Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

ElzbietaFranka 17:07, 21 maj 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13941
1izabelka1 napisał(a)
Witam serdecznie, mam pytanie Dla mnie bardzo ważne choć za pewne dla uczestników znających się na rzeczy będzie ono najgłupsze w dziejach ludzkości przeszukałam mnóstwo stron w internecie, żadnej konkretnej odpowiedzi nie uzyskałam jedyna to taka, że nie można dopuścić do zakwitnięcia trawy i z tym mam w tej chwili największy dylemat. Z mojej trawki jestem zadowolona ma różne prześwity ale mam psiaki więc to norma, dosiewam co jakiś czas i właśnie moja teraz trawka zaczęła kwitnąć jest mała już koszona oczywiście i teraz calutka kwitnie. Zastanawiam się co robić , czy taka trawka jeżeli ją zostawię rozsieje się i naturalnie zagęści trawnik ? Czy skosić i zostawić na dwa dni np żeby wyrzuciła nasionka ? Czy skosić kosiarką z koszem i wywalić ? Nie mam zielonego pojęcia co z nią zrobić, można oczywiście skosić i z głowy problem ale bardzo nurtuje mnie to, czy jest taka możliwość, że się wysieje i będzie jej więcej dosiewanie miała bym z głowy . Przeprowadziłam się do domku i to jest moja pierwsza wiosna stąd takie ''problemy'' Poza tym witam wszystkich serdecznie bo to mój pierwszy post, myślę że zagoszczę tu teraz na dłużej bo dylematów pewnie będzie więcej




Przede wszystkim nikt ci nic nie doradzi jak nie pokażesz tego trawnika. Zrób foty z bliska i panorama coś tam doradzimy. I to na razie tyle.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Banitaz 20:43, 21 maj 2018

Dołączył: 31 lip 2013
Posty: 8
Witam, czy ktoś ma pomysł jak poprawnie i równomiernie nawozić trawnik? Słyszałem, że siewnik kołowy odpada, bo się robią paski, a ręcznie mi nie wychodzi.
Te żółte paski rozumiem, że za dużo sypnąłem? Teraz lać dużo wody i czekać? I kiedy jakieś następne nawożenie i czym, żeby znowu nie spalić?

Druga sprawa, czemu się tak dzieje, że źdźbła trawa od dołu do połowy są źółte, a wyżej zielony? Za wysoko kosze?
bgdm 13:21, 22 maj 2018

Dołączył: 22 maj 2018
Posty: 22
Witam,
trawnik ma 5 lat, pierwsze 3 lata dbałem o niego bardzo mocno, był idealny. W poprzednim roku ze względu na pojawienie się na świecie kolejnego dziecka, brakowało mi czasu na dbanie o trawnik. I to widać, w tym roku nie jest już tak ładny jak był, pojawiła się jakaś nowa trawa, która jest bardzo twarda i nieprzyjemnie się po niej chodzi.
informacyjnie : Trawnik nawożę florovitem na zmianę z asofoską, ale robie to na czuje, nie badałem gleby (a jest to glina) po deszczach bardzo długo jest grząsko, ale jak jest kilka dni suszy to robi się skorupa. Trawnik ma nawodnienie automatyczne, które uruchamiam 3 razy w tygodniu. Koszę raz w tygodniu, pokos wyrzucam.

co można zrobić żeby trawnik znów był miękkim, przyjemnym dywanem? czy jest sposób aby pozbyć się tej ostrej trawy?

pozdrawiam
BGDM

kilka zdjęć trawnika :

1izabelka1 20:26, 22 maj 2018

Dołączył: 20 maj 2018
Posty: 7
ElzbietaFranka napisał(a)




Przede wszystkim nikt ci nic nie doradzi jak nie pokażesz tego trawnika. Zrób foty z bliska i panorama coś tam doradzimy. I to na razie tyle.

Elu ta trawka na podwórzu już wczoraj skoszona Ale jako, że jest tu około 8 tyś metrów pojawił się inny problem który utrudnia życie a zwłaszcza koszenie. Na pierwszym zdjęciu jest taki ala sad z drzewkami owocowymi po jednej stronie jest w miarę ok ale pod tym dużym drzewem po lewo jest to prawdopodobnie mirabelka, jeszcze nie wiem dokładnie bo to mój pierwszy rok w nowym miejscu, rośnie tam coś okropnego do koszenia, biedna kosiarka aż trzeszczy kiedy po tym przejeżdża, zostają kępy i jest ich dużo. Nie przeszkadzało by mi to bo prawdę mówiąc ta cała ''trawa'' w tym sadzie składa się w większości z jakiś tam chwastów a jest on trochę oddalony od domu tyle, że ten odcinek jest masakryczny do koszenia, nie da się tego wyrwać chyba, że łopatą wykopać i w te miejsca posadzić trawę? Sadzik w trakcie koszenia, kwadrat obok drzewa to praktycznie same kępy

kępy tego czegoś paskudnego


1izabelka1 20:47, 22 maj 2018

Dołączył: 20 maj 2018
Posty: 7
Pochwalę się również moją zdobyczą szczaw, skubaniec ma korzeń około 40 cm
jest tego szczawiu mnóstwo w drugiej części działki, jest tam spory kawałek zostawiony naturalnie nie koszony. Chciała bym jednak choć trochę go zlikwidować bo pojawia się też w innych częściach. Nie wiem czy szczaw można zaliczyć do chwastów, żeby być w temacie ale skoro się aż tak rozprzestrzenia to chyba jest pomimo kulinarnych właściwości. Nie wiem jak on się rozmnaża, czy kwitnie czy co tam robi, że się tak roznosi, w jaki sposób choć trochę nad nim zapanować ?
ElzbietaFranka 22:44, 22 maj 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13941
bgdm napisał(a)
Witam,
trawnik ma 5 lat, pierwsze 3 lata dbałem o niego bardzo mocno, był idealny. W poprzednim roku ze względu na pojawienie się na świecie kolejnego dziecka, brakowało mi czasu na dbanie o trawnik. I to widać, w tym roku nie jest już tak ładny jak był, pojawiła się jakaś nowa trawa, która jest bardzo twarda i nieprzyjemnie się po niej chodzi.
informacyjnie : Trawnik nawożę florovitem na zmianę z asofoską, ale robie to na czuje, nie badałem gleby (a jest to glina) po deszczach bardzo długo jest grząsko, ale jak jest kilka dni suszy to robi się skorupa. Trawnik ma nawodnienie automatyczne, które uruchamiam 3 razy w tygodniu. Koszę raz w tygodniu, pokos wyrzucam.

co można zrobić żeby trawnik znów był miękkim, przyjemnym dywanem? czy jest sposób aby pozbyć się tej ostrej trawy?

pozdrawiam
BGDM

kilka zdjęć trawnika :





To naturalne, ze po kilku latach trawnik sie zmienia rozne trawy sie wysiewaja od sasiadow. Zkbacz co masz za plotem.
Moim zdaniem przesadzasz.
Musisz wyrwac z korzeniem i zibaczyc co to za trawa, czy tej ostdej trawy jest duzo moze to pozyteczna trawa.
Moj trawnik tez 5 lat temu byl jednolity. Za plotem mam lake na ktorej kwitna wszystkie trawy a najwiecej mniszka jak zacznie wiac to mniszek fruwa i inne nasiona. Wszystko spada na moj trawnik. To wyrasta biore prepsrat na 2 liscienne i pryskam jakie mam wyjscie.
Mlecze usuwam nozem.
Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 22:48, 22 maj 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13941
1izabelka1 napisał(a)
Pochwalę się również moją zdobyczą szczaw, skubaniec ma korzeń około 40 cm
jest tego szczawiu mnóstwo w drugiej części działki, jest tam spory kawałek zostawiony naturalnie nie koszony. Chciała bym jednak choć trochę go zlikwidować bo pojawia się też w innych częściach. Nie wiem czy szczaw można zaliczyć do chwastów, żeby być w temacie ale skoro się aż tak rozprzestrzenia to chyba jest pomimo kulinarnych właściwości. Nie wiem jak on się rozmnaża, czy kwitnie czy co tam robi, że się tak roznosi, w jaki sposób choć trochę nad nim zapanować ?




Szczaw sie rozsiewa. Ma rozowe drobne wiechy kwiatostanu. Zreszta przeczytaj w internecie. Mozesz go usunac preparatem na chwasty, chwastoks. Rocienczasz i pedzelkiem moczysz liście.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Poozon 22:58, 22 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2017
Posty: 4
Proszę o pomoc. Trawa 3 rok od zasiania. Kostrzewa czerwona. Koszona na 3 - 4 cm. Mało nawożona zgodnie z zaleceniami co do tego gatunku.

Co to za choroba, jakim opryskiem z nią walczyć (grzyb??) ??.

zdjęcie z 22 maja 2018



zdjęcie z 27 czerwca 2017 !! tak wyglądała trawa 2-3 tygodnie od wystąpienia pierwszych plam na trawie, także historia powtarza się jak co roku dlatego teraz chcę szybko zareagować




zdjęcie z 2017 aktualnie tak zaczyna wyglądać trawa w 2018
bgdm 23:01, 22 maj 2018

Dołączył: 22 maj 2018
Posty: 22
ElzbietaFranka napisał(a)




To naturalne, ze po kilku latach trawnik sie zmienia rozne trawy sie wysiewaja od sasiadow. Zkbacz co masz za plotem.
Moim zdaniem przesadzasz.
Musisz wyrwac z korzeniem i zibaczyc co to za trawa, czy tej ostdej trawy jest duzo moze to pozyteczna trawa.
Moj trawnik tez 5 lat temu byl jednolity. Za plotem mam lake na ktorej kwitna wszystkie trawy a najwiecej mniszka jak zacznie wiac to mniszek fruwa i inne nasiona. Wszystko spada na moj trawnik. To wyrasta biore prepsrat na 2 liscienne i pryskam jakie mam wyjscie.
Mlecze usuwam nozem.
Pozdrawiam


Trawy ostrej jest bardzo duzo, fragmentami dominuje, nie da sie po tym chodzic bosa stopa. Dwuliscienne tez pryskam bo wokolo same laki. Moze troche przesadzam ale fajnie bylo by sie tej ostrej trawy pozbyc i jestem ciekawy czy jest jakis sposob
ElzbietaFranka 23:12, 22 maj 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13941
1izabelka1 napisał(a)

Elu ta trawka na podwórzu już wczoraj skoszona Ale jako, że jest tu około 8 tyś metrów pojawił się inny problem który utrudnia życie a zwłaszcza koszenie. Na pierwszym zdjęciu jest taki ala sad z drzewkami owocowymi po jednej stronie jest w miarę ok ale pod tym dużym drzewem po lewo jest to prawdopodobnie mirabelka, jeszcze nie wiem dokładnie bo to mój pierwszy rok w nowym miejscu, rośnie tam coś okropnego do koszenia, biedna kosiarka aż trzeszczy kiedy po tym przejeżdża, zostają kępy i jest ich dużo. Nie przeszkadzało by mi to bo prawdę mówiąc ta cała ''trawa'' w tym sadzie składa się w większości z jakiś tam chwastów a jest on trochę oddalony od domu tyle, że ten odcinek jest masakryczny do koszenia, nie da się tego wyrwać chyba, że łopatą wykopać i w te miejsca posadzić trawę? Sadzik w trakcie koszenia, kwadrat obok drzewa to praktycznie same kępy

kępy tego czegoś paskudnego






8 tys metrow to bardzo duzo sama mam 4tys.
Wg mnie jest to trawa nazywa sie lisi ogon. Bardzo mocna, zywotna i kepiasta trawa. Ma ostre liscie i wysokie.
Nie wiem szczerze mowiac co z tym zrobic.
Kosiarka jak dobra to jeszcze da rade duzej mocy z dobrym Silnikiem spilinowym.
Jak bedziesz czesto ciela to moze sie inna trawa rozkrzewic i zniweluje te kepy.
Co jeszcze zaorac w jesieni zwertykulowac i wiosna zasiac nowa trawe, ale to wydatek i robota spora.
Jeśli masz zasoby finansowe kup traktorek kosiarke on da rade to kosic. Podniesc trzeba wysokosc koszenia, aby kosiarka sie na tych kepach nie buksowała.

Tez robilam trawnik po takiej łące trawa rosla do pasa. Zrobilismy głeboka orke, bro a i zasialam gorczyce skosilam na zime. Przez zime darn sie rozlozyla, zrobilismy wertykulacje i zasialismy trawe wimbledon.
To byl poczatek, ale pozniej budowalam dom i znowu a piac od nowa now murawa na polowie dzialki.

Wiec musisz rozwazyc co zrobic dalej. Tej trawy nie wytepisz chyba, ze zlejesz randapem 8 tys metrow co negatywnie wplynie na glebe i nowa trawa nie wyrosnie.

To tyle moze jeszcze sie ktos odezwie, ale tez nic nowego nie wymysli.

Pozdrawiam
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies