Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tajemniczy Ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Tajemniczy Ogród

Mgduska 21:23, 20 paź 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Wszystko u Ciebie rośnie jak szalone.
Pamiętaj, żeby mieć fotoreportera do akcji przenoszenia Osobiście odpuściłam moim drzewom, koncepcja odwróciła się o 180 stopni, żadnego nie przeniosłam, jedno wycięłam, drugie dokupiłam, dlatego też jestem ciekawa, jak sobie poradzicie.
Wojtki - muszę zapytać przy okazji, czy są u mnie dostępne. Ostatnio moja ulubiona szkółka mnie zaskakuje, odkrywam ciągle coś, ale mam za mało czasu na szukanie, najlepiej po prostu zapytać.
____________________
Sałatka pokrzywowa
Roocika 08:25, 21 paź 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Brzozowadziewczyna napisał(a)

Toszko, czyli dla pewności - robię stężenie 5 procentowe i opryskuję miejsca pojawienia się opieńki, również w trawniku, tak?
Czy mogę za jednym zamachem zrobić tym samym stężeniem oprysk drzewom?


Hej Agata, znalazłam informacje w Twoim wątku nt. opieniek. Czy traktowałaś je tym mocznikiem? Czy zanikły?

U nas się pojawiły pod jednym świerkiem i dziewczyny mnie uświadomiły, że to niedobrze. Myślę co z tym zrobić.

Jak się skończyła twoja "walka"?
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Brzozowadzie... 15:29, 21 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Helen napisał(a)
Będzie się działo

Oj będzie Czekam na opadnięcie liści.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 15:31, 21 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Kokesz napisał(a)
O rany...takie duże drzewo będziesz przesadzać...jak je przetransportujesz w nowe miejsce?

Na jakiejś płachcie? Na taczce? Zobaczymy, wszystko wyjdzie w praniu, tym bardziej, że u mnie piaski i wielkiej bryły nie da się ukopać, wszystko się osypie. Mam obawy, że to będzie przeprowadzka z gołym korzeniem To drzewo jest najmłodsze, rośnie jakieś trzy - cztery lata, więc liczę, że będzie dobrze.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 15:33, 21 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Mgduska napisał(a)
Wszystko u Ciebie rośnie jak szalone.
Pamiętaj, żeby mieć fotoreportera do akcji przenoszenia Osobiście odpuściłam moim drzewom, koncepcja odwróciła się o 180 stopni, żadnego nie przeniosłam, jedno wycięłam, drugie dokupiłam, dlatego też jestem ciekawa, jak sobie poradzicie.
Wojtki - muszę zapytać przy okazji, czy są u mnie dostępne. Ostatnio moja ulubiona szkółka mnie zaskakuje, odkrywam ciągle coś, ale mam za mało czasu na szukanie, najlepiej po prostu zapytać.

Oj, uwierz, że nie wszystko, baaardzo dużo zależy od stanowiska, pod sosnami i brzozami raczej wegetuje
Dobrze mieć szkółkę, która zaskakuje Ja swoje przywiozłam z Wwy
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 15:35, 21 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Roocika napisał(a)


Hej Agata, znalazłam informacje w Twoim wątku nt. opieniek. Czy traktowałaś je tym mocznikiem? Czy zanikły?

U nas się pojawiły pod jednym świerkiem i dziewczyny mnie uświadomiły, że to niedobrze. Myślę co z tym zrobić.

Jak się skończyła twoja "walka"?

Opieńki mam do tej pory, pojawiają się w różnych miejscach. Zaakceptowałam ten stan i jedyne co robię, to miejsca pojawienia obsypuję punktowo mocznikiem przed opadami deszczu. Myślę, że bez sensu się zamartwiać, opieńki rosną też w lasach i jakoś przyroda sobie z nimi radzi. Zaobserwowałam tylko, że na przykład jeśli wyrosły mi na przykład w bodziszkach korzeniastych, to kępy w pobliżu były ciut słabsze przez jeden sezon. Ale bez strat.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Mgduska 15:55, 21 paź 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
A dlaczego mocznikiem? Pytam, bo działam zazwyczaj całkiem odwrotnie - jeśli pojawia mi się niechciany grzyb np w szklarni, traktuję go dolomitem, wychodząc z założenia, że grzybki nie lubią zasad
____________________
Sałatka pokrzywowa
Brzozowadzie... 18:46, 21 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Mgduska napisał(a)
A dlaczego mocznikiem? Pytam, bo działam zazwyczaj całkiem odwrotnie - jeśli pojawia mi się niechciany grzyb np w szklarni, traktuję go dolomitem, wychodząc z założenia, że grzybki nie lubią zasad

"Azot w moczniku aktywizuje bakterie saprofityczne, które rozkładając martwą tkankę, redukują o ok. 90 % ilość owocników grzyba. Tak więc mocznik nie ma bezpośredniego działania grzybobójczego, pomaga usunąć (zniszczyć) żywiciela, podłoże do rozmnażania. Nie ma przy tym ryzyka nawożenia rośliny azotem, bo do pobierania azotu potrzebna jest odpowiednia temperatura, której na przełomie października / listopada już nie ma. A azot ulega bądź wypłukaniu bądź przemianie do amoniaku i idzie do atmosfery. " - gdzieś od kogoś sobie skopiowałam tą informację. Dotyczy ona przede wszystkim oprysków jesiennych mocznikiem, ale pamiętam, jak za czasów bytności Toszki, taką właśnie radę dostałam od Toszki. Kazała mi opieńki sypać mocznikiem. A Jej wierzę na słowo
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Wiolka5_7 18:55, 21 paź 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20438
Brzozowadziewczyna napisał(a)

"Azot w moczniku aktywizuje bakterie saprofityczne, które rozkładając martwą tkankę, redukują o ok. 90 % ilość owocników grzyba. Tak więc mocznik nie ma bezpośredniego działania grzybobójczego, pomaga usunąć (zniszczyć) żywiciela, podłoże do rozmnażania. Nie ma przy tym ryzyka nawożenia rośliny azotem, bo do pobierania azotu potrzebna jest odpowiednia temperatura, której na przełomie października / listopada już nie ma. A azot ulega bądź wypłukaniu bądź przemianie do amoniaku i idzie do atmosfery. " - gdzieś od kogoś sobie skopiowałam tą informację. Dotyczy ona przede wszystkim oprysków jesiennych mocznikiem, ale pamiętam, jak za czasów bytności Toszki, taką właśnie radę dostałam od Toszki. Kazała mi opieńki sypać mocznikiem. A Jej wierzę na słowo


Przyda się i mi ta informacja,bo opieńki w ogrodzie też mam niestety

Dzięki!
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Roocika 19:28, 21 paź 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Agata, dzięki, trochę mnie uspokoiłaś. Mocznik też dziś kupiłam

April też chyba coś podobnego pisała, a Wy macie piękne leśne ogrody to tak musi być
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies