Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzgórze chaosu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzgórze chaosu

Iwonka 22:32, 08 kwi 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4216
Dobrze, że wcześniej zerwałam magnoliowe gałęzie i zrobiłam kilka bukietów.
Pięknie się rozwinęły. Tu jedna z gałązek.



Pozostając w tonacji pink pochwalę się hiacyntem, którego kolor okazał się sporym zaskoczeniem.
Pierwszy raz mam kwiaty w takim odcieniu, jakby fuksja połączona z fioletem. Super kolor na tę szarą w tym roku wiosnę.

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 22:32, 08 kwi 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4216
Z tej przycinki nie jestem dumna. Żal mi takich kalekich drzew, wyglądają mega smutno.
Teraz świadomie nie posadziłabym brzóz na takim skrawku działki. Dlatego pilnujemy wysokości, to już chyba 3 taka akcja.
I mam nadzieję, że ostatnia w wykonaniu męża, szwagra i kuzyna. Umierałam ze strachu patrząc, jak oni to robią.
To zdecydowanie nie na moje nerwy. Nie wiem jednak, jak w przyszłości przekonam ten nadmiar testosteronu i uzyskam zgodę na przyjazd profesjonalnej ekipy. No nie wiem



Drzewo wykorzystamy do kominka.


W zeszłym roku brzozy były już zbyt mocno rozrośnięte i taka wysoka przesłona nie była potrzebna.



____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 22:32, 08 kwi 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4216
Znacznie przyjemniejsza przycinka to utrzymanie w ryzach nowych żywopłotów. Uwielbiam tę robotę




Biforki i afterki Najpierw piłą, potem kosmetyka sekatorem.



A takie grubaski wsadzałam 3 lata temu.


W drugim roku przycięłam je mocno dwa razy, teraz w sumie trzeci raz. Zależy mi na tym, aby zielone pędy były jak najbliżej pnia. Utrzymanie chudej, wąskiej ścianki zaprocentuje w przyszłości.
Przy starym żywopłocie mam problem z wstawieniem drabiny między żywopłot a siatkę. Mieści się dosłownie na styk.
W nowych ściankach postaram się nie mieć tego problemu.
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 22:46, 08 kwi 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4216
A teraz chwalipost
Dostałam od siostruni taką niespodziankę




Jest niesamowita do przycinania kulek cisowych. Do tej pory robiłam to nożyczkami za jakieś 15 zł ze sklepu papierniczego
No jest różnica

Z ciekawości policzę, ile mam tych kulek do cięcia. Trochę się tego nazbierało

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Kordina 01:18, 09 kwi 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
W Twoim ogrodzie gdzie nie spojrzeć i o jakiej porze, zawsze pięknie gratuluję siostry
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Iwonka 09:02, 09 kwi 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4216
Bożenko siostra też ogrodniczka, wie co człowiekowi do szczęścia potrzebne
A w ogrodzie remonty bez końca, wzięłam się wreszcie za centralną rabatę na tyłach. Na razie wielka demolka
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 09:02, 09 kwi 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4216
Wspomniałam Sylwii o iglakowym wyzwaniu, Bożence o remoncie na centralnej rabacie.
Jak ja nie lubię tego miejsca... A taka byłam z siebie kiedyś dumna, jak fajnie to wymyśliłam

Trochę historii i błąd nr 1
Rok 2000, tata ociepla elewację, ja niańczę maleństwo. Nikt nie myśli o wyrównaniu terenu, a przecież byłoby wygodniej, ładniej.



W 2005 roku przyjeżdża wywrotka ziemi i zakładam "genialną" rabatę
Po trzech latach kopiec jeszcze nie wróży tragedii, ale bystre oko dostrzeże zbyt dużą ilość iglaków na małej przestrzeni. I to irytujące wrażenie przechyłu. Boli mnie błędnik, gdy patrzę na to zdjęcie



Z tej perspektywy jest nieco lepiej, ale ilość posadzonych roślin i usypanych kamieni zaczyna przytłaczać.


Rok 2013 - rabata puchnie


Tu widać jak "piękna" to łezka I ostatni moment na cięcie a ja przez kolejnych 10 lat nie robię prawie nic w tym temacie.


____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 09:02, 09 kwi 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4216
Jest moment, że rabata nieco się powiększa, znika żwirkowa obwódka, zostają tylko kamienie wokół.


Dzięki pomysłowi Wiklasi znikają kamienie, pojawiła się próba cięcia.


Rysuję nawet nowy tył rabaty.


A Anitka podejmuje niesamowitą próbę skorygowania przodu rabaty.
I nawet ostatnio o tym rozmawiałyśmy, że "chodzę" bokami a środek nadal leży odłogiem

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 09:02, 09 kwi 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4216
Jesienią rabata dostała kartony i przekompostowane zrębki.



Bardzo lubię cyprysa na tej rabacie. Ma ładny szaro zielony odcień, trochę jak eukaliptus.
Gałązki są świetne do kompozycji, nie kłują, są miękkie i delikatne.



Świerk Cupressina też ma ładny odcień zieleni i byłby całkiem ładnym, stożkowym iglakiem, gdybym pamiętała o jego cięciu.
Ścinając tylko czubek, po latach świerk stał się przysadzistą "kolubryną"

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 09:02, 09 kwi 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4216
Jest progres zaczynam świadomie robić zdjęcia tyłu rabaty. Myślę

Listopad 2022


Styczeń 2023


Luty 2023
Iglaki po intensywnych opadach śniegu zupełnie tracą kształt, zwłaszcza świerk.


Działamy
Kwiecień 2023
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies