Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tajemniczy Ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Tajemniczy Ogród

Brzozowadzie... 15:18, 05 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Już melduję, miałam przerwę na kurs po placówkach, wszyscy czterej zwiezieni, będzie wesoło
Otóż na środku kula to wierzba Hakuro, też pięknie rośnie ale jak trzeba wyrzucę wszystkoJasnoróżowych już nie ma, to były róże, które mnie wkurzały
Została jedynie róża pienna New Dawn na płocier, pięknie kwitnie
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 15:24, 05 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
O, ta druga z trawami, to jest to co bym chciała mieć, taka tajemniczaNo piękna jest.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 15:25, 05 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769

Podrzuacam foto, żeby było bliżej spojrzeć.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
abiko 15:28, 05 paź 2017


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8404
Zajrzałam zobaczyć co to za Tajemniczy ogród, a tam taki piękny klimatyczny domek i brzozowy zagajnik. No cudni Ci to idzie. Jesteś bardzo pilną uczennicą Toszki jak widzę Fajnie.. trzymam kciuki za resztę, będę zaglądała
4 ? szacun
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Brzozowadzie... 15:48, 05 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
abiko napisał(a)
Zajrzałam zobaczyć co to za Tajemniczy ogród, a tam taki piękny klimatyczny domek i brzozowy zagajnik. No cudni Ci to idzie. Jesteś bardzo pilną uczennicą Toszki jak widzę Fajnie.. trzymam kciuki za resztę, będę zaglądała
4 ? szacun

Witaj Abiko: ciekawe, co Toszka powie na tą pilną uczennicę, co to trzy dni temu sadziła jałowce, które ma teraz do wywalenia Ale bardzo mi miło, że mnie znalazłaś. Tytułowy tajemniczy ogród dopiero jest w planach Choć nie ukrywam, że brzozy moje kocham i te sosny co przed domem też, choć pewnie niektórzy zmyją mi głowę, że je zostawiłam Ale dziewczyny są naprawdę tak życzliwe, że czuję, że jestem w dobrych rękach..
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 17:19, 05 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
A może by tak inspirując się zdjęciami od Makadamii:
- tył: zielony ekran z tuj Aureo plus te trzy wysokie jałowce, które już rosną ładnie pod siatką tam gdzie kończą się pęcherznice Diabolo za parkingiem. Chyba, że dostanę nakaz wywalenia i ich
- po prawej przed nimi przy parkingu duża kępa Variegatusa (mam go już w ogrodzie, więc będzie nawiązanie),
- z lewej od drzewka może imperata cylindryczna zielona,
- brzegiem na zwężeniu po lewej okrągłe czerwone berberysy,
- zostają mi do wykorzystania rozplenice japońskie, które już nabyłam, ale może gdzie indziej je wcisnę, choć są piękne oraz te hortensje rouge diamond...O rany...

____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Gruszka_na_w... 19:35, 05 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Brzozowadziewczyna napisał(a)
Witaj Haniu! Makadamia odesłała mnie do Twojej rabaty frontowej, no marzenie!!! Czy możesz mi napisać, jakie rośliny w niej połączyłaś? Będę Ci baaardzo wdzięczna, bo ja raczkująca jestem.
No pełen zachwyt!! Pozdrawiam ciepło!

Brzozowadziewczyna napisał(a)
Podpowiedz też mi proszę, jakie ilości jednego gatunku roślin trzeba posadzić, by uzyskać taki efekt??


Front u mnie to dwie rabaty podokienne, dwie po obu stronach ścieżki od furtki i jedna wzdłuż podjazdu do garażu. Starałam się zrobić je tak, aby były atrakcyjne przez cały rok i nie wymagały prac pielęgnacyjnych poza tymi niezbędnymi (głównie cięcie traw w lutym, hortensji w marcu i róż w kwietniu). Robię tam porządek wiosna, a potem już nic. Bezobsługowo jest.

Centralną rabatę w trzech porach roku masz tutaj.

Nie miałam tam miejsca na zrobienie zimozielonego tła z powodu przesuwnej bramy. Tło rośnie za płotem w postaci żywopłotu cisowego.
Zimozielonym akcentem na tej rabacie są dwie tuje Aurea nana, jeden świerk Glaucka Globosa, dwie poduchowe tuje Golden Tuffet i jedna tujowata zielona kulka. Wybrałam tuje, a nie bukszpany czy cisy ze względu na najmniejszą chorowitość i stosunkowo szybkie przyrosty.

Po lewej stronie są posadzone w trójkącie 3 hortensje Limelight. Na obrzeżu wsadzone są bordowolistne berberysy Admiration lub Bagatelle (już nie pomnę, które). Bardzo wcześnie startują wiosną. W centrum rabaty rosną 3 miskanty Variegatus. Z prawej strony rośnie grab fastigiata podsadzony golden Tuffetami i dwoma krzaczkami róży okrywowej Alba Meidiland.
Jesienią wygląda to tak- post z 20:58

W puste miejsca wsadziłam bezodmianową imperatę cylindryczną (jest lekko rozłogowa, w sezonie zielona, jesienią sie przebarwia), kilka małych kłączy imperaty w odmianie Red Baron, dwie niewielkie rozplenice i ze dwie sadzonki tataraku wachlarzowego Ogon (to ta żółta trawa).
W ziemi są cebulki białych narcyzów. Pewnie wcisnęłam gdzieś tam irysy syberyjskie. sadzę gęsto, żeby nie pielić. Kiedy gęstnieje, to wysadzam to, co najmniej urokliwe.

Po drugiej stronie ścieżki mam przesłonę z 3 szmaragdów i dwóch świerków serbskich. Wewnątrz rabaty zimozielone są 3 jałowce Blue Arrow, które tnę ostro, aby uzyskać efekt bardzo wąskiej kolumny, mahonie, które też ostro tnę, 3 rozrzucone hortensje Limeliht, 3 posadzone w trójkąt róże Bonica. Tam rosną miskanty Morning Light i 3 owsice wieczniezielone, tujowa kulka, kosodrzewina Wintergold, żurawki Obsydian i turzyce Silver sceptre. I cyprysik Filifera aureum.
Boże! Toszka mnie przeklnie. Złamałam zasadę ograniczenia gatunków.
Boję się pisać, że gdzieś tam na krańcach tej rabaty mam piwonie, ze dwa kolumnowe cisy i trzmielinę Galiety jako obwódkę.

Patrzę na ogród jako zbiór plam. I tak jakoś dobieram, żeby te plamy jakoś się zgrywały.
Gdybyś potrzebowała dodatkowych zdjęć , to pisz.
PS. Marzyłam kiedyś o domku z bala.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Brzozowadzie... 21:56, 05 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Haniu, baardzo Ci dziękuję za tak obszerny opis, naprawdę dzięki!!! Marzy mi się coś podobnego na tym moim placku przed domem, na pewno w mniejszej ilości gatunków, bo i miejsca mniej ale właśnie coś takiego, jak ta Twoja głowna rabata. Dobrze, że mi Makadamia podlinkowała to Twoje zdjęcie!!! Oj, chyba dziś długo nie zasnę
P.S. Dom z bala jest fajny
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 12:10, 07 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Haniu, a czy możesz mi jeszcze dopisać, co Ci się jeszcze płoży tam na zielono na dole rabaty??
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Gruszka_na_w... 19:42, 07 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Płomyk szydlasty. Zapomniałam go umieścić na liście. I pierwiosnki tam są na obrzeżu. Potrzebowałam czegoś, co da kolor wiosną.
Przepraszam , że tak późno odpowiadam. Na grzybobraniu byłam.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies