Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzgórze chaosu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzgórze chaosu

Iwonka 12:16, 12 mar 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4216
Nie wiem, który to już śnieg
Na szczęście znów się topi się a jeszcze o poranku wszystko było białe. Wieje nudą Ale już bliżej niż dalej.
W tym tygodniu ścinam całkiem rozplenice. Mrozów wielkich nie zapowiadają. W końcu to prawie połowa marca.

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Gruszka_na_w... 14:29, 12 mar 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Trzymam kciuki za pogodę u Ciebie. Swoje rozplenice też już ciachnęłam w wersji ostatecznej.
Czy zimozielone walce robiłaś z tui szmaragd? Jeśli tak, to na jakiej wysokości je ciachnęłaś i czy zabezpieczałaś czymś pozostałość po grubszym pieńku?
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
kasiek 19:31, 13 mar 2023


Dołączył: 07 sie 2013
Posty: 21459
Jakie piękne ciemierniki! Cudnie zwiastuny wiosny!
____________________
kasiek ogród pełen złudzeń i niespodzianek cz II ogrod pełen złudzen i niespodzianek Wizytówka po zmianach -Ogród złudzeń
Dorota321 17:16, 14 mar 2023


Dołączył: 28 wrz 2021
Posty: 915
Piękną kolekcję ciemierników masz, u mnie te zimowe kiepsko już wyglądają.
____________________
W moim małym ogródeczku cz. II ***W moim małym ogródeczku cz.I
Muszelka 22:00, 04 kwi 2023


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Masz piękny ogród... Oglądając jego fotografie odpoczywam
Kocham ogrody, które tchną harmonią, elegancją i spokojem.
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Iwonka 09:26, 07 kwi 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4216
Haniu pogody chyba lepiej już nie komentować
Na pewno nudą nie wieje a krótki rękaw w ogrodzie przeplata się z zimowym okryciem.
Od wczoraj znów biało, to już tradycja na Święta.

Wszystkie trawy oprócz stipy i carexa ice dance - ciachnięte jak u Ciebie - w wersji ostatecznej 18 marca.

Najszybciej sprawdza się opcja z nożycami elektrycznymi, są idealne zarówno do traw jak i żywopłotów.



Co do żywopłotu i walców z tui, na pewno jest u mnie zielony szmaragd plus żółte coś, co rośnie trochę jak brabant, czyli niestety szybko i bardzo szeroko.
Taką głupotę zafundowałam sobie w szalonych latach 2000 - 2005. W ogrodzie królowała wtedy pstrokacizna, która niestety podobała mi się i to chyba bardzo. Ilość kolorowych zestawień, które sobie wtedy posadziłam woła o pomstę
Wiele udało się zlikwidować, ale w żywopłotach niestety zostały przeplatanki.

Ściankę z walcami zakładałam w 2000 roku. Pamiętam, że zostało nam wtedy kilka maleńkich tuj i tak je "inteligentnie" posadziliśmy, w kosmicznych odległościach, z zachodniej strony, gdzie na wzgórzu wiatr mocno pizga. Tuje nigdy się nie zrosły a ja miałam dylemat, jak je prowadzić.

W 2020 roku sytuacja wyglądała "stożkowato", cienkie 2 zielone + 1 gruba żółta.


Wzięłam piłę i poszłam wtedy w walce. Po 3 latach ścianka wygląda tak (cięcie 23 marca)


Niestety przy ostatnim cięciu miałam mega zaćmienie. Miałam zostawić szerokie zielone a na maksa przyciąć żółte. No i zapomniałam, mocno ścięłam wszystkie
Teraz znów muszę czekać aż zielone nabiorą objętości, bo są zdecydowanie za chude. Zrobię fotkę z daleka, to zobaczysz o co mi chodzi.

Przycinam je tak nisko, żeby dostać z ziemi piłą. Kosmetykę robię już sekatorem.
Patrząc z drabinki na czubek walca, widać że na środku jest łyse pole, które już chyba nie zarośnie. Wygląda to trochę jak pusty szary talerz na zielonym okrągłym stole
Ale nie przeszkadza mi to, chodząc po ogrodzie wcale tego nie widać.

Jeśli idzie o zabezpieczenia po cięciu, jestem fatalnym przykładem, nigdy niczym miejsca cięcia nie smaruję...
Mam też problem z czyszczeniem sprzętu po robocie, na szczęście tu małżonek czuwa
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 12:17, 07 kwi 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4216
Kasiu, Dorotko ciemierniki są świetne na początek sezonu. Kwitną bardzo długo, nawet przekwitając zdobią. Szkoda, że tak późno je odkryłam. Najbardziej lubię odmianę HGC Ice N'Roses. Ja mam Red, ale widziałam też w LM: Bianco, White, Rose.
Ciemierniki Red dosyć ładnie mi przyrastają, kwiaty są duże, na wyprostowanych łodyżkach. Kolor niby ciemny, ale dobrze go widać na rabacie. Już na początku stycznia zaczęły się wychylać z ziemi i otwierać. A tutaj zdjęcia z 19 marca.

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 12:30, 07 kwi 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4216
Muszelko dziękuję za miłe słowa Dlaczego ja nie znałam Twojego ogrodu...? Pora nadrobić zaległości, robisz obłędne zdjęcia. Moje to zwyklaki, z małpki na automacie.
Próbuję ogarnąć chaos nasadzeń. Najbardziej zależy mi teraz na wygodzie i poczuciu, że ogarniam temat

Od kilku dni odpoczywam od ogrodu, zimno bardzo a dziś taka sytuacja
Wyszłam jak połowa stopniała, a opady śniegu zamieniły się w deszcz.


____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
sylwia_slomc... 22:14, 07 kwi 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82129
Chyba nie znam nikogo innego co by tak umiał iglaki wyprowadzić na prostą. Super teraz wyglądają, a ciemierniki piękne, nie przejmuj się, że teraz leżą, kilka dni ciepła i wstaną do pionu
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Iwonka 22:32, 08 kwi 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4216
Sylwia dziękuję za iglakowy komplement
Zobaczysz jakie wyzwanie mnie czeka, sama jestem ciekawa, czy się uda

Ciemierniki to faktycznie terminatory. W przeciwieństwie do 15 letniej magnolii, która po raz pierwszy jest, jak to dziś powiedziała moja siostra, i u niej i u mnie brązowym zombiakiem.
Myślę, że przy pierwszym mocniejszym wietrze wszystkie pąki spadną. Już wiele z nich leży na ziemi.


Tak pięknie zapączkowana była 25 marca.



Pozostaje zeszłoroczne wspomnienie
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies