Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Tajemniczy Ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Tajemniczy Ogród

Mgduska 08:30, 14 paź 2022


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Tess napisał(a)


Każdy ma prawo do własnej opinii. Ja byłam w czerwcu, może w innych porach roku jest ciekawszy. Ogród leśny - żenada. Tabliczka z napisem większa, niż cały ten ogród. Preriowo-bylinowy - sadźcem stoi (Pan z dumą informował, że w każdym dołku trzy sztuki zostały wsadzone). Praktycznie nic tam nie kwitło. Wiata - wcale nie klimatyczna, chyba że wszystko, co drewniane, uznamy za klimatyczne. Trawnik - łąka porównywalna z pastwiskiem. W szklarence - jedynie kilka doniczek z umierającymi roślinami. W ogrodzie ziołowym - zioła rachityczne, jedynie kocimiętka dawała czadu.
Mały, nieciekawy, zaniedbany i przereklamowany.
Byłam z mężem, którego "starym wyjadaczem ogrodowym" nazwać się nijak nie da - był chyba bardziej rozczarowany, niż ja.




Twoja opinia jest miażdżąca. Może ja mam więcej sentymentu - widziałam ten ogród po raz pierwszy 8 lat temu, widzę jak się zmienił, rozrósł. Początek mojej praktycznej wiedzy dotyczącej nawożenia to wykład KB. Ogród miałam już dawniej, ale pojęcia o uprawie ziemi nie. Ostatnio byłam tam w sierpniu, ale rok temu - czyżby aż tak podupadł od tego czasu? Prawda pewnie leży gdzieś pośrodku, a może jest to też kwestia nastawienia, ja wiedziałam, że to nie jest ogród na skalę Przypek, raczej uroczy drobiazg do odkrycia pośród lasów. Przydomowy ogród w angielskim stylu, z regularnym układem kwiatowym w pobliżu domu, sadem, warzywnikiem i sporym zapleczem - takie wszystko, co trzeba

Jeszcze coś muszę dodać Nie zamierzam bronić rzeczy, które się nie nadają do obrony (ogród leśny np, nadmierne tłumy), ale myślę, że sądząc po pytaniach, jakie padały z ust wielu odwiedzających, jest jakaś szansa, żeby w ojczyźnie mniej było surowych trawników otoczonych tujami. Patrząc od tej strony, jest to dobry kierunek
____________________
Sałatka pokrzywowa
anuska2507 09:12, 14 paź 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Brzozowadziewczyna napisał(a)

Z moich obserwacji wynika, że one muszą rosnąć w pełnym słońcu, żeby gwiazdorzyć, po prostu Nie napiszę, ile wydałam sadzonek , które posadziłam w cieniu, zachwycona tą odmianą
W słońcu ona się naturalnie pięknie rozkłada, nigdy nie leży, nawet po ulewnych deszczach, zachowuje ładny pokrój. Nie podpieram jej niczym.

Po Twoich widać, że słońce im służy Mnie te hortensje na początku nie zachwyciły, nawet zraziłam się do wszystkich mocno przebarwiających się, bo moje sprawiały wrażenie przekwitniętych, brudnych. Ale w tym roku widzę jak ładnie można je wyeksponować na tle jasnych traw.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Roocika 09:28, 14 paź 2022


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Fantastyczny jest klimat twojego ogrodu.

Te hortensje diamant rouge też kupiłam i jestem ich ciekawa, posadziłam na słońcu
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Nowa12 11:41, 14 paź 2022


Dołączył: 05 lis 2016
Posty: 11110
Coś musi być na rzeczy bo u Ciebie piękna jest ta hortensja a u mnie najgorzej rośnie i kwitnie że wszystkich jakie mam. I nadal nie wiem dlaczego. Słońca ma dość sporo. Jest u mnie dobrych parę lat a dorasta może do 50 cm. Pewnie coś jej na pasuje w tym miejscu i trzeba by ją było przesadzić ale nie mam za bardzo gdzie.
Twój egzemplarz zachwyca kolorami.
____________________
Aga - Górny Śląsk Mój ogrodowy pamiętnik
anuska2507 19:50, 14 paź 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Z ciekawości zmierzyłam swój egzemplarz i też ma z 50 cm. Ledwie wyrasta ponad turzycę Ice Dance.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Brzozowadzie... 10:02, 17 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Mgduska napisał(a)


Twoja opinia jest miażdżąca. Może ja mam więcej sentymentu - widziałam ten ogród po raz pierwszy 8 lat temu, widzę jak się zmienił, rozrósł. Początek mojej praktycznej wiedzy dotyczącej nawożenia to wykład KB. Ogród miałam już dawniej, ale pojęcia o uprawie ziemi nie. Ostatnio byłam tam w sierpniu, ale rok temu - czyżby aż tak podupadł od tego czasu? Prawda pewnie leży gdzieś pośrodku, a może jest to też kwestia nastawienia, ja wiedziałam, że to nie jest ogród na skalę Przypek, raczej uroczy drobiazg do odkrycia pośród lasów. Przydomowy ogród w angielskim stylu, z regularnym układem kwiatowym w pobliżu domu, sadem, warzywnikiem i sporym zapleczem - takie wszystko, co trzeba

Jeszcze coś muszę dodać Nie zamierzam bronić rzeczy, które się nie nadają do obrony (ogród leśny np, nadmierne tłumy), ale myślę, że sądząc po pytaniach, jakie padały z ust wielu odwiedzających, jest jakaś szansa, żeby w ojczyźnie mniej było surowych trawników otoczonych tujami. Patrząc od tej strony, jest to dobry kierunek

Dziewczyny, wybaczcie, nie odniosę się do Waszej dyskusji - trudno wypowiadać się o czymś, czego się nie widziało
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 10:03, 17 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
anuska2507 napisał(a)

Po Twoich widać, że słońce im służy Mnie te hortensje na początku nie zachwyciły, nawet zraziłam się do wszystkich mocno przebarwiających się, bo moje sprawiały wrażenie przekwitniętych, brudnych. Ale w tym roku widzę jak ładnie można je wyeksponować na tle jasnych traw.

Zdecydowanie na słońce Te moje to jeszcze przedogordowiskowe okazy - może trzeba dać im czas na wzrost? Dziś wszystkie pozostałe odmiany brązowe po niewielkich przymrozkach, a te nadal piękne.
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 10:07, 17 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Nowa12 napisał(a)
Coś musi być na rzeczy bo u Ciebie piękna jest ta hortensja a u mnie najgorzej rośnie i kwitnie że wszystkich jakie mam. I nadal nie wiem dlaczego. Słońca ma dość sporo. Jest u mnie dobrych parę lat a dorasta może do 50 cm. Pewnie coś jej na pasuje w tym miejscu i trzeba by ją było przesadzić ale nie mam za bardzo gdzie.
Twój egzemplarz zachwyca kolorami.

Może to kwestia cięcia? Ja moją dość wysoko przycinam, bo to odmiana nie należąca do najwyższych. I bezlitośnie usuwam wszystkie cienkie gałązki
Jeśli o stanowisko, to ma baaardzo słabe - dość suche, mimo nawadniania i posadzona w beznadziejnym torfie kwaśnym, bez grama dobroci - taki miałam wtedy stan wiedzy o sadzeniu
Na zdjęciu poniżej młodszy okaz - w zeszłym roku słabo kwitł, w tym już całkiem ładnie:

____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 10:08, 17 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
anuska2507 napisał(a)
Z ciekawości zmierzyłam swój egzemplarz i też ma z 50 cm. Ledwie wyrasta ponad turzycę Ice Dance.

Moje sięgają tak powyżej pasa. Naprawdę nie wiem, dlaczego tak Żadnych wyjątkowych zabiegów
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Brzozowadzie... 10:26, 17 paź 2022


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
Przez weekend i w sumie dziś piękna pogoda. wobec tego postanowiłam poczynić pewne zmiany na froncie
Otóż wkurzały mnie nierówno rosnące ostrokrzewy pod płotem na rabacie rodkowej, więc poupychałam je po kątach, zakupiłam cisowe ołówki Najpierw postawiłam je równiutko rządkiem pod płotem. No i zaczęły mnie od razu wkurzać, bo rządków u mnie mało i słabo wyglądają z ogólnym miszmaszem Więc będą rosły dwoma łukami, hehe Oczami wyobraźni widzę za kilka lat cisowy las pod sosnowym lasem
Miała Wam wrzucić zdjęcie przed - czyli z ostrokrzewami, ale nie mogę znaleźć takiej fotki - chyba podświadomie omijałam je okiem obiektywu Tak więc robocza fotka z ustawieniem rządkiem, bardzo nieostra, ale ja jak mam natchnienie to nie mam głowy do zdjęć:
Potem tylko biegałam i układałam te łuki mniej lub bardziej Jak dziś uda się wkopać to coś uwiecznię

____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies