nie Asiu, nie każda opinia, wierzaj mi Ja jestem ogrodowym gamoniem, przed duże G, więc dla dobra Twojego ogrodu, lepiej jak będę jednak z przycupu podglądać

Róż, fiolet i biel to jednak klasyka, która niemal każdego uwodzi, szczególnie jak się obejrzy piękne ogrody tutaj Ja choć miałam w planach totalnie wiejski ogródek, z prawdziwie wsiowymi, babcinymi kfiatuszkami, patrząc po swoich ulubionych inspiracjach widzę, że tez ciągnie mnie do tego trio..
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Toszka 20:00, 18 sty 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Lulilaj napisał(a)


Zamiast klona dać sosne fastigiata, albo w odpowiednich odległosciach posadzić 3...po trójkącie

np. tak
lub jeszcze inaczej

Sosna jako wykrzyknik i z boku np. grujecznik

Lub zamiast sosny mozna dać dąb Quercus palustris 'Green Pillar'

albo faktycznie klon, acer rubrum 'Red Sunset"
chyba jednak zaczynam komplikować...ech


Natomiast miejsce przy kominach na razie bym odłożyła, bo jestem przekonana, że trzeba będzie obsadzić je w zalezności od wypełniaczy na sąsiednich rabatach. Aczkolwiek w ciemno mozna by sadzić hakonechloa macra...trzeba na spokojnie pomyśleć
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Gosialuk 23:11, 20 sty 2019


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5254
Asiu melduję,że dotarłam do końca.

Faktycznie w zeszłym roku miałaś inne zajęcia niż ogród. Coraz ładniej wszystko u ciebie wygląda. Murek super. A obornik wiozłam z mężem tak jak ty ze szwagierką. Stwierdził, że to pierwszy i ostatni raz, kiedy dał się namówić na taką jazdę.

Widzę, że jednak preferujesz styl taki bardziej formalny. Powiem ci, że ja dopiero po pewnym czasie oglądania cudzych ogrodów doszłam do tego, co mi się najbardziej podoba.

Hakone jest piękna, nawet jesienią dopóki śnieg jej nie rozpłaszczy chwieją się na wietrze jej suche liście. Dość wolno rośnie, ale kilkuletnie kępy robią wrażenie.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
DorKa 07:51, 21 sty 2019


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Róż, fiolet i biel piękne będzie!
Ale ładna ta Toszkowa sosna. Muszę więcej o niej poczytać bo n zdjęciach wygląda super. Miłego dnia
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies