Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

waldek727 00:15, 17 mar 2022


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Siarczan amonu 2,5 kg / 100 m2
Wertykulację i top-dressing wykonuje się wtedy, gdy trawa wejdzie w okres wegetacji. Teraz po krótkim skoszeniu trawnika jest czas na skaryfikację.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Dawid1111 11:22, 17 kwi 2022

Dołączył: 02 paź 2021
Posty: 13
Gardenarium napisał(a)


Zagłodzony, zafilcowany, za krótko koszony, nie nawożony albo za mało. Kosi chyba robot bo zostawia nieestetyczne brody. To kolejny dowód że robot nie zastąpi człowieka. Chyba że to człowiekowi nie chce się dokosić brzegów?

Filc powstaje z trawy skoszonej, która pozostaje na trawniku i dusi ten trawnik.
Zalecana wertykulacja 3 razy w roku a przynajmniej dwa, ale na razie nie, bo trawnik jest za młody. Mimo że młody i powinien wyglądać doskonale, koszenie i brak odpowiedniej pielęgnacji doprowadziło do takiego stanu + glina. Pisałam, że na glinie trawnik nie urośnie ładny.

Zalecenia:

aeracja rurkowa i piaskowanie
Wygrabienie filcu grabiami
nawóz jesienny
podlewanie



Wracam do tematu.

Zrobiłem na jesień tak jak Pani mówiła. W kwietniu dwa tygodnie temu zrobiłem aerację, piaskowanie, dałem polifoske 6 - 2 kg i mocznik 600 g. Dodatkowo mocno wygrabilem filc. Nie wiem czy uratuje bo zrobily się dość puste miejsca, trawa dalej żółta. Czy coś jeszcze mogę zrobić ??
Gardenarium 12:41, 17 kwi 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Czekać aż temperatura gleby wzrośnie i trawa zacznie rosnąć, na ten moment nic nie możesz zrobić.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
R0bson 17:28, 21 kwi 2022

Dołączył: 31 sie 2021
Posty: 5
Dzień dobry,
Miesiąc temu użyłem aeratora elektrycznego, który trochę ponakłuwał ale głównie posłużył do wygrabienia suchej trawy i pozostałości po zimie. Zaraz po rozsypałem saletrę wapniowo-amonową 20g na m2 przy użyciu siewnika ręcznego i dobrze podlałem. Niestety chyba popaliłem trawę bo wyszły żółte plamy. Na zdjęciach widać że popalona trawa jest do linii drzew, gdzie była glina i rok temu wymieszałem ją z czarnoziemem i założyłem trawnik (kwiecień 2021). Za drzewami jest ziemia bez nasypu gdzie trawa dużo lepiej rośnie i nie pali się po nawożeniu więc chyba nie chodzi o nierówne sypanie nawozu. W tej części gliniastej podejrzewam że nawóz nie wchłania się za dobrze bo po dużych opadach są w niektórych miejscach lekkie kałuże. Co mogę zrobić? Wyposażyłem się w ręczny aerator rurkowy Magnusson i mógłbym porobić dziurki i posypać piaskiem, żeby trochę rozluźnić? Trawnik ma rok i miesiąc temu już przejechałem go tym aeratorem elektrycznym, który jednak bardziej wygrabił niż mocno podziurkował czy na razie odpuścić? Przetestowałem na kawałku trawnika tego Magnussona to ciężko idzie ale na kilka cm wchodzi w ziemię.


Dawid1111 23:09, 22 kwi 2022

Dołączył: 02 paź 2021
Posty: 13
Jak chce dosiać trawę na całym ogródku to muszę najpierw lekko posypać ziemi, dac nasiona , i znowu lekko posypać ?
Gardenarium 21:22, 25 kwi 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trzeba się przekonać czy aby tego nawozu jest za dużo czy nie za mało? Ja tego nie wiem, więc nie umiem doradzić bo mogę wszystko zepsuć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Slomczasty 11:32, 26 kwi 2022

Dołączył: 26 kwi 2022
Posty: 3
Witam,
Mam trawnik założony w lipcu zeszłego roku. Po pracach związanych z ułożeniem kostki brukowej, nawiozłem czarną ziemie, dość gliniastą. Trawa urósł dosyć szybko, lecz ziemia "zbiła" się. Chciałbym ją w tym roku rozluźnić. Nie mam dużo tego trawnika ok 150-200 m2. Czytałem, że rocznych trawników sie nie wertykuluje? Nie mam też profesjonalnego sprzętu do aeracji, pomyślałem, żeby glebę ponabijać widłami, lub też zrobić urządzenie które będzie miało więcej kolców niz widły- szybciej będzie mi to szło, myślałem by do szerokiego płaskownika przyspawać kilka zaostrzonych, gładkich prętów, tylko jaki odstęp powinien być pomiędzy nimi i jaka średnica pręta? Do tego dorobić rączkę i takim urzadzeniem nakłuwać trawnik. Kolejna sprawa- piasek. U mnie w okolicy nie ma nigdzie piasku kwarcowego, jedynie w workach np w castoramie, ale to się całkowicie nie opłaca, jedyny piasek jaki mam to płukany ok 0.2 do 0.5mm, kolor piasku- szary, taki jak na podsypkę pod kostkę. Czy taki piasek może być? Załóżmy, że przepiaskuje trawnik to co wtedy? Nawóz? Czy odchwaszczanie? W kilku miejscach są różne chwasty, pewnie przyjechały razem z ziemia, prosiłbym o podanie srodku na chwasty i nawozu, lepsze są w płynie czy granulkach? Noi dosiewka trawy, w którym momencie?Zdjecia trawnika dodam wieczorem, pozdrawiam.
Slomczasty 19:28, 26 kwi 2022

Dołączył: 26 kwi 2022
Posty: 3
Tak jak pisałem wcześniej, wrzucam zdjęcia trawnika, zrobilem mały otwór by pokazać jaką mam ziemie pod trawnikiem. Od jakiegoś czasu pojawiły się takie małe kopce, szczególnie od strony północnej, mam wrażenie jakby wychodziły z nich dżownice, szczególnie po deszczu, jak się tego pozbyć? Pozdrawiam




Slomczasty 19:39, 26 kwi 2022

Dołączył: 26 kwi 2022
Posty: 3

DanielES 12:19, 27 kwi 2022

Dołączył: 09 maj 2020
Posty: 52
Kopce znikną latem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies