Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tajemniczy Ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Tajemniczy Ogród

kwartet 19:44, 09 paź 2017

Dołączył: 06 lis 2014
Posty: 882
Witaj
azalie świetnie radzą sobie na patelni o ile nie jest za sucho i o ph trzeba pamiętać(są kwasolube a to rzutuje na zestaw roślin towarzyszących)
jeśli chodzi o kulki to przy tym nasłonecznieniu możesz pomyśleć o sosnach np golden glow, mops i świerkach np omorika karel albo alberta glob
kibicuję w wysiłkach
Gruszka_na_w... 21:13, 09 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
Pomysł z zimozielonymi akcentami poduch wydaje mi się bardzo dobry.
Przy tworzeniu rabat bardzo mi pomogło analizowanie ich wyglądu w 4 porach roku. To front, więc tym bardziej trzeba na to uważać. Cyprysiki Filifera nana są mocno żółtawe. Hortensje przebarwiają się bardziej w kierunku czerwieni, drzewko jest bordowolistne. Będą ostre kontrasty. Nie każdy lubi takowe. Lubisz?
Mamy kuliste drzewko, kuliste hortensje, kulistą Hakuro. Może jakiś pionowy akcent dla kontrastu. Cis Fastigiata (ostra igiełka) jakoś mi się przybłąkał podczas rozmyślania.
Tuje Danica nie byłyby złym wyborem. Skoro tam w pobliżu są jeszcze jakieś bordowolistne rośliny, to może wpleść w okolicach drzewka i hortensji miskanta Morniglight? Kolorystycznie współgrałby z hakuro i z białymi pniami brzózek.
Na brzegu rabaty może turzyca włosista ‘Frosted Curls’ z powtykanymi tu i ówdzie bordowolistymi żurawkami?

Dobrze byłoby wsadzić tam białawe narcyzy, szafirki, tulipany.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Brzozowadzie... 21:14, 09 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
kwartet napisał(a)
Witaj
azalie świetnie radzą sobie na patelni o ile nie jest za sucho i o ph trzeba pamiętać(są kwasolube a to rzutuje na zestaw roślin towarzyszących)
jeśli chodzi o kulki to przy tym nasłonecznieniu możesz pomyśleć o sosnach np golden glow, mops i świerkach np omorika karel albo alberta glob
kibicuję w wysiłkach

O widzisz, to mnie uspokoiłaś z tą azalią, bo wydaje mi się, że będzie ładnie, a w tym roku założyliśmy nawodnienie, więc z wilgotnością nie powinno być problemu.
Zaraz obejrzę sobie polecone przez Ciebie kulki. Tylko sosny chyba odrzucę, mam takie naturalne duże sosny i widząc, ile zrzucają igieł jesienią, wolę nie wchodzić w kolejneAle właśnie spojrzałam na te Karelki - piękne, czytam, że też kwasolubne, więc z azaliami byłoby im razem dobrze Dzięki za podpowiedź, Tylko w tej sytuacji chyba pozostanę przy berberysach na brzegu po lewo...
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 21:24, 09 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Pomysł z zimozielonymi akcentami poduch wydaje mi się bardzo dobry.
Przy tworzeniu rabat bardzo mi pomogło analizowanie ich wyglądu w 4 porach roku. To front, więc tym bardziej trzeba na to uważać. Cyprysiki Filifera nana są mocno żółtawe. Hortensje przebarwiają się bardziej w kierunku czerwieni, drzewko jest bordowolistne. Będą ostre kontrasty. Nie każdy lubi takowe. Lubisz?
Mamy kuliste drzewko, kuliste hortensje, kulistą Hakuro. Może jakiś pionowy akcent dla kontrastu. Cis Fastigiata (ostra igiełka) jakoś mi się przybłąkał podczas rozmyślania.
Tuje Danica nie byłyby złym wyborem. Skoro tam w pobliżu są jeszcze jakieś bordowolistne rośliny, to może wpleść w okolicach drzewka i hortensji miskanta Morniglight? Kolorystycznie współgrałby z hakuro i z białymi pniami brzózek.
Na brzegu rabaty może turzyca włosista ‘Frosted Curls’ z powtykanymi tu i ówdzie bordowolistymi żurawkami?

Dobrze byłoby wsadzić tam białawe narcyzy, szafirki, tulipany.

Jeśli chodzi o kontrasty, to zbyt dużych nie lubię, wolę spokojniej...Więc rezygnuję z cyprysików. Pozostaje więc tuja Danica lub świerk Karel - do przemyślenia.
Cis jak najbardziej - po przeciwnej stronie mam kilka kolumnowych, będzie nawiązanie.
Miskanty: planowałam w tamtym miejscu Variegatus, właśnie porównałam z ML - ten subtelniejszy, myślisz, że bardziej będzie tu pasował??
Gruszko droga, a na którym brzegu myślisz posadzić tą śmieszną czuprynę Frosted?? Bo nie wiem, gdzie ją w głowie ulokować.. Ech, nie umiem rysować po zdjęciu, bo to ułatwiłoby mi rozlokowanie tych wszystkich roślin..
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 21:27, 09 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Dziewczyny drogie! Dzięki Wam zaczynam widzieć tą rabatę!!! Uściski dla Was!!!
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 21:29, 09 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769

Wrzucam znów, żebyśmy miały blisko pogląd
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 21:38, 09 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Takie podsumowanie robocze zrobię, żebym miała wszystko w jednym miejscu:
Tył: choina kanadyjska lub serby jako tło, wolałabym zostawić w tym pasie rosnące ładnie jałowce.
Po prawej obok śliwy Royal Burgundy i otaczających ją hortensji Diamand Rouge - miskant Morning Light.
Przed Hakuro - tuja Danica lub omorica Karel. Tam też myślę o grupie azali - tam jest sporo miejsca niezagospodarowanego.
I teraz obrzeże z lewej - okrągłe berbersy bordowe lub turzyca Frosted Curls zmieszana z plamami bordowych żurawek.
Na wiosnę - kępy białych tulipanów,narcyzów, szafirek..
Cis Fastigiata - szukam dla niego miejsca.
Najsłabiej jeszcze widzę ten wypuszczony ryjek przed Hakuro - choć może jak znajdą się na nim te okrągłe kulki tuj/świerków, będzie ładnie...
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Gruszka_na_w... 22:19, 09 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22019
Wrzucam jako punkt wyjścia do dyskusji. Kiepska jestem w planowaniu nasadzeń na kartce. U siebie najpierw widzę plamy, a potem zastanawiam się, czym tę plamę wypełnić.





Różowe to niskie róże. jeśli nie lubisz, to dałabym tam turzycę FC zmieszaną z szałwią i żurawkami

wiosną byłyby zimozielone akcenty w tle brzozy i cebulowe z turzycą, kwitnące dzrewko
latem róże i trawy, zimozielone, potem hortensje
jesienią wszystko
zimą- ozdobnie związane miskanty, zimozielone i kwiatostany hortensji
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Brzozowadzie... 22:39, 09 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769

Tu lepiej widać - pod siatką rośnie kilka jałowców i pienna róża New Dawn. Chciałabym te jałowce jakoś zgrabnie uzupełnić, żeby powstało ładne zielone tło.
Niskie róże Bonica tu miałam ale mimo ładnego koloru denerwowała mnie ich podatność na plamistość i mszyce, więc je usunęłam jako pierwsze.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 22:48, 09 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Haniu, a to niskie zielone dokoła to turzyca FC? Czy ona by tylko przed wierzbą była? A czy mogłabym zamiast szałwii jakąś bordową jeżówkę tu wsadzić z żurawkami? Mam szałwie w jednym miejscu i nie wiem czy to z winy złego cięcia, po pierwszym pięknym kwitnieniu i cięciu zdecydowanie brzydnie
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies