Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Cydalima perspectalis - ćma bukszpanowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Cydalima perspectalis - ćma bukszpanowa

eVka 12:24, 11 cze 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Borbetka napisał(a)
Czy znane są okresy czasowe od wylęgu jaj do powstania gąsienic, i dalej przepoczwarzania się w ćmę? Znalazłam kilka wygryzień liści i z 5 gąsienic, ale były już jakby w kokonach pozamykane. Opryskałam Lepinoxem, ale nie wiem czy nie bez sensu teraz. Narobiłam się, bo bukszpany cięte są tak gęste, że wkładanie lancy co 10 cm wgłąb krzaka, przy ilości ze 30 krzaków zajęło mi 3 wieczory. Trochę się załamię, jak się okaże, że lałam na jaja. Wczoraj zobaczyłam jedną samicę. Czekam na pułapki, bo sama już nie wiem, jakie stadium tej ćmy u mnie jest teraz. Pomóżcie mądrzejsi .

Borbetka, myślę, że trzeba co 3 m-ce pryskac Lepinoxem tak jak radzi Toszka, nie ma rady.
____________________
Anda 13:39, 11 cze 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33367
Borbetka napisał(a)
Czy znane są okresy czasowe od wylęgu jaj do powstania gąsienic, i dalej przepoczwarzania się w ćmę? Znalazłam kilka wygryzień liści i z 5 gąsienic, ale były już jakby w kokonach pozamykane. Opryskałam Lepinoxem, ale nie wiem czy nie bez sensu teraz. Narobiłam się, bo bukszpany cięte są tak gęste, że wkładanie lancy co 10 cm wgłąb krzaka, przy ilości ze 30 krzaków zajęło mi 3 wieczory. Trochę się załamię, jak się okaże, że lałam na jaja. Wczoraj zobaczyłam jedną samicę. Czekam na pułapki, bo sama już nie wiem, jakie stadium tej ćmy u mnie jest teraz. Pomóżcie mądrzejsi .


Borbetko, zajrzyj tu

https://www.buchsbaumzuensler.net/buchsbaumzunsler/der-lebenszyklus-des-buchsbaumzuenslers/

Z jajeczek po 3 dniach wylęgają się gąsienice, które po 3 do 10 tygodni zamykają się w kokonie. Z kokonu po 7 dniach wylęga sie ćma, która po 9 dniach umiera, a w tym czasie zdolna jest do złożenia 150 jajeczek. Im wyższe temperatury tym szybciej się to wszystko odbywa.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
eVka 13:55, 11 cze 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Anda napisał(a)


Borbetko, zajrzyj tu

https://www.buchsbaumzuensler.net/buchsbaumzunsler/der-lebenszyklus-des-buchsbaumzuenslers/

Z jajeczek po 3 dniach wylęgają się gąsienice, które po 3 do 10 tygodni zamykają się w kokonie. Z kokonu po 7 dniach wylęga sie ćma, która po 9 dniach umiera, a w tym czasie zdolna jest do złożenia 150 jajeczek. Im wyższe temperatury tym szybciej się to wszystko odbywa.


O, bardzo ciekawe, nie wiedziałam do tej pory jaki jest cykl życia ćmy. Dzięki!
____________________
Borbetka 15:52, 11 cze 2019


Dołączył: 04 lut 2012
Posty: 4506
Ando, dziękuję. Chociaż okres od jaja do gąsienicy przeraził mnie. 3 dni? O rany. Pocieszające są te tygodnie przepoczwarzania z gąsienicy do ćmy. Zdążę się zorientować .
____________________
borówcowy wizytowka
Agapas 09:49, 12 cze 2019

Dołączył: 21 paź 2016
Posty: 31
a czy trafiłyście gdzieś na informację kiedy od złapania pierwszego motyla pryskać? Wczoraj do pułapki trafił jeden, dziś kolejny. Gąsienic na razie na bukszpanach nie mogę dojrzeć. Zastanawiam się za ile dni jest sens pryskać.
Czy wiecie może czy lepinox/dipel działają do pierwszego deszczu czy krócej?
Toszka 14:46, 12 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Oprysk Lepinoxem robiłam w połowie maja. Motyle ćmy latają w bardzo dużej ilości. Nawet dziś w dzień (pisałam już, że u sąsiadów na całej ulicy mamy zagłębie bukszpanow) latały ze 4 sztuki. Monitoruję stale rośliny. Na razie czysto.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
eVka 15:12, 12 cze 2019


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
U mnoe czysto, nic nie lata. Pułapki puste, aż podejrzane...
____________________
Kamcia 16:31, 12 cze 2019


Dołączył: 12 lut 2017
Posty: 1017
Dziewczyny, które maja pulapki...czy moglybyscie mi wyslac na priv zdjecie gdzie i jak macie je rozmieszczone? Bede bardzo wdzieczna.
____________________
Kamila Ogrod stewardessy
Toszka 10:52, 13 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Życie pokazało, że powinny wisieć minimum 1,5metra nad ziemią. Nawet powyżej 2m. Oczywiście w bliskości bukszpanów.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ianna 10:10, 14 cze 2019

Dołączył: 14 cze 2019
Posty: 3
Powiat piaseczynski woj. mazowieckie - ćma w natarciu.

Jako ze mam ponad 40 letnie bukszpany to walczę o nie . Popryskalam lepinoxem jakies 2 tyg temu ale od 3 dni mam dosłownie inwazje ćmy
Czy lepinox chroni mi bukszpany? Na jak długo ?
Mam zamontowane pułapki ( i tu uwaga działają tylko lejkowe inne działały tak ze wszystko inne sie łapało oprocz ćmy) stad wiem ze jest tego multum

Oczywiscie lepinoxem teraz nie mozna pryskać ( drugi oprysk) bo za gorąco . Chemię mam ale nie chce używać bo za duzo innych stworzeń by sie potruło ( boje sie np o jeże)

Nie mam w pobliżu ogrodów z bukszpanowa wiec nie wiem skad to ch...stwo przylatuje - moze z gminnych nasadzen roślinności ?

P.S u mnie pułapki sa zamontowane od strony zacienionej bukoszanow w odległości ok 1 m i wysokości od 1 m do 2 m
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies