Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

ElzbietaFranka 00:19, 29 maj 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13915
kubaszek napisał(a)
Dzień dobry,

trawnik posiałem 13 kwietnia na glebie którą przywiozłem z pobliskiej budowy (została wymieszana z istniejącą ziemią - oczywiście wcześniej darń starej trawy ściągnąłem). Przed zasianiem (tydzień) wsypałem siarczan amonu ponieważ gleba była zbyt mocno zasadowa. wczoraj kosiłem po raz 3 trawę i o ile na początku było wszystko super (trawa miała bardzo ładny zielony kolor) to teraz trawa zaczyna trochę żółknąć.Pytania:


1. jak długo trawa się ukorzenia? tzn. ile muszę czekać aby planować dosiewkę trawy ? nie ukrywam że trawa nie jest "idealnym dywanem" i czasami są takie przerwy gdzie trawy nie ma.
2. Czy żółknięcie trawy może mieć związek z zbyt częstym podlewaniem?
3. Co byście poradzili temu trawnikowi?




Wiec jezeli chodzi o ukorzenienie roznie w zaleznosci od mieszanki nasion. U mnie nawet rok. Moze to smieszne ale w lecie w 2014 roku posialam rok bardzo suchy i czesc traw poschodzila a na reszcie placki z chwastami. Dalismy spokoj jesienią nie bylo sensu dosiewac. Wiosna nastepnego roku w plackach wyrosla trawa i dosiewki nie robilam.
Od 13 kwietnia to zaledwie 1,5 miesiaca wiec jeszcze moze wschodzic. Na razie tylko kos trawa sie krzewi przez koszenie.

Moze miec zwiazek z czestym podlewaniem wystarczy jak pol godziny podlewasz co drugi dzien. Masz zraszacze. Czy trawnik wystawiony na calodobowe slonce to wazne.

Na razie tylko kos podlewaj co drugi dzien wieczorem lub rano nie w sloncu bo sparzysz trawnik. Wlasnie a kiedy podlewasz moze o a sparzona od slonca.
Pod koniec czerwca nawiez nawozem wieloskladnikowym florovitem wiosennym. Na stepna dawka wrzesien jesiennym.
Trawnik dopiero jest ladny w drugim roku zreszta jak kazda roslina musi sie zaaklimatyzowac.

Moze jeszcze cos ktos napisze, ale moim zdaniem nie nalezy sie przejmowac.

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 00:33, 29 maj 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13915
abiko napisał(a)
Przeczytałam wątek i nie tylko ten w poszukiwaniu przyczyny, ale chyba nie mam pewności co do zmian na moim trawniku.
W tym roku jest źle, na jednaj części trawa jakby usychała mimo lana wody, nawożenia, chociaż mogę coś pominąć, bo robię to ręcznie. Nie znalazłam pędraków, trawnik był wertykulowany.. pojęcia nie mam o co chodzi, tym bardziej, że bliżej pergoli wygląda zupełnie inaczej.
Może macie jakiś pomysł.. ?











Rzeczywiscie za wiele nie widac, ale czy wczesna wiosna tez takie placki byly? Jezeli tak to moze byc plesn po sniegowa.

Moim zdaniem trzeba przegrabic mocno wyrwac sucha trawe. Posypac torfem do trawy zmieszac z mala iloscia nawozu i posiac trawe lekko przegrabic i ubic grabiali i podlac.

Wiszcie mi, ze mam spory ogrod i trawe sialismy na raty i nigdy nie mialam z trawnikiem problemu. Tylko raz o czym pisalam wyzej w innej odpowiedzi.

Trzeba przejsc przez wszystkie fazy rozwoju trawnika czytac i samemu dochodzic do wszystkiego.
Bo te rady to sa na chybil trafil bo nje znamy ziemi i trawy. Te plamy moga miec rozne przyczyny, pies nasikal, chrzaszcze, kwasna lub nie kwasna gleba, poparzenie od slonca.
Ja np. Kazdego roku nie badam ziemi rozsiewam wapno przed nawozeniem wiosna.
Wazne jest tez aby nawozic trawnik nawozem wieloskladnikowym.
To tyle.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Visterio 06:14, 29 maj 2018


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 102
Witam. Proszę o poradę czym potraktować ten chwast?

Co moze byc przyczyna pojawienia się tego dziadostwa? Mam tego dość sporo a trawa 2 rok od zasiania, koszona conajmniej 1-2 razy w tygodniu na 3-4 cm. Jak z tym walczyć? Chemia czy więcej lać i niżej kosić?
ElzbietaFranka 10:18, 29 maj 2018


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13915
Visterio napisał(a)
Witam. Proszę o poradę czym potraktować ten chwast?

Co moze byc przyczyna pojawienia się tego dziadostwa? Mam tego dość sporo a trawa 2 rok od zasiania, koszona conajmniej 1-2 razy w tygodniu na 3-4 cm. Jak z tym walczyć? Chemia czy więcej lać i niżej kosić?



Dziwny sposob pokazania trawy a skad wiesz ze to dziadostwo.
Pokaz trawnik w zblizeniu i z dala gdzie to dziadostwo rosnie jak to w trawniku wyglada. Moze jestes przeczulony.
Na tych pędach trawa wyrasta? Moze to byc perz, ale korzenie u perzu sa biale i ciagna sie na metr pod ziemia i z tych korzeni wyrasta nad ziemia trawa.

Jezeli to perz to trudna sprawa, zle wyczyszczona gleba przed zasianiem trawnika. Trudno sie go pozbyc.
Jedynie mozna pozbyc sie go kupujac randap zrobic roztwor i pedzelkiem liscie potraktowac ale to Syzyfowa praca.
Zrob doświadczenie na 1 m2 i zobaczysz po tygodniu juz widac skutki. Pod warunkiem, ze jest to perz.

Tak jak pisze nie jestem pewna czy to perz. Perz rozrasta sie przez podziemne rozłogi.
Jeszcze jedno jak bedziesz czesto kosil trawnik z biegiem czasu sie wyrowna.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Michdan89 10:43, 03 cze 2018

Dołączył: 02 cze 2018
Posty: 1
Witam jak wszsycy w tym temacie chciał bym prosić o pomoc z trawnikiem.
wygląda to następująco: sialiśmy trawę około 3 tyg temu.
wcześniej przekopaliśmy cały ogród potem nawieźliśmy na to czarnej ziemi około 20 ton. wszystko zostało wyrównane, uwałowane, posiana trawa i jeszcze raz uwałowane no i podlewaliśmy każdego dnia wczesnie rano i wieczorem. problem polega na tym ze wraz z trawa wzrasta nam coś innego, nie wiem czy to jakaś dzika trawa ? czy jakiś chwast czy może coś co było w ziemi która nawieźliśmy była to ziemia zdjęta z pola.
najdziwniejsze jest to że rosnie nie wszędzie, w jendej częsci wzrasta nam ładna trawa taka jak oczekiwaliśmy a w innym własnie to coś.
sialismy trawy z iławy mieszanka Wembley.
prosze o pomoc


Gardenarium 13:01, 03 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Michdan89 napisał(a)





Chwastnica. Wyrywaj. Nasiona były w ziemi zapewne, a że nie wszędzie były, tylko miejscowo, to możliwe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:04, 03 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
MishaM napisał(a)
Witam



I teraz nie wiem czy te ciemne plamy to miejsca gdzie nie rozsiałem nawozu czy taki stan trawy jest spowodowany czymś innym
Pozdrawiam




Ostawiam tezę, że tu gdzie ciemna zieleń nawozu spadło w sam raz, a tu gdzie jasnozielone, ominąłeś. Wyraźnie widać, że musisz nauczyć się równomiernie rozsiewac nawóz. Raczej neguję wniosek, że tu gdzie jasnozielono - przenawoziłeś. BO trawnik już by zamarł w tych miejscach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:07, 03 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
milkProvider napisał(a)
Witam,
Chciałbym zapytać o poradę dotyczącą mojego trawnika. Rok temu miałem fajny dywan (tak jak na zdjęciu te zielone wysepki), w tym roku mam duże z nim problemy.
Wszystko zaczęło się od tego, że:
- była wertykulacja, zebrano zasuszoną trawę i rzucono nawóz azotowy, niepodlewano dostatecznie i kulki były widoczne jeszcze przez 2 tygodnie
- było za gorąco i trawnik nie miał prawdopodobnie dość wody (za rzadko go podlewałem w okresach suszy) i trawnik zacząć schnąć i tracić kolor w obszarach najbardziej nasłonecznionych.
- 1.5 tygodnia temu rzuciłem nawóz wieloskładniowy (20% azotu, firmy compo) jednak pierwszy raz rzucałem nawóz i zrobiłem to siewnikiem, wyszło bardzo nierównomiernie
- zwiększyłem liczbę podlewań (z 14 minut do 28 minut na sekcje), zacząłem również podlewać codziennie, wcześniej podlewałem co 2 dzień
- trawnik przestał schnąć ale mam obecnie "zielone wyspy" na której jest idealna trawa, zielona i bujna oraz duże obszary kiepskiej trawy (więcej na zdjęciach) z zasuszonymi, czerwonymi/brązowymi/różowymi zasuszonymi trawami oraz z ogromną ilością grzybów na trawniku, które wcześniej niewystępowały lub występowało ich bardzo mało

a) proszę o informację jaka to choroba (czerwona nitkowatość? czy przy czerwonej nitkowatości występują też grzyby czy to już inna choroba?)
b) proszę o poradę co teraz z tym trawnikiem robić, rzucać nawóz, poczekać, zacząć mulczować zamiast zbierać do kosza? (jeśli nawóz to jaki, syntetyczny czy naturalny i jaki skład, ile % azotu)

Będę bardzo wdzięczny za pomoc ponieważ jestem niedoświadczony w tym temacie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:10, 03 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czym "rzucano" ten nawóz, bo chyba jakiś niedoświadczony to robił skoro takich kupek narobił. Masakra. Winne jest niewłaściwe, nierówne, żeby brzydko nie powiedzieć....nawożenie.

Co robić? na pewno nie rzucać nawozu !!!

Tylko go równomiernie rozsypywać aby spadał tam, gdzie miejsca są jasnozielone czyli zagłodzone. Z tym rzucaniem to się powstrzymaj.
Koś nieco wyżej i podlewaj systematycznie trawnik. Wtedy się wyrówna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
milkProvider 22:43, 03 cze 2018

Dołączył: 03 cze 2018
Posty: 2
Dziękuję za odpowiedź.
Wiem, wiem, sam go rozprowadzałem, pierwszy raz w życiu i robiłem to z siewnika ręcznego, który służył do rozprowadzania nawozu. Wydawało mi się, że azot będzie się rozprzestrzeniał również horyzontalnie, a nie wnikał pionowo w dół, jednak się myliłem.

Czy obecnie powinienem go znowu nawieźć w te jaśniejsze miejsca? czy raczej poczekać 3-4 tygodnie (nawoziłem 1,5 tygodnia temu, dałem taką dawkę jaką producent radził jeśli chodzi o metraż)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies