Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Cydalima perspectalis - ćma bukszpanowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Cydalima perspectalis - ćma bukszpanowa

Tess 22:07, 23 kwi 2019


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Sonka napisał(a)
Witam, czy ktoś stosował POLYSECT 005SL ULTRA BUKSZPAN SUBSTRAL ? U mnie zauważyłam zieloną gąsiennicę, podczas oprysku Mospilanem kilka sztuk ćmy wyfrunęło z krzaka.

JUż? O matulu...
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Malgosik 18:05, 25 kwi 2019


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Czy Mospilan na te okropne zielone gąsienice pomoże?
I w jakiej dawce?
Płakać się chce jak buksy znikają w oczach.
Jeszcze tylko apacz mają w sklepie.
____________________
Ogród na glinie
AsiaK_Z 18:34, 25 kwi 2019


Dołączył: 18 sie 2014
Posty: 11771
Spintor podobno też daje radę tej "zarazie"
____________________
Asia - Kiedyś będzie pięknie i u mnie - od nowa
jurnax 18:37, 25 kwi 2019


Dołączył: 11 sie 2018
Posty: 3
Do Teski: jak sobie radzisz z zarazą, bo jak rozpoczynam walkę - w Świnoujściu. Proszę o kontakt na priv
Wiolka5_7 19:22, 25 kwi 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
AsiaK_Z napisał(a)
Spintor podobno też daje radę tej "zarazie"

Potwierdzam stosowałam w zeszłym roku...działa na gąsiennice i jaja...
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
lindsay80 21:33, 25 kwi 2019


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Orzesze, Śląsk - dziś na moich bukszpanach odkryłam gąsienice ćmy bukszpanowej!
Zrobiłam oprysk czeskim Lepinox Plus 10gram / 10 L wody.
Może ktoś usystematyzować informacje jak postępować w przypadku odkrycia gąsienic? - mam Lepinox, Mospilan I dziś wahałam się co zastosować - czy mieszać je ze sobą, użycie którego będzie korzystniejsze?
____________________
Tu ma być ogród :)
anbu 08:12, 26 kwi 2019


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
lindsay80 napisał(a)
Orzesze, Śląsk - dziś na moich bukszpanach odkryłam gąsienice ćmy bukszpanowej!
Zrobiłam oprysk czeskim Lepinox Plus 10gram / 10 L wody.
Może ktoś usystematyzować informacje jak postępować w przypadku odkrycia gąsienic? - mam Lepinox, Mospilan I dziś wahałam się co zastosować - czy mieszać je ze sobą, użycie którego będzie korzystniejsze?


Edyta u nas (Śląsk) ćma była już w zeszłym roku Ja bym na Twoim miejscu nie mieszała środków. Moim zdaniem Lepinox wystarczy. Ja już nim robiłam oprysk, jakieś dwa tygodnie temu i na razie mam spokój.

Czy ktoś ma info jak często powinniśmy pryskać tym Lepinoxem? Nie wiem czy powinnam już powtórzyć czy jeszcze czekać Będę dzwięczna

Za chwilę w mojej wsi będę jedyną posiadaczką bukszpanów (jeżeli uda mi się utrzymać moje rośliny). Wszystko pada Kilka dni temu wycieli ogroooomnego buksa, który rósł niedaleko mojego domu. Był cały suchy

____________________
Ania Ogród Ani :)
lindsay80 11:27, 26 kwi 2019


Dołączył: 23 wrz 2014
Posty: 16229
Ania, ja w zeszłym roku zostałam oszczędzona, no a teraz trzeba się szykować na ostrą walkę, bo kul mam z 60 do tego 8 kostek o wymiarach 1,5 m x 1 m, będzie co robić.

Z instrukcji Lepinoxu wyciągnęłam sobie najważniejsze informacje (wklejam poniżej), ale nadal nie wiem co jaki czas zrobić te 3 opryski w sezonie, jeśli wczoraj był 1 raz, to kiedy następny? Czy można traktować ten środek jako profilaktyczny?
Ponadto oprysk robiłam wczoraj wieczorem, opady są zapowiadane na dzisiejszą noc, lub najpóźniej jutro od rana, czyli nie upłynie te 48 godzin bez deszczu - czy to znaczy, że jak miną te deszczowe dni to mam ponownie robić oprysk?




Lepinox Plus (polski)

Zawartość substancji czynnej: Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, szczep EG 2348 (związek mikrobiologiczny) - 150 g/kg (15%)


OPIS DZIAŁANIA

Insektycyd o działaniu selektywnym, w postaci proszku do sporządzania zawiesiny wodnej (WP), stosowanym nalistnie do biologicznego zwalczania gąsienic motyli. Środek ma działanie żołądkowe. Po spożyciu śmiertelnej dawki środka, gąsienice przestają żerować, mogą pozostawać żywe jeszcze przez kilka dni. Na roślinie działają powierzchniowo.


STOSOWANIE ŚRODKA


Aplikacja poprzez oprysk roślin, zalecany oprysk drobnokroplisty. Zaleca się stosowanie rano lub wieczorem w dni pochmurne. Maksymalna ilość zabiegów w czasie jednego sezonu – 3.
Termin aplikacji: Stosować w czasie występowania najmłodszych stadiów rozwojowych gąsienic (L1, L2) dla uzyskania największej skuteczności. Zaleca się wykonanie pierwszego zabiegu w trakcie lub bezpośrednio po wylęgu gąsienic. Zabieg zaleca się wykonać wieczorem.
UWAGA! Można mieszać z większością środków ochrony roślin oraz niektórymi nawozami dolistnymi, z wyjątkiem tych, których roztwór wykazuje wysoki odczyn zasadowy (np. ciecz bordowska) lub działanie bakteriobójcze.


Bukszpan - ćma bukszpanowa

Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 1 kg/ha.
Odstęp między zabiegami: co najmniej 7 dni.
Zalecana ilość wody: 400 – 600 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: drobnokropliste.
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie: 3

Działanie LEPINOX® Plus:

Ćma bukszpanowa – stadium czarnej główki
Na roślinie działa powierzchniowo. Zawiera naturalnie występującą na roślinach oraz w glebie bakterię Bacillus thuringiensis.
Bakterie te wytwarzają krystaliczne białka, które aktywowane są w przewodzie pokarmowym gąsienic. Zainfekowane gąsienice zaraz po spożyciu bakterii przestają żerować i giną w ciągu 72 godzin. Z czasem kurczą się i czarnieją.


WARUNKI STOSOWANIA

W przypadku wystąpienia opadów do 48 h po aplikacji, zabieg należy powtórzyć. Nie mieszać środka z produktami o silnie alkalicznym pH. Mieszanina nie powinna przekroczyć pH 8,0.

SPORZĄDZANIE CIECZY UŻYTKOWEJ

Ciecz użytkową przygotować bezpośrednio przed zastosowaniem. Przed przystąpieniem do sporządzania cieczy użytkowej dokładnie ustalić potrzebną jej objętość wraz z ilością środka. Napełniając opryskiwacz postępować zgodnie z instrukcją producenta opryskiwacza.
Po wlaniu środka do zbiornika opryskiwacza niewyposażonego w mieszadło hydrauliczne, ciecz mechanicznie wymieszać. W przypadku przerw w opryskiwaniu, przed ponownym przystąpieniem do pracy ciecz użytkową w zbiorniku opryskiwacza dokładnie wymieszać. Roztwór do opryskiwania stosować bezpośrednio po jego przygotowaniu, mieszając. Nie pozostawiać roztworu do opryskiwania na więcej niż dwanaście godzin.

____________________
Tu ma być ogród :)
eVka 11:40, 26 kwi 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Malgosik napisał(a)
Czy Mospilan na te okropne zielone gąsienice pomoże?
I w jakiej dawce?
Płakać się chce jak buksy znikają w oczach.
Jeszcze tylko apacz mają w sklepie.

Mospilan, Apacz, Sprintor, Decis ale najlepszy jest Lepinox Plus.
____________________
eVka 11:55, 26 kwi 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
lindsay80 napisał(a)
Orzesze, Śląsk - dziś na moich bukszpanach odkryłam gąsienice ćmy bukszpanowej!
Zrobiłam oprysk czeskim Lepinox Plus 10gram / 10 L wody.
Może ktoś usystematyzować informacje jak postępować w przypadku odkrycia gąsienic? - mam Lepinox, Mospilan I dziś wahałam się co zastosować - czy mieszać je ze sobą, użycie którego będzie korzystniejsze?

Nie mieszaj środków. Zastosuj Lepinox, najlepiej działa na gąsienice w dwóch pierwszych fazach, czyli na malutkie gąsieniczki i takie trochę większe. Na duże osobniki też działa ale najlepiej psikać na samym początku pojawienia się gąsienic.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies