Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Gardenarium 20:59, 18 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nawóz nie został równomiernie rozłożony, albo jeśli został (co graniczy z cudem)
to nie został równomiernie rozpuszczony - stąd te jaśniejsze placki/plamy/pola.

Twarda trawa-wygląda dziwnie. Nie wiem dlaczego takie końcówki, może na mokro kosiłeś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zenek 17:32, 03 sty 2022

Dołączył: 09 mar 2021
Posty: 25
gruby33 napisał(a)
Witam,
Otóż zauważyłem ostatnio, że na trawniku jest coraz więcej żółtawych miejsc. Miejsca te występują albo plamkami albo długimi cienkimi paskami. Około 2 tygodnie temu rozsypywałem nawóz jesienny Brenbrug. Dawkowałem go według zaleceń na opakowaniu i z siewnika wiec był równo rozłożony. Zreszta już przed tym były widoczne delikatne plamki o innym odcieniu na trawie ale nie w takim stopniu jak teraz.
Przyglądając się z bliska trawie w tych miejscach widać jak by końcówki trawy nie były równo ucięte i są zażółcone po kilka milimetrów na końcach. Myślałem, też że może tępy nóż w kosiarce ale kosiarka nowa raptem 6 koszeń wykonała na ogródku 220m2. Co do nawodnienia to jest automatyczne i posiadam wbity w ziemie czujnik wilgotności gleby ( Gardena Smart Sensor 2 generacji), który podlewa jedynie jeśli wilgotności gleby zejdzie poniżej 50%. Czy to coś poważnego czy nie obawiać się o to?



Nawóz nierówno rozłożony. Albo w niektórych miejscach Ci się rozpuścił, a w innym już nie. Albo tam trawa mniej go pobrała. Spróbuj od tego roku florahumusu równolegle z nawozem i już nie powinno być tego problemu.
jklon87 16:56, 21 sty 2022

Dołączył: 21 sty 2022
Posty: 4
Witajcie,
Jest mi ktoś w stanie pomóc co stało się z moim trawnikiem od października 2021 po nocy pojawiają mi się takie rzeczy? Robi się okrąg mokrej trawy jakby zgnitej lub źdźbła są uszkodzone nie wiem co mam robić. Trawnik zakładałem z rolki w czerwcu 2021 i na chwile obecną jestem bezradny. Wycinałem podnosiłem i nie widzę tam białych robali tzn pendraków. Mam więcej zdjęć uszkodzeń proszę was o pomoc.
Pozdrawiam
jklon87 17:07, 21 sty 2022

Dołączył: 21 sty 2022
Posty: 4
dodaje kolejne zdjęcia
Gardenarium 21:32, 21 sty 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Moim zdaniem spalona trawa nawozem te plamy. Trzeba zidentyfikować ewentualnie zapach tych proszków białych, czy pachnie pleśnią, czy nawozem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jklon87 09:31, 25 sty 2022

Dołączył: 21 sty 2022
Posty: 4
Witam, nawóz dałem we wrześniu w niewielkiej ilości a sytuacja się dzieje cały czas. Dodatkowo mam nawadnianie, wiec jak rozsypałem nawóz to je puściłem obficie na około 40min. Zdjęcia które wysłałem są z stycznia tego roku 2022 wiec mało prawdopodobne aby zostały resztki nawozu przez 4 miesiące tym bardziej, że wydarzyło się to z końcem roku. Dodatkowo ta trawa jest uszkodzona mechanicznie plus efekt gnicia postępuje z dnia na dzień bez żadnej zapowiedzi. Jakoś na przełomie listopada zauważyłem larwy ślimaków w tych miejscach lecz nie wszędzie a w zasadzie wszystko zaczęło się od mikrokopczyków które później przerodziły się w w/w sytuację. Tak sobie myślę może jest jakieś zwierzę które to robi typu jeż, kuma, kot?
Pozdrawiam


























Gardenarium 15:12, 25 sty 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Rozkop i sprawdź czy nie ma pędraków. MOgą podgryzać korzenie. Zobacz czy to łatwo wyłazi.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jklon87 16:38, 27 sty 2022

Dołączył: 21 sty 2022
Posty: 4
Danusiu,
Wracam myślami do twojego komentarza i może faktycznie nawiezienie tego młodego trawnika spowodowało spiralę tych zdarzeń i finalnie mam co widziałaś. Używałem nawozu Yara Mila hydrocomplex zielony oraz florovit, możesz mi polecić nawóz bezpieczny dla trawnika? Mam tez pytanie w jaki sposób powinienem zadbać o ten trawnika na wiosnę a dokładnie kiedy?
W czerwcu 2022 trawnik będzie miał rok wiec pewnie musze być ostrożny. Co mam zrobić
1.Areacja czy pierwsze koszenie? Wertykulować chyba nie powinienem
2.Wygrabienie?
3.Dosianie trawy z ziemią?
4.Nawóż pytanie jaki?
5.Podlewanie jak często?
Jestem laikiem i jest to mój pierwszy rok z trawnikiem, dzięki!
Gardenarium 17:16, 27 sty 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Żaden nawóz nie jest bezpieczny, powinna być zastosowana odpowiednia dawka, nawóz powinien byc rozsypany równomiernie, bez kupek, być może tutaj spadło więcej i się nie rozpuściło?

Nawóz po rozsypaniu powinien zostać podlany mocno, aby nie było widać granulek na trawie, inaczej spalą zielone źdźbła.

Co robić wiosną.
1. skosic nisko
2. Ja bym lekko zwertykulowała, tak powierzchniowo
3. Wygrabić, zebrać to zgniłe wszędzie
4.Posypać ziemią, przegrabić plastikowym wachlarzem, dosiać
5.Poczekać z nawożeniem, bo może jest za dużo nawozu
6.Z wiosny podlewać wtedy jak klękniesz i kolana będą suche, wtedy podlewasz.
Raczej rzadziej a większe dawki niż płytko a często.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
slaw2006 20:26, 16 mar 2022

Dołączył: 14 lut 2022
Posty: 3
Witam
Jak mogę zakwasić glebę na istniejącym już trawniku? (poza siarczanem potasu)
I jeszcze jedno pytanie, czy ewentualne piaskowanie można zrobić teraz zaraz po wertykulacji czy poczekać aż trawa odbije i wówczas sypnąć piaskiem ?
Tak myślałem żeby kupić ziemie kwaśną i wymieszać z piaskiem przy piaskowaniu, jest sens?
Będę wdzięczny za pomoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies