Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Dawid1111 22:08, 02 paź 2021

Dołączył: 02 paź 2021
Posty: 13
Witam,
Mam pewien problem, trawnik założyłem około 2 miesiące temu. Po pierwszym koszeniu (kosiarka ustawiona na 6 cm) trawa zaczęła mi żółknąć. Niestety, z każdym koszeniem coraz gorzej. W tej chwili jest żółta lub wręcz zrobiła się biała.

Jakieś rady? co zrobić?

Dwa, czy mam zrobić teraz jakiś nawóz? (jeśli tak to jaki?)

Ziemia ciężka, gliniasta.

Pozdrawiam i proszę o pomoc w tej chwili trawa praktycznie nie rośnie
Gardenarium 22:30, 02 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bez zdjęcia nie da się udzielić dobrej rady.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dawid1111 23:14, 02 paź 2021

Dołączył: 02 paź 2021
Posty: 13
Dziwne, dodawałem. Spróbuję jeszcze raz
Gardenarium 21:19, 03 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dawid1111 napisał(a)
Dziwne, dodawałem. Spróbuję jeszcze raz


Zagłodzony, zafilcowany, za krótko koszony, nie nawożony albo za mało. Kosi chyba robot bo zostawia nieestetyczne brody. To kolejny dowód że robot nie zastąpi człowieka. Chyba że to człowiekowi nie chce się dokosić brzegów?

Filc powstaje z trawy skoszonej, która pozostaje na trawniku i dusi ten trawnik.
Zalecana wertykulacja 3 razy w roku a przynajmniej dwa, ale na razie nie, bo trawnik jest za młody. Mimo że młody i powinien wyglądać doskonale, koszenie i brak odpowiedniej pielęgnacji doprowadziło do takiego stanu + glina. Pisałam, że na glinie trawnik nie urośnie ładny.

Zalecenia:

aeracja rurkowa i piaskowanie
Wygrabienie filcu grabiami
nawóz jesienny
podlewanie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dawid1111 22:53, 03 paź 2021

Dołączył: 02 paź 2021
Posty: 13
Dziękuję za odpowiedź i rady.
Czyli teraz po każdym koszeniu mam wygrabić filc?
Aerację rurkową i piaskowanie mam teraz wykonać - ile razy w roku ??
Nawóz jesienny - ok, zrobię niedługo, podlewanie - 3 razy w tyg starczy? Jak lpodlewalem w każdy dzień to gleba była mokra i się zapadała lekko.
Gardenarium 07:25, 04 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
1. Teraz wygrabić filc.
2. Teraz wykonać aerację rurkową i pisakowanie
Nie robić tego po każdym koszeniu. 3 razy w roku to robić.
3.Nawóz jesienny po wygrabieniu i aeracji. Podlać aby rozpuścić nawóz.

Podlewanie trawnika (nie po aplikacji nawozu) dostosować do rodzaju gleby i jak trzyma ona wilgoć. Nie ma zaleceń że 3 razy w tygodniu, bo może wystarczy raz? Sprawdzić, czy ziemia jest sucha przed podlaniem. Tak jak napisałam- na glinie trawnik słabo rośnie, glina to nie jest dobre podłoże do trawnika.

Trzeba tutaj użyć wyobraźni i myślenia. Gdy klękniesz na trawnik i kolana (spodnie) będą mokre- nie trzeba podlewać. MOje zalecenie podlać po nawozie dotyczy rozpuszczenia nawozu, nie podlania trawnika jako takiego
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dawid1111 13:55, 04 paź 2021

Dołączył: 02 paź 2021
Posty: 13
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Czy mogę jakoś sam wykonać aerację czy muszę mieć sprzęt ewentualnie kogoś wynająć ?

Czy to mają być zwykle grabie? Nie powyrywam trawy? Tak przejechałem i trochę zebrałem zielonego
Gardenarium 08:15, 05 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Aerację można najprościej wykonać widłami amerykańskimi wbijając je z ziemię i poruszając do przodu i do tyłu, wtedy robi się otwór, w który potem wgrabiasz piasek.

Ja kiedyś miałam specjalne urządzenie z rurkami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Dawid1111 09:58, 05 paź 2021

Dołączył: 02 paź 2021
Posty: 13
Ten piasek tylko w otwory czy cały ogródek sypać ?

Jeszcze z tymi grabiami, zwykle grabie i granic teraz ? Bo chyba lekko powyrywalem trawę

Parę zdjęć jeszcze
pan_natan 10:46, 05 paź 2021

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
Aeracje możesz zrobić aeratorem "Aerator ręczny Magnusson 5 ostrzy" w castoramie kupisz, on wycina rurki w ziemi - taka aeracja jest zalecana na gline.

Potem bierzesz piasek - najlepiej suchy i albo go siewnikiem rozsiewasz po całym trawniku, albo rozrzucasz z zamachem łopatą i potem przegrabiasz plastikowymi grabiami, albo specjalnym niwelatorem ręcznym (lawn leveling rake) - dodatkowo go wyrównasz.

Przed aeracją skoś nisko trawnik na 2,5-3,5 cm będzie łatwiej.
Przed piaskowaniem rozszyp nasiona trawy to zawsze coś tam się zagęści.

Generalnie po tym zabiegu będzie wyglądał dramatycznie, ale z czasem zobaczysz jak odżyje.

Na youtube jest masa filmików
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies