Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tajemniczy Ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Tajemniczy Ogród

Brzozowadzie... 12:33, 08 mar 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Gardenarium napisał(a)
Ja stosuję obornik spróchniały i kompost własnej produkcji. Na płyny szkoda kasy.Ale jeśli nie masz innej możliwości to zastosuj.

O, Danusiu, jak miło, że zajrzałaś!
Właśnie, miałam nadzieję, że jakaś osoba z doświadczeniem mi podpowie. Kompost własny również stosuję, obornik w miarę możliwości, do sadzenia zawsze. tylko u mnie tak słaba ziemia, że pomyślałam jeszcze o humusie, a ogród niestety ma swoje początki w erze przed Ogrodowiskiem, więc nie zadbałam prawidłowo o całą ziemię.
W zeszłym roku w maju, w ramach eksperymentu posypałam przed deszczem cały trawnik granulowanym obornikiem, bo do innego nie miałam dostępu. Miałam naprawdę piękny dywanik jak na leśne możliwości.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 12:47, 08 mar 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Pozwoliłam sobie skopiować od Ewy Pszczelarni o sadzeniu dereni, bo myślę o nich w drugiej kępie brzóz za domem...:

SADZIĆ W GRUPACH / NAD WODĄ (ładnie się odbijają). TAM GDZIE JEST ŁADNY DOSTĘP ŚWIATŁA ZIMOWEGO (wystawa zachodnia, południowa)

TOWARZYSTWO:
trawy:
molinia caerulea subsp. arundinacea ("Transparent", "Windspiel" lub "Zuneigung")
calamagrostis x acutiflora 'Karl Foerster', ‘Avalanche’ i inne paskowane
carex montana,
carex m. ‘Ice Dance’, turzyca „ptase łapki”
miscanthus ‘Cosmopolitan’
Cytuję za Ewą Pszczelarnią, o sadzeniu dereni, bo myślę o dereniach w drugiej kępie brzóz za domem:

konwalnik

Red Baron
haconechloa

zimozielone:
bergenie, runianka

kwiaty:
ciemierniki, przebiśniegi, śnieżnik

inne formy:
złote cisy, zielone cisy – kolumny, poduchy
ostokrzewy (jako plecy albo stożki lub kolumny), ostrokrzew ‘Alaska’
choina ‘Jedelloh’, świerki gniazdowe (brzegowo, po bokach, jako ramy)
kosodrzewina ‘Wintergold’

drzewa:
białe brzozy i wiśnie tybetańskie o wiśniowej korze (prunus serrula), klony o ciekawych pniach (prążkowane, cynamonowe, strzępiaste).

W dużych ogrodach niedaleko oczar, leszczyna, jeżyna - rubus cocburnianus (może przemarzać).
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Gruszka_na_w... 19:04, 08 mar 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22085
Jagoda kamczacka owocuje najwcześniej ze wszystkich owoców. Z tego powodu nie wygrzewa się na słoneczku tak jak inne owoce. Słodycz wywarzana jest pod wpływem słońca. Ona taka nigdy nie będzie, ale...
Zawiera mnóstwo mikroelementów-witaminę C, A oraz żelazo, jod i miedź, a one na przedwiośniu są na wagę złota
Zawiera substancje zwalczające wolne rodniki (odpowiedzialne za nowotwory)
Z tego powodu warto je mieć.
Wrzucam je do jogurtu razem z musli, robię koktajle. Można by je krótko ugotować w wodzie z cukrem i zagęścić mąką ziemniaczaną. Wyjdzie pyszny kisielek.
Lubię je.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
sylwia_slomc... 19:08, 08 mar 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82064
Brzozowadziewczyna napisał(a)
Dziewczyny, czy Wy stosujecie rosahumus? Planuję w tym roku zrobić całą beczkę Waldkowego ANHK i zastanawiam się, czy to nie będzie dubel, w sensie podobnych właściwości. A rosahumus tani nie jest

Nie musisz na rosahumus wydawać kasy bo biohumusy to to samo w składzie a o wiele tańsze Ja biohumus, albo humus kupowałam w butelkach litrowych rozcieńczałam z wodą i pierwsze nawożenie nowo posadzonych roślin właśnie tym leciałam
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Brzozowadzie... 19:45, 08 mar 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Jagoda kamczacka owocuje najwcześniej ze wszystkich owoców. Z tego powodu nie wygrzewa się na słoneczku tak jak inne owoce. Słodycz wywarzana jest pod wpływem słońca. Ona taka nigdy nie będzie, ale...
Zawiera mnóstwo mikroelementów-witaminę C, A oraz żelazo, jod i miedź, a one na przedwiośniu są na wagę złota
Zawiera substancje zwalczające wolne rodniki (odpowiedzialne za nowotwory)
Z tego powodu warto je mieć.
Wrzucam je do jogurtu razem z musli, robię koktajle. Można by je krótko ugotować w wodzie z cukrem i zagęścić mąką ziemniaczaną. Wyjdzie pyszny kisielek.
Lubię je.


A jak je dokarmiasz? Dajesz obornik, czy gnojówki? Trochę za mało wiem o ich uprawie. Mój M. lubi bardzo te krzaczki, one są soczyście zielone. Tylko dużo mają masy zielonej w stosunku do ilości owoców, ale niech będzie. Skoro tyle witaminek
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 20:00, 08 mar 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
sylwia_slomczewska napisał(a)

Nie musisz na rosahumus wydawać kasy bo biohumusy to to samo w składzie a o wiele tańsze Ja biohumus, albo humus kupowałam w butelkach litrowych rozcieńczałam z wodą i pierwsze nawożenie nowo posadzonych roślin właśnie tym leciałam


Sylwia, dziękuję Ci bardzo za tą informację, rzeczywiście, patrząc na opisy, to działanie podobne, a ceny nieporównywalne! Jeszcze raz dzięki!! Zamawiam.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 20:36, 08 mar 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
U mnie dziś piękny, słoneczny dzień był. Wbrew prognozom Zrobiłam oprysk Miedzianem, grabiliśmy z Ignasiem liście na przedogródku. Nawet odpaliliśmy rowerek. Szkrab załapał już dwa kółka Juto przymierzam się do cięcia hortensji bukietowych, może dzięki temu wczesnemu cięciu trochę przyspieszę kwitnienie? Kocham wiosnę!
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Gruszka_na_w... 20:39, 08 mar 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22085
Brzozowadziewczyna napisał(a)


A jak je dokarmiasz? Dajesz obornik, czy gnojówki? Trochę za mało wiem o ich uprawie. Mój M. lubi bardzo te krzaczki, one są soczyście zielone. Tylko dużo mają masy zielonej w stosunku do ilości owoców, ale niech będzie. Skoro tyle witaminek


U mnie rosną w sąsiedztwie borówek. Wymagania mają podobne. Ściółkuję je trocinami i sosnowymi igłami. Nawożę na początku sezonu siarczanem amonu, potasu i fosforu. Raz podlewam je gnojówką z miszka.

Edit: Dzień upłynął nam na podobnych zajęciach. I tylko Ignasia brakowało.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Brzozowadzie... 21:04, 08 mar 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


U mnie rosną w sąsiedztwie borówek. Wymagania mają podobne. Ściółkuję je trocinami i sosnowymi igłami. Nawożę na początku sezonu siarczanem amonu, potasu i fosforu. Raz podlewam je gnojówką z miszka.

Edit: Dzień upłynął nam na podobnych zajęciach. I tylko Ignasia brakowało.


A bo widzisz, ja lubię czytać u Ciebie ten Twój dziennik prac i dzięki Twojemu układam mój i robię zapiski Stąd się zgrałyśmy z opryskiem. Wyczekiwałam ciepłego dnia, żeby w przyszłym tygodniu polecieć z Promanalem - zapowiadają się u nas bardzo ciepłe dni. Te wszystkie siarczany już czekają, jak dasz hasło - będę zasilać I Igieł też nazbieram, las mam za płotem
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 20:49, 12 mar 2018


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769

Niniejszym ogłaszam początek wiosny w brzozowym Takie małe, a tyle dają radości.
Dzisiaj było tak ciepło, że wypiłabym kawę na tarasie.., gdyby nie remontCały taras zawalony, dom w pyle, a ja dodaję sobie cierpliwości... Będzie czysto, chociaż przez jakiś czas
Podlałam dziś rodki, niech mają trochę wilgoci przed tymi zapowiadanym przymrozkami, w które nie wierzę i zasiliłam helatem żelaza. Jeden taki żółtawy, na pewno mu się przyda (Haniu...to dzięki Tobie)
Wszystkie rolki, fiszki, rowery wyniesione przed dom, cała kostka zapisana tajemniczymi kredowymi znakami, przeszkody poustawiane... - chłopcy również poczuli wiosnę. Znów zacznie się zaganianie do lekcji przed zmrokiem...
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies