Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tajemniczy Ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Tajemniczy Ogród

wiklasia 09:13, 28 wrz 2018


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
szczęściary
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Kawa 10:46, 28 wrz 2018


Dołączył: 26 maj 2015
Posty: 14911
bardzo ładny zakątek ci wyszedł
takie duże drzewa dają jednak "coś" ogrodowi
____________________
Kamila-Droga do spełnienia
Brzozowadzie... 11:43, 28 wrz 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Uwaga, ogłaszam konkurs
Wczoraj w ogrodowym zapale, z latarką czołówką wywaliłam z kącika pod sosnami na froncie wkurzające mnie już długo krzewuszki, przy okazji znajdując pod nimi dwa dorodne prawdziwki. Potraktowałam to jako zachętę do dalszych zniszczeń. I teraz mam elegancką wyrwę w nasadzeniachI teraz pytanie konkursowe: Co ja mam do ch...tam posadzić? Nie wiem, czy kojarzycie - mam takie zakole sosnowe po lewej jak stoję przed domem, pod sosnami rodki, przed nimi młode hakonki. Potem zakole się kończy i zaczyna się moja południow wąska rabata, której zwykle nie pokazuję Bo ponieważ jest brzydka I właśnie na styku tych podsosnowych rodków i tej brzydkiej rabaty jest ta wyrwa. I co ja mam tam posadzić???
Ogólnie, gdyby iść ku naturze - to pasują tam rośliny absolutnie kwaśnolubne - tam jest naturalna sosnowa ściółka i w pierwszej chwili chciałam tam wsadzić dwie rozrośnięte hortensje ogrodowe z donic przed domem. Błagają już o wysadzenie. Kolorystycznie by grało. Ale przypominam, że jestem w posiadaniu cudnych kulek cisowych, które chętnie bym gdzieś na widoku posadziła. Ale one lubią zasadowo.
Czy połączyć może z przodu te hakonki z kulkami Danikowymi, tylko już w jakimś pomieszaniu??
W nagrodę za prawidłową odpowiedź na nurtujące mnie pytania mogę upieć serniczek. I kawkę nawet do niego podam
Poniżej fotki ułatwiające wizualizcję problemu. Słońce tylko nie chciało ze mną współpracować i mi świeciło w obiektyw. Pierwsza fotka pokazuje wagę problemu - widok z kuchennego okna
Edit: Ponieważ ten front jest dość niespójny, uprasza się biorących udział w konkursie o propozycje w miarę spójne z resztą nasadzeń na froncie

____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 11:45, 28 wrz 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Wiklasiu, zgadza się
Kamilo, fajnie, że Ci się podoba Masz rację, kiedyś mi ktoś powiedział, że zastane duże drzewa na działce przyspieszają powstanie dojrzałego ogrodu o jakieś 10 lat
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Zana 12:06, 28 wrz 2018


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Rododendrony, hosty, hortensje, hakone.
Edit: miałam na myśli nie wyrwę tylko cały obszar pod sosnami. Idealne miejsce na takie nasadzenia. Plus może paprocie. No a spójność to już inna kwestia.

Odp. na pytanie u mnie: naparstnice spoko do półcienia, świetlistego cienia. U mnie tak miały na ruderkach w ubiegłych latach przed demolką za płotem.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
DorKa 12:16, 28 wrz 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
No faktycznie waga problemu istnie wysoka . Zakątek jak to piszesz brzydki, hmm. Rozumiem,że zdjęcia pomyliłaś A zrobić spójny tył z niespójnym frontem to nie lada wyczyn w każdym razie nie dla mnie ale ja oczywiście kibicuję
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Anda 12:26, 28 wrz 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33594
A moze paprocie (np. Polystichum setiferum, Adiantum venustum) i ciemierniki? Do tego kepki Luzula nivea?
Albo Astilbe z Rodgersia? A wiosna Corydalis i Dodecatheon?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Brzozowadzie... 13:33, 28 wrz 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Zana napisał(a)
Rododendrony, hosty, hortensje, hakone.
Edit: miałam na myśli nie wyrwę tylko cały obszar pod sosnami. Idealne miejsce na takie nasadzenia. Plus może paprocie. No a spójność to już inna kwestia.

Odp. na pytanie u mnie: naparstnice spoko do półcienia, świetlistego cienia. U mnie tak miały na ruderkach w ubiegłych latach przed demolką za płotem.

Anulka, rzeczywiście, wszystko co podpowiedziałaś, pasuje. Tylko mam tam posadzone duże rodki - grandiflorum i album. Dlatego teraz zastanawiam się, co posadzić za nimi, żeby za parę lat wogóle było coś widać. Takich plecków dla nich potrzebuję. Chyba, że na ich pleckach posadzę jeszcze większe rodki, a brzegami to, co piszesz...
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 13:34, 28 wrz 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
DorKa napisał(a)
No faktycznie waga problemu istnie wysoka . Zakątek jak to piszesz brzydki, hmm. Rozumiem,że zdjęcia pomyliłaś A zrobić spójny tył z niespójnym frontem to nie lada wyczyn w każdym razie nie dla mnie ale ja oczywiście kibicuję

No właśnie ta niespójnośc mnie irytuje, ale tak to jest jak najpierw sadziło się po omacku, a teraz próbuje po mniejszym omacku, hehe...
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 13:35, 28 wrz 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Anda napisał(a)
A moze paprocie (np. Polystichum setiferum, Adiantum venustum) i ciemierniki? Do tego kepki Luzula nivea?
Albo Astilbe z Rodgersia? A wiosna Corydalis i Dodecatheon?

Ando, Ty mnie zawsze onieśmielasz tą znajomością łacińskich nazw, muszę to rozpracować po polsku Daj mi chwilkę
Edit: Rozczytane Bożykwiat mnie zachwycił, nie znałam. Zapisany. A paprotnik szczecinkozębny też cudny i na dodatek zimozielony, ale doczytałam, że lubi gleby zasobne w wapń, więc tu może chorować. Tu na pewno kwaśna. Muszę poszukać takiej ładnej okazałej paproci zimozielonej ale na kwaśne stanowisko. Adiantum też zapisany Dzięki!!
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies