Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzgórze chaosu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzgórze chaosu

Iwonka 19:40, 27 lut 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Mój ulubiony widoczek, nie ma to jak nowe rabaty, cieszą bardzo. Lubię to moje kuleczkowo
I nawet fajny taki minimalizm na przedwiośniu.


Liście żeleźniaka soczyście zielone, a kwiaty jak cortenowe rzeźby. Faktycznie żelazna roślina, śnieg jej nie straszny.
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
sylwia_slomc... 20:21, 27 lut 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82007
Iwonka napisał(a)
Leń, który zawsze mnie dopada jesienią, skutkuje brakiem przedwiośnia w naszym ogrodzie. Nie mam przebiśniegów, ranników, irysków.
Kilka krokusów, hiacyntów, kępa szafirków to moje maleńkie przedwiośnie, które i tak jeszcze nie kwitnie.
Sytuację uratują w kwietniu żółte narcyze, które dostałam od mamy i tulipany, o ile powtórzą kwitnienie.

Ale mam ciemierniki i super, że coraz ich więcej. Ceny niektórych co prawda z kosmosu, ale pierwsze zakupy jakoś mniej bolą
Mój nowy nabytek to Marlon. Muszę dokupić jeszcze jednego, posadzę chyba przy oczku, fajnie je widać z kuchennego okna.


Iwonko a wiesz jakie one będą w czasie kwitnienia? Bo te są już po kwitnieniu.
Dlatego limonka i pylników brak.

Piękną kolekcję uzbierałaś. Musimy zrobić machniom siewkami Ja mam te pełne
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Wiolka5_7 20:35, 27 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20505
Cudną kolekcję ciemierników masz Iwonko
Z tym grzebaniem w nogach ciemiernikom,czyli przesadzaniem czy dzieleniem ja się nie zgodzę, że tego nie lubią i można je zabić.

Zrobiłam na swoich eksperyment w tym roku w styczniu
Przesadziłam 3 sztuki, jedną nawet podzieliłam na pół! :-0
za kilka dni przyszły mrozy -11 i co i nic im się nie stało!
Wszystkie żyją ,mają się świetnie i za chwilę zakwitną
Dla mnie to terminatorki,uwielbiam je!
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Agatorek 21:53, 27 lut 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13268
Iwonka, nie wiedziałam, że masz tyle ciemierników, piękne okazy!

Kulkowo też fajnie wygląda, zwłaszcza teraz, bo trawy przycięte i dobrze je widać
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Kordina 21:56, 27 lut 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4746
Iwonka napisał(a)
Bożena świerk conica od kilku lat przycinam (...) Teraz nigdy świadomie nie posadziłabym tego iglaka.

Iwonko, a na jakie zamieniłabyś ewentualnie, które można by kształtować w stożek?
Ciemierniki przecudnej urody, szczególnie fioletki
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Urszulla 18:15, 28 lut 2023


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21838
Też lubię wiosenny minimalizm u Ciebie czyściutki i uroczy
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Gruszka_na_w... 18:32, 28 lut 2023


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22072
Kulkowe, i nie tylko, zimozieloności świetnie spełniają teraz swoja rolę. Przyjemnie na nie popatrzeć.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Martka 18:49, 28 lut 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Iwonko, ciemiernikowa kolekcja piękna, łany z pewnością dadzą Ci pewnej wiosny pokaz, jakich mało, z taką ilością siewek Warto mieć ciemierniki, ja swoje pierwsze cztery nabyłam dopiero w tym roku i są to wyłącznie białe. Na bordo i fuksję w wiosennym ogrodzie jeszcze nie jestem gotowa Ach, piękne te Twoje kule na rabatach. I całość daje bardzo spójny i przyjemny dla oka obraz. Dobra metoda, każdego dnia coś małego
Ewik 20:53, 28 lut 2023


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Kolekcja ciemierników zacna , porzadek na rabatach idealny .W pełni gotowa na wiosnę
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Iwonka 12:05, 12 mar 2023


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Sylwia nowy ciemiernik na etykiecie jest bardziej biały, przekwitając fajnie limonkuje. Podhoduj te pełne ciemierniki, chętnie przyjmę kilka sadzonek, mam chyba tylko 2 pełne z Jasionki, ale coś słabo mi przyrastają. Pełne są śliczne. Teraz mało takich w ofercie.

Wiola dziękuję za ciemiernikowe rady. Jak tylko zrobi się cieplej poprawię im warunki bytu, miejscówki mam dobre tylko nad ziemią tam popracuję. Mam duże wiadro ubitych skorupek po zimie.
Twój nowy ciemiernik Picotee jest uroczy, lubię te jasne, fajnie świecą z daleka.

Aga faktycznie trochę tych ciemierników uzbierałam, większość na dużej przecenie. Widzę, że lubią mocno przepuszczalne podłoże, nie ciężkie, nie za mokre i za suche.
Kulki cisowe kocham. Najstarsze na górce mają 23 rok. Kupione maleństwa no name, fajnie się rozrosły i w czasach nieświadomości ogrodniczej już cięłam je w płaskie kule.

Ula po latach szaleństwa, błędów chcę ogrodu przede wszystkim WYGODNEGO, który da przyjemność a nie rozdrażnienie, że nie wyrabiam. Wiele roślin przetestowałam, zachwyt różnymi drzewami. Może zmierzam do ogrodu nudnego i powtarzalnego, ale nie dbam o to. Lubię rabaty, gdzie jednak nie ma chaosu Trudno w tak starym ogrodzie, pozarastanym błędami przeszłości, na pochyłym terenie, osiągnąć własnymi rękoma coś spektakularnego. Dlatego ma być wygodnie

Haniu też bardzo lubię tę przedwiosenną pustkę ozdobioną zimozielonymi. Dlatego postaram się wycisnąć z moich staruszków jak najwięcej. Nowy stożek pokazuje, że da się. Lubię na niego patrzeć, mimo, że duży i na środku.

Martka siewek faktycznie dużo, ale ja nie jestem cierpliwa do takich maluszków. Przerzedzę je tak, jak wschodzące w nadmiarze warzywka, kilka wystarczy. Bordowe i fuksjowe ciemierniki są wyzwaniem w sadzeniu. Muszą się odbijać, żeby nie zginąć w szarości rabaty. Moje posadziłam w dwóch miejscach. Parkując auto na bocznym parkingu, ciemierniki fajnie podświetla słońce czy ściana garażu. To samo przy drewutni, tam je widać. Więcej już nie chcę. Wszystkie jaśniejsze świetnie widzę nawet z domu.
Kule i stożki porządkują przestrzeń, lubię na nie patrzeć zimą.

Ewa okienka pogodowe od stycznia pozwalały małymi krokami zrobić większość wiosennych prac, dzięki czemu mogę skupić się teraz na korekcie starych iglaków, drzew z którymi zazwyczaj nie wyrabiałam. Rozsądek podpowiada mi, że muszę mieć ogród pod kontrolą, żeby nie przytłaczał i cieszył.

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies