Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

TomaszZ 16:07, 18 sie 2020

Dołączył: 13 maj 2019
Posty: 88


Mest
na tym zdjęciu są plamy trawy w innym kolorze, to jest normalna trawa?
daj zdjęcie z bliska tych miejsc
może tu jest problem...?
ElzbietaFranka 00:08, 19 sie 2020


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
mazia_ku napisał(a)


Nawożenie zawsze robimy na mokrą glebę plus potem podlewanie. Saletrę amonową mamy zaleconą po badaniu gleby.





Czego wymyślacie z tym badaniem gleby.

Trawnik nie będzie rosl jak nie dostanie nawozu urozmaiconego tylko i wyłącznie przeznaczonego do trawnika
Nawóz do trawnika posiada wszelkie mikroelementy które są potrzebne do prawidlogo wzrostu trawy.
Przecież nikt normalny nie będzie siał trawy na piasku czy na glinie. Jeżeli jest normalna ziemia i dobrze uprawiona przed wysianiem nasion to trawnik będzie rósł.
Przed wysianiem trzeba sprawdzić kwasowość ziemi i ewentualnie dodać wapna granulowanego, podsypać nawozem zmieszać i później wysiać nasiona trawy.
Młody korzeń wystartuje dobrze odżywiony.

Jeżeli ktoś ma problemy z trawnikiem niech zastosuje nawóz magiczna siła "substrala" rozcieńczyć i podlać.

O tej porze (sierpień) to zazwyczaj nie stosujemy nawozów z azotem, raczej za ok 2 tygodni nawóz jesienny bardzo dobry jest Florowit.

Nie przejmować się jasnymi plamami na trawniku. Pogoda jaka jest każdy widzi bardzo sucho. W jednym miejscu nawóz się szybciej rozpuszcza w innym później.
Jasne placki okrągłe mogą być powodem żerowania pędraków. Można je zlikwidować gnojówka z wrotycza (Przepisy w necie).

Inne plamy wygrabić ziemia dostanie powietrza, można też nakłoc widłami napowietrza korzeń.
Można zastosować oprysk od grzyba ale jak nic innego nie pomoże.

To tyle

Pozdrawiam zmartwionych

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 00:27, 19 sie 2020


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13882
mest napisał(a)
U mnie w tym roku wyjątkowo ciężko z trawnikiem. Podlewam tak samo jak co roku, nigdy nie ma sucho, ale... zauważyłem, że pojawiły się suche plamy. Trawa jakby wypalona, tam gdzie staję na tym suchym miejscu jakby lekko się zapada. Wziąłem nóż, przeciąłem darń (myślałem, że ktoś może ma swoje tunele pod darnią) i trawa jakby się odparzyła od podłoża. Sucho jak wiór, woda wgl nie wsiąka w głąb gleby? Możliwe, że darń już jest zbyt zbita? Robiłem wertykulację i po samej wertykulacji trawa była najładniejsza. Później już tylko gorzej. A może po takim upalnym dniu jak podlewałem wieczorem to trawa się "ugotowała", ciężko mi coś stwierdzić. Poczekać jeszcze chwilę zrobić kolejną wertykulację (przejechać kilka razy bo dotąd jeździłem tylko dwukrotnie - na krzyż) i dosiać trawę? Może Wy pomożecie. Poniżej zdjęcia







Moim zdaniem ten trawnik jest przenawozony. Cały w planach od jasnej do ciemnej. Przegrab trawnik w tych jasnych miejscach, nakluj widłami i dobrze złej trawnik. Lepiej co drugi dzień ale na gl 7 cm. Darń trawnika ma ok 15 cm głębokości.
Jak będziesz podlewal 2 cm to wyschnie w ciągu 3-4 godzin i zrobi się skala.

Popatrz na tym trawniku są wszystkie kolory te ciemne miejsca to przenawożenie i przesuszenie.
Jeszcze jedno jak jest taki upał trawnik nie powinien być koszony nisko lepiej wyżej aby zielona trawka osłaniała darn przed sloncem. Przejdzie upał trawę skosisz niżej ale darn nie będzie przesuszona.

U mnie trawnik ma wysokość ok 7 cm a nawet wyzej. Kosimy,ale tylko tak aby ją wyrównać

Zobacz jaki kosmaty, źdźbła poprzewracane słońce nie dociera do darni.
Trawnik wystawiony cały dzień na słońce

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
wasiu 23:16, 19 sie 2020

Dołączył: 06 maj 2019
Posty: 14
maalta1975 napisał(a)
Witam

...
Trawnik zakładany miesiąc temu, podlewany regularnie (rano i wieczorem), 3 dni temu po raz pierwszy skoszony na 5 cm.

Ilości chwastnicy kosmiczne, trawnik ma około 600 m2 więc zabawa z ręcznym wyrywaniem chyba ponad moje siły, czytałem coś o Puma Universal ale widziałem sprzeczne opinie (szczególnie jeśli chodzi o młodą trawę).

...

Czytam że nie lubi ona koszenia a uwielbia wilgoć, i teraz pytania jak często kosić, jak nisko kosić i co z podlewaniem, zmniejszyć częstotliwość.

Jaka szansa na walkę z tym, jakieś porady od bardziej doświadczonych przeciwników chwastnicy

Trochę załamany jestem ilością tego chwasta.

Pozdrawiam


Ja miałem ten sam problem co Ty i podobną powierzchnię trawnika.
Co do koszenia to miałem podobny pomysł ale według mnie chwastnica "wykazuje" znikomą świadomość i jak skosisz nisko to zacznie się płożyć i wydawać kłosy równie nisko więc kosiarką nawet na najniższym poziomie tego nie złapiesz...
Wyrywałem ręcznie, potem przy pomocy tego urządzenia do chwastów Fiskarsa (fajnie działa) ale za dużo tego było żebym mógł to zrobić szybko i efektywnie.
Stosowałem u siebie Pumę i byłem bardziej niż zadowolony Użyłem jej na młodym trawniku (chyba miał 2 miesiące) i nie spaliłem trawy. Ważne jest to żebyś upewnił się że nie działa na Twoją (ważny jest skład trawy, ja mam Barenbrug Universal)
Ogólnie to nie jestem zwolennikiem mocnej chemii w ogrodzie ale z tym badziewiem to już zamiast tylko napalm
CoJestNaObiad 15:31, 23 sie 2020

Dołączył: 23 sie 2020
Posty: 1
Serwus.
Mam problem z rocznym trawnikiem.
1. Po nawozeniu jesiennym ( yara jesienny nawóz) zaczęły pojawiac się przebarwienia i miejscami trawa wysusza się- jak temu zaradzic?
2. Zauważyłem, że znacząco rośnie ilość seledynowej trawy( taka, którą łatwo wyrwać ręcznie razem z korzeniami i względem pozostałej trawy rosnie szybciej).
3. Co to za roślina? Zdjecie nr 3.
Czy to jest perz czy chwastnica? - w miejscach gdzie nie urosła trawa, "to coś" pnie się po podłożu i sztucznie zageszcza trawę. Ponadto odkąd kosze trawę wyżej, to zauważyłem, że to coś rozrosło się bardziej niż za czasów, kiedy trawę kosilem nisko.

Dodam, że trawnik nawozilem w tym roku:
Nawóz wiosenny barenbrug
Nawóz letni yara
Nawoz jesienny yara

Na chwasty użyłem - chwastox ew 260 - oprysk na całej powierzchni
Bayer puma universal również na całej powierzchni. Tutaj kolejne ważne pytanie- czy oprysk należy prowadzic punktowo czy po całej powierzchni?


Nie zmierzyłem Ph gleby, zaś wszelkie kroki podejmowalem na podstawie informacji wyczytanych w internecie.
Czas najwyższy zapytać o poradę fachowców!

Z góry dziękuję za pomoc.
Piotrek_F 19:17, 25 sie 2020

Dołączył: 25 sie 2020
Posty: 10


Szanowni Forumowicze

Co to za paskudztwo?
Narosło tego na moim trawniku.
Brix0n 20:04, 25 sie 2020

Dołączył: 17 cze 2020
Posty: 88
Piotrek_F napisał(a)


Szanowni Forumowicze

Co to za paskudztwo?
Narosło tego na moim trawniku.


Podpinam się pod pytanie kolegi również urosło u mnie, wydzieram ręcznie, ma bardzo płytkie korzenie, wychodzi pięknie w całości bez problemów.
Piotrek_F 10:54, 26 sie 2020

Dołączył: 25 sie 2020
Posty: 10
Brix0n napisał(a)


Podpinam się pod pytanie kolegi również urosło u mnie, wydzieram ręcznie, ma bardzo płytkie korzenie, wychodzi pięknie w całości bez problemów.


I w dodatku „świeci” w trawie bo ma jasnosrebrrne liście
Tylko mi osobiście słabo to się komponuje z zielenią trawy.
TomaszZ 12:14, 26 sie 2020

Dołączył: 13 maj 2019
Posty: 88
może tu cos znajdziecie:
https://zielonyogrodek.pl/ogrod/trawniki/3236-8-chwastow-ktore-musisz-usunac-z-trawnika

https://ciechagro.pl/pl/atlas-chwastow

http://zsae-karolewo.pl/korona/Atlas_chwastow_ksiazka_2013-mini7.pdf
Kamil1904 15:39, 26 sie 2020

Dołączył: 26 sie 2020
Posty: 7
Dzień dobry. Pisze tu po raz pierwszy. Mam problemy z trawnikiem, zaczął zamierać, brązowieć (zdjęcia poniżej).
Trawnik mam 8 lat i problem pojawił się pierwszy raz (zawsze gęsty soczysty dywan).
Ziemia nawieziona dobrej jakości, trawnik Wembley od Graminexu, nawadnianie automatyczne, coroczna wertykulacja i nawożenie co 3-4 tygodnie. Trawa w miejscach zamierania łatwo wychodzi z ziemi (robali nie znalazłem). Problem zaczął się ok 3 tygodnie temu kiedy na murawie zdrowej zauważyłem przerastające brązowe żdźbła. Podejrzewam awarię czujnika wilgotności gleby którym wspomagam system nawadniania. Co z tym zrobić ? Lać? Przestać? Od ostatniego nawożenia minęło 2 tygodnie, tam gdzie zdrowe rośnie bujnie, tam gdzie jest problem stoi w miejscu. Dodam że największe plamy przegrabiłem ostrymi grabiami ale bardzo się to wszystko rwie.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies