Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

kamikaze111 07:53, 11 mar 2018

Dołączył: 09 maj 2016
Posty: 52
Ludziska, wczoraj wszedłem na mój trawnik pierwszy raz po raz pierwszy po zimie. Trawnik jest wyraźnie nierówny. Nie wiem czy jesienią tego nie zauważyłem czy może zima i mrozy zrobiły coś takiego że są takie kępki.
Teraz moje pytanie:
- najpierw wałować czy przeprowadzić wertykulację?

Gardenarium 10:01, 11 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najpierw poczekaj aż ziemia dobrze rozmarznie. Potem wałuj, potem wertykuluj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kamikaze111 11:28, 11 mar 2018

Dołączył: 09 maj 2016
Posty: 52
Tak zrobię. Dziękuję za odpowiedź.
Matttii 14:38, 17 mar 2018

Dołączył: 19 maj 2017
Posty: 21
No właśnie Pani Danusiu u mnie ten sam problem - chyba od dżdżownic - mam masę takich "górek" 1cm - nie widać ich, ale jak się chodzi to czuć.
Poza tym ziemia usiadła mi w paru miejscach głównie przy kostce tak 1-1,5cm.

Czy w takim wypadku można się wstrzymać z wałowaniem do połowy kwietnia do wertykulacji?

I wtedy skosić na zapałkę, zwertykulować, uzupełnić te miejsca gdzie ziemia opadła i dopiero zwałować?
Ewentualnie jeszcze dosiać trawę w te miejsca?

Czy trawa przerośnie taką dosypkę ziemi ogrodowej?

To będzie trzeci sezon trawnika.
Trawnik w doskonałej kondycji.
Mieszanka sportowa trawy z Iławy.
Dobrze odżywiona w ubiegłym sezonie prezentowała się wyśmienicie:

Gardenarium 20:17, 17 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie tylko da się wstrzymać, a nawet trzeba. Przede wszystkim to śnieżyce teraz są.

Trawa może nie przerosnąć dosypki 1,5 cm. Rób to stopniowo, żeby zielone wystawało.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Matttii 00:02, 18 mar 2018

Dołączył: 19 maj 2017
Posty: 21

Może się źle wyraziłem.
Chciałem kolejność zamienić - najpierw wertykulacja, potem dosypanie ziemi, a potem wałowanie.
W Kaźmierzu tylko mrozik - śniegu nie ma.
Gardenarium 10:44, 18 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie chodzi tutaj o kolejność a, o grubość warstwy dosypanej. Nie może być zbyt gruba, bo trawnik zgnije a nie przebije się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MagdaZet 19:28, 29 mar 2018

Dołączył: 29 mar 2018
Posty: 4
Dzień dobry wszystkim!
Od kilku dni przeczesuje forum w poszukiwaniu wiedzy na temat tego co zrobić z moim trawnikiem po zimie. Będę ogromnie wdzięczna, jeśli podpowiecie mi, czy moje myśli idą w dobrą stronę.
Krotka historia mojego trawnika: Założyłam trawnik w zeszłym roku, teren został przekopany, wygrabione śmieci, wyrównany wałem. Sialam go sama, pierwszy raz w życiu.to był sierpień i przyszły chwilowe upały a potem ogromne ulewy no i wyszło jak wyszło. Nasiona spłynęły, trawa urosła w jakieś fale, trochę dosialam, ale niewiele to zmieniło. Potem przyszła zima, nic nie zrobiłam z trawnikiem, bo myślałam że nie muszę.
Teraz chciałabym doprowadzić to do uzywalnosci, nie musi być piękny jak Wasze jest sporo pustych miejsc, ale źdźbła które sa,wyglądają w miarę zdrowo. Mam trochę chwastów, ale musze to zrobić ręcznie, bo chce obok wsadzić warzywka.
Mój plan:
Koszenie na krótko
Chwasty out
Wygrabienie sianka i syfu
Nawoz (saletra wapniowa?)
Dużo wody
Dosiewka - ile czasu po nawozie mogę siać nową trawkę?
Wałowanie - musze wyrównać teren niestety po zimie wyszły jakieś kopiaste miejsca. Muszę też w jednym miejscu podnieść teren bo mi rozkopali i zrobił się dół. Da się to jakoś zrobić żeby nie zrywać trawy? Najchętniej zasypanym to nowa ziemia i posiała tam nową trawe, ale nie wiem czy to ma sens.

Czy to co mama plan zrobić ma sens? I kiedy mogę zaczynać? Jestem z południa Polski, śniegu nie ma od tygodnia, ziemia jest jeszcze trochę wilgotna.
Jutro wrzucę zdjęcie jak to wygląda.
Pozdrawiam i dziękuję za rady!
Gardenarium 07:39, 30 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zmień kolejność, najpierw sprawy z wyrównaniem i dosypywaniem ziemi.

Potem dosiewki, potem nawóz. I niech rośnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MagdaZet 13:45, 30 mar 2018

Dołączył: 29 mar 2018
Posty: 4
Dziękuje za odpowiedz! Czy w takim razie w następnym tygodniu mogę wałować? Bo czytałam żeby robic to dopiero w połowie kwietnia. Ziemia jest jeszcze taka delikatnie wilgotna, nie chodze po niej, bo trochę się zapada. Załączam zdjęcie trawy, jak wyglada na dzień dzisiejszy. Ile czasu po dosiewce mogę nawozić? Pozdrawiam, Magda
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies