Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tajemniczy Ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Tajemniczy Ogród

makadamia 07:58, 12 paź 2017


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ja do Hani - Haniu, sypiesz popiół pod hortensje? A on nie jest przypadkiem zasadowy? Ja mam mnóstwo popiołu z kominka, który sypię po prostu do kompostu, i dlatego w tym roku zaczęłam robić drugi - liściowy, żeby właśnie do kwasolubów był.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Brzozowadzie... 10:39, 12 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
makadamia napisał(a)
Ja do Hani - Haniu, sypiesz popiół pod hortensje? A on nie jest przypadkiem zasadowy? Ja mam mnóstwo popiołu z kominka, który sypię po prostu do kompostu, i dlatego w tym roku zaczęłam robić drugi - liściowy, żeby właśnie do kwasolubów był.

Nie jestem kompetentna w tej materii, ale czytałam gdzieś na forum, że powojniki lubią popiół. Mój M. zawsze sypie go też do warzywnika - jakiś ogrodnik mu polecił.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 13:38, 12 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Eh, dziś mi wrócił problem pędrakowy
W ramach sanatorium, rzężąc pod nosem i kaszląc, postanowiłam wsadzić głębiej kilka żurawek, co mi za bardzo do góry podskoczyły i rzesz kurde oczywiście znalazłam kilka tych paskudnych robali. No i zastanawiam się, czy tym Decisem nie potraktować reszty rabaty - tzn. zlać ją porządnie jak radziła Toszka. Nie wiem tylko, czy nie za późno ale skoro znalazłam, to chyba się jeszcze nie wkopały na zimę. Macie jakieś zdanie na ten temat??
Wrrr, nie lubię robaków. A te szczególnie obrzydliwe są. I wredne.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Gruszka_na_w... 18:40, 12 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
makadamia napisał(a)
Ja do Hani - Haniu, sypiesz popiół pod hortensje? A on nie jest przypadkiem zasadowy? Ja mam mnóstwo popiołu z kominka, który sypię po prostu do kompostu, i dlatego w tym roku zaczęłam robić drugi - liściowy, żeby właśnie do kwasolubów był.


Sypię. Wiem, że jest zasadowy. Ale hortensje potrzebują dużo potasu by pięknie kwitnąć. Wiosną podsypuję je garścią siarczanu amonu, żeby obniżyć odczyn PH, a potem lecą gnojówki. Nie stosuję żadnych magicznych sił.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 18:49, 12 paź 2017


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Brzozowadziewczyna napisał(a)
A co Ty byś, Haniu, mi radziła dosadzić jako całe tło tej mojej rabatki? Mam zgryzotę trochę. Najbardziej chciałabym serby ale obawiam się, że nawet mimo cięcia po latach mogą zabrać za dużo miejsca. Choiny kanadyjskie? te są też piękne. W moim ogrodzie wszelkie tuje trochę zgrzytają przy lesie. Wiem, bo mam kilka i..zgrzytają. Cisy nie lubią chyba takiego słońca.
No i taką mam zagwostkę do wiosny...


Widziałam na żywo żywopłot z choiny kanadyjskiej. Jest piękny, lekki i zwiewny. Zawsze w świetnej kondycji. Ale trzeba pamiętać, że z pewnością będzie szerszy niż żywopłot z cisa. Wydaje mi się, że choinę łatwiej opanować cięciem niż serby. Serby bardzo mi się podobają w formie naturalnej, nieciętej.

Trochę się pogubiłam. Czy pisząc tło myślisz o miejscu pod płotem, czy o linii odgraniczającej podjazd od rabaty (tam, gdzie stoi biały samochód)?
Jeśli pod płotem to obstawiałabym choiny, a jeśli to drugie miejsce to cisy.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Brzozowadzie... 10:58, 13 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Widziałam na żywo żywopłot z choiny kanadyjskiej. Jest piękny, lekki i zwiewny. Zawsze w świetnej kondycji. Ale trzeba pamiętać, że z pewnością będzie szerszy niż żywopłot z cisa. Wydaje mi się, że choinę łatwiej opanować cięciem niż serby. Serby bardzo mi się podobają w formie naturalnej, nieciętej.

Trochę się pogubiłam. Czy pisząc tło myślisz o miejscu pod płotem, czy o linii odgraniczającej podjazd od rabaty (tam, gdzie stoi biały samochód)?
Jeśli pod płotem to obstawiałabym choiny, a jeśli to drugie miejsce to cisy.

Haniu, myślę o żywopłocie pod siatką,tam gdzie między innymi rośnie grubas jałowiec do usunięcia Przy samochodach wolałabym nie robić takiej zamkniętej linii, chyba nie wyglądałoby to dobrze od furtki, taka zamknięta rabata. Tam chyba pozostanę przy Twoich trawach, co mi je tak ładnie rozrysowałaś One chyba nie dadzą efektu granicy. Cieszę się z tych choin, bo też je obstawiałam, ale kusiły mnie serby
Ale mnie wzięło, ledwie żyję, a nikt nie chce mi L4 na dom wystawić
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 23:05, 13 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769

No dobrze, pierwsze koty za płoty Przeszłam przyspieszony kurs painta. I dalej kombinuję. I jeszcze do końca tego nie widzę.Wrysowałam sobie:
- przestawione bordowe drzewko Royal Burgundy
- miskanty ML przy parkingu
- cisy Fastigiata
- Frosted Curls obrzeżem i bordowe żurawki
- jeżówki Butterfly Kisses rozrzucone
- kulki sosnowe lub tujowe (Tuffety jednak mi nie grają..., może się mylę),
- pod drzewem azalie japońskie Melina ...
I wiele pytań we mnie:
- Hakuro do wywalenia chyba jednak,
- co z hortensjami, chyba do przesadzenia bo za niskie tak głęboko,
- tło z choin kanadyjskich, no dobrze, ale co przed nimi, jak zabiorę drzewko i hortensje....
I z tymi dylematami idę spać, jeśli zasnę, hehe


____________________
Agata.Tajemniczy ogród
wiklasia 23:33, 13 paź 2017


Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 1956
Ja bym poszła w trójkolor:
bordo - to ta wersja mocna jak espresso (w wersji latte - róż),
biały
i zielony,
czyli tuffety nie wpisują mi się w tę konwencję.
Ale mnie nie słuchaj, ja wyrazić swoje zdanie lubię, ale profesjonalny doradca ogrodowy to ze mnie jak ze słonia baletnica.
____________________
Wiklasia Jak feniks z popiołów
Toszka 08:44, 14 paź 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Brzozowadziewczyna napisał(a)

No dobrze, pierwsze koty za płoty Przeszłam przyspieszony kurs painta. I dalej kombinuję. I jeszcze do końca tego nie widzę.Wrysowałam sobie:
- przestawione bordowe drzewko Royal Burgundy
- miskanty ML przy parkingu
- cisy Fastigiata
- Frosted Curls obrzeżem i bordowe żurawki
- jeżówki Butterfly Kisses rozrzucone
- kulki sosnowe lub tujowe (Tuffety jednak mi nie grają..., może się mylę),
- pod drzewem azalie japońskie Melina ...
I wiele pytań we mnie:
- Hakuro do wywalenia chyba jednak,
- co z hortensjami, chyba do przesadzenia bo za niskie tak głęboko,
- tło z choin kanadyjskich, no dobrze, ale co przed nimi, jak zabiorę drzewko i hortensje....
I z tymi dylematami idę spać, jeśli zasnę, hehe




Bardzo nie lubię torpedować pomysłów, ale muszę ci zwrócić uwagę, że planując nasadzenia przede wszystkim musisz patrzeć na kompatybilne dla roslin warunki siedliskowe. I jeśli nie chcesz być stałym gościem w wątku chorobowym Mazana to przemyśl zestawienie roślin tak by nie mieszać kwaśnolubnych z zasadolubnymi.

Jeszcze kwestia cis czy choina. Obie rośliny wymagają żyznego, stale wilgotnego podłoża. Róznica jest taka, że cis jest zasadolubny, a choina lubi gleby kwaśne do obojętnych. Nie prawdą jest, że cis nie lubi słońca. Lubi, i to bardzo.
Tak więc wybieraj zywopłot pod typ nasadzeń (kwaśno- lub zasadolubne)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Brzozowadzie... 20:54, 14 paź 2017


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Toszka napisał(a)


Bardzo nie lubię torpedować pomysłów, ale muszę ci zwrócić uwagę, że planując nasadzenia przede wszystkim musisz patrzeć na kompatybilne dla roslin warunki siedliskowe. I jeśli nie chcesz być stałym gościem w wątku chorobowym Mazana to przemyśl zestawienie roślin tak by nie mieszać kwaśnolubnych z zasadolubnymi.

Jeszcze kwestia cis czy choina. Obie rośliny wymagają żyznego, stale wilgotnego podłoża. Róznica jest taka, że cis jest zasadolubny, a choina lubi gleby kwaśne do obojętnych. Nie prawdą jest, że cis nie lubi słońca. Lubi, i to bardzo.
Tak więc wybieraj zywopłot pod typ nasadzeń (kwaśno- lub zasadolubne)

Widzisz Toszko, to idąc tym tropem, do kwaśnolubnych lub obojętnych na tej rabacie należałyby z moich planów: choina, hortensje, azalia, sosna Mops, turzyca Frosted i miskant też by dały radę, jeżówki i żurawki obojętne. Nie znalazłam info na temat ziemi dla wiśni, ma być jedynie żyzna i wilgotna. Więc wyszła mi kwaśna rabata Poza cisami, oczywiście. Tylko, co by tu można zastosować zamiast cisów jako takie wykrzykniki...oczywiście, poza jałowcami ale żeby im tu było dobrze??? Wielkie dzięki za tą informację, nigdy nie myślałam jeszcze w ten sposób o rabacie
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies