Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

mest 13:25, 13 wrz 2017

Dołączył: 20 cze 2017
Posty: 60
Gardenarium napisał(a)
Nawozem jesiennym tylko raz i koniec. Niech odpocznie.


Zapytałem ponieważ na opakowaniu nawozu Florovit jest napisane żeby powtórzyć, ale stosuję się do Pani rad.

Odkąd posialiśmy trawę to doszło dużo obowiązków i zmartwień. O ile takie obowiązki jak koszenie, nawożenie nie sprawiają problemów to co chwilę niestety dzieje się z nim coś niepożądanego.
Teraz pojawiły nam się takie "puste miejsca", bez trawy a jestem prawie pewien, że wcześniej trawa tam rosła (albo mi się wydawało). Dosiać teraz w każde takie miejsce trawę czy może poczekać do wiosny, a może po rozsypaniu nawozu dodatkowo się ona rozrośnie?
Tak to wygląda ( nawozem proszę się nie przejmować bo go wysypałem i zrobiłem zdjęcie, a później podlałem)



Wklejam tez zdjęcie całego trawnika, żeby pokazać jak to wygląda z większej odległości.

Patrząc na zdjęcia wydaje mi się on wgl jakoś taki mało zielony nie jest taki soczysty i rośnie w sumie tak sobie. Zakładałem dwa tygodnie temu trawnik w innych miejscach i tam ta nowa trawa jest mega zielona.
Gardenarium 15:25, 14 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może wygniła, może są pędraki w tych miejscach, może niedonawożony ten fragment. Teraz to już nic nie zrobisz, poczekaj do wiosny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Adison 20:58, 16 wrz 2017


Dołączył: 06 cze 2017
Posty: 188
Pani Danusiu czy założony trawnik z rolki w połowie sierpnia, pod koniec września może w październiku powinno się wygrabić przed zimą? widziałam na jednym ze zdjęć że któryś z Pani pracowników wygrabiał trawnik, który był założony kilka tyg wcześniej. Jak to najlepiej zrobić?
____________________
Zmienny ogród Ady
Gardenarium 06:42, 17 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
amored napisał(a)

Witam,
Posiadam kilkuletni trawnik w ogrodzie przydomowym. Rośnie piękna, gęsta trawa. Od 2-3 lat w trawniku pojawiają powiększające się plamy "czarnej ziemi" (kojarzy mi się z efektem wyrzucania ziemi przez dżdżownice). Intensywnie rozprzestrzenia się pod koniec sierpnia i na początku września. I jeśli w lipcu zajmował kilka mkw. to dziś już kilkadziesiąt. Nadmieniam, iż w zimie nawapniłem, a na wiosnę wertkulowałem trawnik.
Proszę o pomoc co to jest i co należy zrobić aby tego (mało przyjemnego dodatku do trawnika) pozbyć się.



Poczytaj tutaj, być może to jeden z tych problemów.
https://www.ogrodowisko.pl/watek/864-choroby-trawnika?page=11#post_5
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Poozon 09:49, 23 wrz 2017

Dołączył: 23 wrz 2017
Posty: 4
Witam . Trawę zasiałem 2 sezony temu , teren przekopałem i przygotowałem glebogryzarką . Niestety trawa żółknie . Miejsce zasiania działka ogrodowa , mało deptana . Nawożona zgodnie z tym co było na instrukcji opakowania , czy przenawoziłem ? Sypałem 3 razy przez cały sezon


Skład trawy agro land weekend to :

Kostrzewa czerwona LAMBADA 30%
Kostrzewa czerwona HERALD 25%
Kostrzewa czerwona BOREAL 10%
Kostrzewa czerwona LIVISION 10%
Kostrzewa czerwona ADIO 5%
Kostrzewa czerwona CINDY 8%
Kostrzewa owcza NONI 7%
Wiechlina łąkowa AMASON 5%

Proszę o poradę gdzie popełniam błąd . Wody w tym roku na pewno jej nie brakowało , więc od słońca nie wysycha .

Przycinam na wysokość 5 - 6 cm , co 5-7 dni nową kosiarką o dużej mocy roboczej .


mest 08:46, 25 wrz 2017

Dołączył: 20 cze 2017
Posty: 60
Ja to chyba w tym wątku zostanę na lata ale nerwów przysparza mi ten mój trawnik. Nawiozłem trawę 2 tygodnie temu nawozem jesiennym i dzisiaj jak zobaczyłem swoją trawę to się załamałem. Wyliczyłem nawóz, rozciągnąłem sznurki i chyba wygląda najgorzej odkąd ją zasiałem. Z tego co widzę to źle nawiozłem, ale w takim wypadku już chyba nie mam pojęcia jak zrobić to lepiej. Wysypałem cały wyliczony nawóz. Tak to wygląda

Następna sprawa to nowo posiana trawa. Ma około 3 tygodnie. Już widzę, że zaczyna żółknąć
Może za mało podlewałem?
Ile razy w tygodniu podlewacie na przełomie września - października? Zakładając, że są przeciętne opady, słońca nie za wiele i po nocy zawsze jest rosa na trawie. Może ta rosa mnie zmyliła i nie podlewałem tyle ile trzeba, bo trawa była mokra, ale w systemie korzeniowym pewnie było słabo. Z drugiej strony nie ma też upałów.
Nie chcę z drugiej strony przelać trawnika, na razie podlewam go " z węża" jednak w przyszłym roku zainstaluję zraszacze i ile powinny one chodzić by trawa była dobrze podlana.
Jakie zabiegi mogę jeszcze przeprowadzić na swoim trawniku ( siany w maju). Czy wgl jakieś jeszcze powinienem? Zakładam, że na wertykulację, aerację mój trawnik jest za młody.

Aha i zapomniałem pojawiły się też pierwsze małe grzybki w trawie. Oszaleć można a fil powinienem wygrabić czy nie?
Gardenarium 20:29, 25 wrz 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeju ale tragizujesz. Weź człowieku posyp równo i będzie dobrze. Na wieki zostaniesz z tym tematem. Posyp jeszcze raz te jasne placki i polej wodą.

Nierówno posypałeś, albo nierówno się rozpuścił. Ale raczej to pierwsze.
Wcale nie podlewam teraz, bo leje cały czas. aż za mokro jest.

Nic juz nie masz robić tylko usuwać liście jeśli spadną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marcin544 19:52, 27 wrz 2017

Dołączył: 11 cze 2015
Posty: 131
Poozon napisał(a)
Witam . Trawę zasiałem 2 sezony temu , teren przekopałem i przygotowałem glebogryzarką . Niestety trawa żółknie . Miejsce zasiania działka ogrodowa , mało deptana . Nawożona zgodnie z tym co było na instrukcji opakowania , czy przenawoziłem ? Sypałem 3 razy przez cały sezon


Skład trawy agro land weekend to :

Kostrzewa czerwona LAMBADA 30%
Kostrzewa czerwona HERALD 25%
Kostrzewa czerwona BOREAL 10%
Kostrzewa czerwona LIVISION 10%
Kostrzewa czerwona ADIO 5%
Kostrzewa czerwona CINDY 8%
Kostrzewa owcza NONI 7%
Wiechlina łąkowa AMASON 5%


Idzie jesień więc daj już trawie spokój
Mając taką miesznkę kosił bym duzo niżej np 2,5 cm - 3,5 cm
ElzbietaFranka 23:47, 27 wrz 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
mest napisał(a)
Ja to chyba w tym wątku zostanę na lata ale nerwów przysparza mi ten mój trawnik. Nawiozłem trawę 2 tygodnie temu nawozem jesiennym i dzisiaj jak zobaczyłem swoją trawę to się załamałem. Wyliczyłem nawóz, rozciągnąłem sznurki i chyba wygląda najgorzej odkąd ją zasiałem. Z tego co widzę to źle nawiozłem, ale w takim wypadku już chyba nie mam pojęcia jak zrobić to lepiej. Wysypałem cały wyliczony nawóz. Tak to wygląda

Następna sprawa to nowo posiana trawa. Ma około 3 tygodnie. Już widzę, że zaczyna żółknąć
Może za mało podlewałem?
Ile razy w tygodniu podlewacie na przełomie września - października? Zakładając, że są przeciętne opady, słońca nie za wiele i po nocy zawsze jest rosa na trawie. Może ta rosa mnie zmyliła i nie podlewałem tyle ile trzeba, bo trawa była mokra, ale w systemie korzeniowym pewnie było słabo. Z drugiej strony nie ma też upałów.
Nie chcę z drugiej strony przelać trawnika, na razie podlewam go " z węża" jednak w przyszłym roku zainstaluję zraszacze i ile powinny one chodzić by trawa była dobrze podlana.
Jakie zabiegi mogę jeszcze przeprowadzić na swoim trawniku ( siany w maju). Czy wgl jakieś jeszcze powinienem? Zakładam, że na wertykulację, aerację mój trawnik jest za młody.

Aha i zapomniałem pojawiły się też pierwsze małe grzybki w trawie. Oszaleć można a fil powinienem wygrabić czy nie?




Ewidentnie widac, ze to mijanka przy nawozeniu. Jestes przewrazliwiony. Podsiej jeszcze raz te mijanki na jakims kawalku i zobaczysz ze nierownomiernie rozsypales nawoz.
Jezeli siejesz recznie to rozrzucaj duzym rozmachem i krzyzowo. Tzn najpierw rozsiewasz w jedna strone nawoz caly trawnik np po szerokosci a potem w druga strone po dlugosci. Kilka razy posiejesz to sie wyrobisz w recznym sianiu.

Widac, ze brales nawoz do garsci szedles i rozsypywales kolo siebie i wyszly ci kupeczki ciemne.

Gdzie mieszkasz ze w calej Polsce leje a ty podlewasz.
W pierwszym roku to roznie bywa z trawnikiem dopiero jak przezimuje to mozna cos powiedziec o jego kondycji.

Ladna kompozycja z tych kamiorow.

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 23:52, 27 wrz 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
Mest Jeszcze jedno grzyby wszedzie teraz rosna przy takiej pogodzie. Filu nie grab bo w tej trawie go nie widac. Czekaj do wiosny jak przezimuje.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies