Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Cydalima perspectalis - ćma bukszpanowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Cydalima perspectalis - ćma bukszpanowa

Toszka 10:52, 14 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Co to znaczy "inwazję ćmy"? Motyli ćmy, czy gąsienic?
U mnie motyle ćmy też latają, a gąsienic brak.

Za pierwszym opryskiem dobrze jest powtórzyć oprysk po 7 dniach (zalecenie producenta). Potem przy regularnym oprysku co 3 miesiące takiej potrzeby nie ma.
Oczywiście, skuteczność zależy od perfekcyjnego oprysku. Od środka też. Gałązka po gałązce. Zajmuje to trochę czasu i trzeba nabrać wprawy.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ianna 17:48, 14 cze 2019

Dołączył: 14 cze 2019
Posty: 3
Inwazję gąsienic to miałam jakieś 2-3h tygodnie temu . Teraz latają motyle. Niestety nie dane mi było popsikać wszystkich bukszpanów drugi raz ( za gorąco)
Toszka 23:28, 14 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mozna to zrobić bladym świtem lub późnym wieczorem. Po oprysku mozna zacieniować rośliny, ale tak by materiał nie dotykał.
Proponuję zmniejszyć wielkość krzaka. Strzyc na rozłożone płachty, a ścinki starannie zamknąć w workach foliowych i położyć na słońcu - potencjalne jaja i gąsienice wraz z kokonami ugotują się.
W tym roku macie nalot w okolicach Piaseczna. Dużo osób o tym pisało. Na wątkach ogrodowych też.
Nie poddawaj się. Rozumiem stres i załamanie, bo sama w zeszłym roku miałam te same uczucia. Oswoiłam problem, kontroluję raz w tygodniu, motyle ćmy też u mnie latają, a nawet jeśli znoszą jaja, to wyklute gąsienice padają.
Da się to ogarnąć, zwłaszcza, że oprysk roslin wystarczy robić 3 razy w roku. To mniej absorbujące niż np. pielęgnacja róż
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
darkowa 11:14, 17 cze 2019

Dołączył: 22 maj 2014
Posty: 370

Toszko na wielu wątkach cię czytam, i chciałabym Ci bardzo podziękować
za rady i cenne informacje jakie nam przekazujesz

Mazanowi również
____________________
krystyna
ianna 22:20, 17 cze 2019

Dołączył: 14 cze 2019
Posty: 3
Toszka. Dzięki za słowa otuchy i wsparcie . Dzisiaj zauważyłam ze bukszpany odbijają chociaż cień złapałam ze 300 - cieszę się
Borbetka 08:40, 19 cze 2019


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Z tym rozmieszczeniem pułapek, to sama nie wiem. Przeczytałam, że bliżej źródła światła przylecą i tam, gdzie są bukszpany. Powiesiłam na przeciw lampy, przy żywopłocie i nic. A w innej części ogrodu, w kompletnej ciemności złapały się 2 ćmy i jest tam tylko jedna kulka bukszpanu.
____________________
borówcowy wizytowka
Toszka 13:09, 19 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ja przy lampach nie wieszałam. Tylko przy skupiskach bukszpanów. Przy lampach na elewacji co najwyżej robię mord klapkiem
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
atena35 22:40, 19 cze 2019


Dołączył: 26 paź 2012
Posty: 3401
Witam, widzę że Ogrodowisko walczy z ćmą już jakiś czas
Słyszałam o tym paskudztwie, a teraz wydaje mi się, że przyleciało.
Ukatrupiłam 2 egzemplarze. Gołymi rękami.


Jeżeli to ćma bukszpanowa to Zabrze (śląskie) można wpisać na mapę.
____________________
Ogród Tosi
Toszka 11:54, 20 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tak, to ćma bukszpanowa. W Rybniku jest (zauważona) od zeszłego roku.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
jacula6 13:23, 20 cze 2019

Dołączył: 23 sty 2019
Posty: 42
w pułapce 2 sztuki złapane a więc pryskamy lepinoxem ? Kraków
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies