Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

pszemo 10:52, 05 paź 2021

Dołączył: 30 wrz 2021
Posty: 2
opengrass napisał(a)

Dosiewaj! Dosiewanie to chleb powszedni na każdym użytkowym trawniku. Pod pojęciem "użytkowy" rozumiem trawnik po którym wolno chodzić i biegać
Październik będzie w miarę ciepły. Sugeruję dosiewać do 10 października. Później to jest loteria ale obserwuj prognozy pogody.


No to czeka mnie sporo tego dosiewania... Chyba zacznę się modlić o zagęszczenie

Dawid1111 14:56, 05 paź 2021

Dołączył: 02 paź 2021
Posty: 13
pan_natan napisał(a)
Aeracje możesz zrobić aeratorem "Aerator ręczny Magnusson 5 ostrzy" w castoramie kupisz, on wycina rurki w ziemi - taka aeracja jest zalecana na gline.

Potem bierzesz piasek - najlepiej suchy i albo go siewnikiem rozsiewasz po całym trawniku, albo rozrzucasz z zamachem łopatą i potem przegrabiasz plastikowymi grabiami, albo specjalnym niwelatorem ręcznym (lawn leveling rake) - dodatkowo go wyrównasz.

Przed aeracją skoś nisko trawnik na 2,5-3,5 cm będzie łatwiej.
Przed piaskowaniem rozszyp nasiona trawy to zawsze coś tam się zagęści.

Generalnie po tym zabiegu będzie wyglądał dramatycznie, ale z czasem zobaczysz jak odżyje.

Na youtube jest masa filmików


Opinie ma nieciekawe ten z Castoramy, że nie wbija się w glebę gliniasta ??
Gardenarium 17:42, 05 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
pszemo napisał(a)


No to czeka mnie sporo tego dosiewania... Chyba zacznę się modlić o zagęszczenie



Trawnik i jego dobry wygląd zarówno da się bardzo szybko popsuć, jak i naprawić. Nie potrzeba aż modlitwy do tego. Wystarczy odpowiednie działąnie. Po prostu potrzebna byłaby dobra pogoda np. żeby to był sierpień, wtedy trawa szybko rośnie i kosiłbyś co 4 dni. Na zagęszczenie potrzebne jest koszenie, wtedy trawa się szybciej krzewi. Zależy też czy mieszanka zawierała wiechlinę, wtedy od wiąże darń.

Wszystko to da się osiągnąć w następnym sezonie. Teraz lekko dosiej w te gorsze miejsca, a gdyby to było lato, to i dosiewanie nie byłoby potrzebne. Musisz nieco zrozumieć ten trawnik, o co w tym "biega".

Praktyka czyni mistrza, nie tacy laicy byli tutaj, a teraz są najlepsi w trawnikach. Kanciki, szparki, brzytwy..itp. Wszystkiego się tutaj nauczysz. Tylko trochę cierpliwości. I dużo pracy. Trawnik wymaga dużo pracy, sam nie rośnie.

- dobra gleba
- woda w odpowiedniej dawce
- koszenie przynajmniej co tydzień
- nawożenie przynajmiej raz na miesiąc
- wertykulacja

Reszta zabiegów to już finezja jakiej możesz się tutaj nauczyć
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Wiaan 19:53, 05 paź 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5152
Pani Danusia ma rację trafiłam tutaj mając problemy z trawnikiem. Bylam zielona w temacie, a teraz ekspertem oczywiście nie jestem, ale poznałam jego potrzeby i dziś to moja duma
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
pan_natan 11:58, 06 paź 2021

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
Dawid1111 napisał(a)


Opinie ma nieciekawe ten z Castoramy, że nie wbija się w glebę gliniasta ??


Jak jest mocno zbita to sa problemy, najlepiej wchodzi w lekko wilgotną, czasem sie rurki zapychaja i trzeba je odetkać.
Na allegro mozna kupić za ok 200 zł spawany stalowy aerator poszukaj - będzie lepszy tym bardziej jak masz jakiś większy obszar, ja mam wybieg dla chomika to mi ten z castoramy wystarcza.
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
Dawid1111 16:39, 08 paź 2021

Dołączył: 02 paź 2021
Posty: 13
Te rurki mają całe wchodzić?? Z tej Castoramy wchodzi 1/3 rurki w glebę
Gardenarium 20:23, 08 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Powinny całe wchodzić, dlatego jeśli gleba zbija to nie wiem ile byś ważył - nie wejdą. Pisałam - weź widły amerykańskie, wbijaj mocno i kołysz nimi wtedy zrobi się otwór.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
RobertWWA 11:28, 16 paź 2021

Dołączył: 16 paź 2021
Posty: 2
Witam wszystkich,

mam problem z trawnikiem. Miejscami trawa żółknie i wysycha, a przy krawędziach całkiem przestała rosnąć.

Trawnik jest z rolki i został położony w styczniu.

Chciałbym zadbać o trawnik na zimę i dosiać puste miejsca, niestety nie wiem z jakich nasion została wysiana rolka.

1. W jaki sposób przywrócić trawnikowi piękną zieleń? (na zdjęciach wygląda to lepiej niż w rzeczywistości)
2. Czy puste miejsca powinienem obsiać trawą samozagęszczającą, czy może to być dowolna inna?
3. Chciałem przeprowadzić wertykulację, ale znajoma mi to odradza, dlatego że rolka została położona w tym roku. Czy powinienem zaczekać z tym do wiosny?
4. Czy zastosowanie nawozu jesiennego jest dobrym pomysłem?

To mój pierwszy sezon z trawnikiem i będę bardzo wdzięczny za pomoc

Serdecznie pozdrawiam,
Robert

Gardenarium 08:57, 17 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kostka się nagrzewa, to beton który kumuluje ciepło, stąd wysychało szybciej, bo wody było mniej. Trzeba było dolewać w tych miejscach. Wszelkie zabiegi oprócz nawozu jesiennego o tej porze są zbyteczne - zrobisz to na wiosnę.

Od wiosny:

lekka wertykulacja
posypanie kompostem lub ziemią do tranwików
przegrabienie wachlarzem
dosiewki nasion
nawóz do trawników
podlanie
pilnowanie wilgotności
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gruby33 20:44, 17 paź 2021

Dołączył: 17 mar 2020
Posty: 11
Witam,
Otóż zauważyłem ostatnio, że na trawniku jest coraz więcej żółtawych miejsc. Miejsca te występują albo plamkami albo długimi cienkimi paskami. Około 2 tygodnie temu rozsypywałem nawóz jesienny Brenbrug. Dawkowałem go według zaleceń na opakowaniu i z siewnika wiec był równo rozłożony. Zreszta już przed tym były widoczne delikatne plamki o innym odcieniu na trawie ale nie w takim stopniu jak teraz.
Przyglądając się z bliska trawie w tych miejscach widać jak by końcówki trawy nie były równo ucięte i są zażółcone po kilka milimetrów na końcach. Myślałem, też że może tępy nóż w kosiarce ale kosiarka nowa raptem 6 koszeń wykonała na ogródku 220m2. Co do nawodnienia to jest automatyczne i posiadam wbity w ziemie czujnik wilgotności gleby ( Gardena Smart Sensor 2 generacji), który podlewa jedynie jeśli wilgotności gleby zejdzie poniżej 50%. Czy to coś poważnego czy nie obawiać się o to?


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies