Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Gardenarium 07:26, 31 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Lukaszamatorogrodnik napisał(a)
Witam forumowiczów!
Mam problem. W zeszłym roku założony był trawnik. Trawa dsv 220 lub 230. "Trawnik" wygląda ogólnie tragicznie.
Trawa w paru miejscach, których jest mało wygląda dobrze ale są chwasty. Miejscami jej brakuje. W większości jest bardzo krótka tak jakby nie zdążyła wyrosnąć.
Teraz b moje pytanie.
Co z tym zrobić. Czy mogę zrobić wertykulację dosiać trawę i nawozić a chwasty spryskać środkiem na dwuliścienne. Czy wystarczy wygrabić pousuwać ręcznie chwasty nawozic i dosiać trawę?
Jak to ruszyć bo nie mam zielonego pojęcia.
Proszę o pomoc.




Tu przy chodniku było więcej wody - trawa jest zieleńsza, albo było więcej cienia i jej tak nie wypaliło, jak jest dalej.

Skosić nisko, wygrabić, posypać kompostem lub ziemią, wgrabić ziemię i posypać nasionami albo mieszać ziemię z nasionami, sypać i grabić. Sposób dowolny.

Potem nawieźć nawozem do trawników i podlewać obficie, ale patrzeć czy woda gdzieś spływa., Tak lać żeby wsiąkała, nie spływała, bo wraz z wodą spłynie nawóz w niższe miejsca. Nie wiem, bo poziomów na zdjęciu to nie sposób jest odkryć.
Tam gdzie puste miejsca dbać szczególnie i dolewać po posypaniu ziemią i nasionami.
Jak zadbasz - będzie ładnie.

Chwasty na razie ręcznie się pozbyć, żeby nie szpeciły trawnika, zajmij się na razie naprawą stanu trawnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 17:16, 31 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Maxis83 napisał(a)
Witam,
Mam problem z trawnikiem najprawdopodobniej spalony od nawozu. Wykonałem wertykulacje jakieś 2 tyg temu, po tym zabiegu wysypałem nawóz agrecol. Po około tygodniu moja trawa wygląda jak na zdjęciach. Co robić? Może jeszcze raz wykonać wertykulacje i posiać trawę? Proszę o pomoc.



Czy po nawozie był trawnik podlewany obficie?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Maxis83 19:21, 31 mar 2020

Dołączył: 30 mar 2020
Posty: 3
Przez dwa dni padał dość mocno deszcz...
Gardenarium 20:23, 31 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czasem deszcz nie rozpuści nawozu, więc mógł nie dotrzeć do korzeni, a leżąc na źdźbłach, spalił je. Ale ze zdjęć nie wiadomo na pewno co się stało.

Teraz nawozić nie wolno, posypać ziemią, przegrabić, trzeba lać wodę. Czekać czy zacznie rosnąć. Pod koniec kwietnia dopiero pokazać jak wygląda.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Maxis83 21:58, 31 mar 2020

Dołączył: 30 mar 2020
Posty: 3
A jakby jeszcze raz wertykulatorem potraktować i posiać trawę...? Jestem zdesperowany gdyż w tamtym roku miałem piękny trawnik a użyłem tego samego nawozu... Nie ukrywam iż zależy mi na szybkiej odbudowie w maju mam komunie dziecka która zamierzam zorganizować przed domem pod namiotami... Chyba że w związku z sytuacja która teraz zaistniała zostanie mi trochę więcej czasu...
wacion 19:07, 01 kwi 2020

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 53
Maxis83 napisał(a)
A jakby jeszcze raz wertykulatorem potraktować i posiać trawę...? Jestem zdesperowany gdyż w tamtym roku miałem piękny trawnik a użyłem tego samego nawozu... Nie ukrywam iż zależy mi na szybkiej odbudowie w maju mam komunie dziecka która zamierzam zorganizować przed domem pod namiotami... Chyba że w związku z sytuacja która teraz zaistniała zostanie mi trochę więcej czasu...


komunia w maju?
chyba za rok w maju
tego maja komunii na bank ni bedzie wiec looz
Gardenarium 22:17, 01 kwi 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Maxis83 napisał(a)
A jakby jeszcze raz wertykulatorem potraktować i posiać trawę...? Jestem zdesperowany gdyż w tamtym roku miałem piękny trawnik a użyłem tego samego nawozu... Nie ukrywam iż zależy mi na szybkiej odbudowie w maju mam komunie dziecka która zamierzam zorganizować przed domem pod namiotami... Chyba że w związku z sytuacja która teraz zaistniała zostanie mi trochę więcej czasu...


Nie ma takiej potrzeby, zainstaluj system nawadniający i kup Hydrocomplex, naucz się właściwie rozsypywać nawóz i we właściwej dawce, lej wodę, a trawa urośnie piękna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Kokesz 22:39, 01 kwi 2020


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Danusia ma rację. Mój trawnik po wertykulacji bardzo ładnie się zagęszcza ani razu nie robiłam dosiewki a mam go 4 rok. Oczywiście podlewanie, nawożenie i koszenie dwa razy w tygodniu i będzie piękny. Mój trawnik po sezonie 2018/19 jesieni i wiośnie był mocno zadeptany bo zmienialiśmy kształt rabat i po tych wszystkich zabiegach latem już wyglądał jak Wimbledon
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Soulboy 13:10, 06 kwi 2020

Dołączył: 17 mar 2019
Posty: 1
Witam, proszę o pomoc w interpretacji wyników badania gleby na którym mam dwuletni trawnik z rolki. Przez małe nasłonecznienie wdał się mech, który wygrabiłem. W niektórych miejscach pojawiły się puste place ziemi, które chciałbym uzupełnić trawą samozagęszczająca Substral.
Jaka kolejność działań będzie poprawna? Chciałem częściowo rozluźnić glebę robiąc piaskowanie, następnie areację, później nawóz a pod 2-3 tyg dosiewkę.
purcell 16:08, 06 kwi 2020

Dołączył: 06 kwi 2020
Posty: 6
Nie wiem czy trzeba na to zakładać nowy wątek czy nie, w każdym bądź razie posiadam mieszkanie nowe z trawnikiem. Trawa została zasiana w lecie 2018, raz skoszona na jesień, w zeszłym roku 3 razy skoszona i tyle, z podlewaniem bylo podobnie.

Problem jest taki, że zamiast równego dywanu, mam kępki czegoś na całości trawnika, kępka, a obok spadem na 2-5cm zależnie od miejsca. W dołkach miejscami rośnie zwykły mech. Trawa kupiona przez dewelopera była najtańszym co da się kupić w rolce.

Chodzić po tym ciężko, nawet praca wertykulatorem chyba by nic nie dała. Ale są też miejsca gdzie widać równą trawę, ale ze świecą takich szukać. Pooglądałem też teren dookoła i poza moim terenem tez takie same wystające kępki sa.

Moje podejrzenie jest takie, że przez moje zaniedbania zasiała się wiechlina, a z posadzonej trawy zostały same resztki.

Chciałbym mieć w miarę ładny trawnik z najlepiej jednolitą trawą. Jak teraz postąpić, jakieś rady? W miarę możliwości wolałbym uniknąć usunięcia ziemi na głębokość 20-30cm i nawiezienia nowej.

Czy np. dowiezienie ziemi do wyrównania i dosypanie ładnej trawy pomoże, czy też np całość trzeba solidnie spryskać roundupem (mam na obrzeżach dużo chwastów i innych niepożądanych roślin), poczekać aż wszystko umrze, dowieźć nowej ziemi, wyrównać i zasiać nową trawę i dbać on nią prawidłowo?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies