Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Zakręcony ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakręcony ogród

DorKa 14:16, 07 lut 2020


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
makadamia napisał(a)
W sumie, ja też bym chyba zostawiła te seslerie - przynajmniej dopóki rabata nie nabierze masy.

A jeżeli masz tam już szałwie, to może je zostawić i nie dawać już jarzmianek?
I jedno i drugie kwitnie wiosną

Mam tam szałwie ale na tej rabacie mi nie gra to cudne zestawienie ( sesleria + szałwia ). Ja je widzę na mniejszej, gdzie wypełnią całą przestrzeń a nie plamę jak tu w ogóle to chyba musze się pozbyć problemu z zaprojektowaniem tej rabaty zmieniając jej kształt. Musze przestać myśleć szablonowo

Ta jarzmianka bardzo do mnie przemawia: wyglądem, pokrojem i wysokością

Mam jeszcze pony tails jakby co. Może takie zestawienie zagra tj hameln, pony tails + jarzmianka ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Anda 14:37, 07 lut 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33591
Masz tam dużo słońca? Bo Jarzmianki to słońce, zwłaszcza w południe, to średnio lubią
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
DorKa 14:42, 07 lut 2020


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Anda napisał(a)
Masz tam dużo słońca? Bo Jarzmianki to słońce, zwłaszcza w południe, to średnio lubią

Cześć Ewa to południowa rabata więc słońca tam maja dużo
____________________
Dorka Zakręcony ogród
makadamia 15:00, 07 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
no to mamy jasność w temacie jarzmianek

ewentualnie poddaję pod rozwagę, żeby dodać trochę struktury i posadzić przed hortensjami tawuły anthony waterer

propozycja luźna i niezobowiązująca
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Anda 15:11, 07 lut 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33591
A może irysy bródkowe? Mają fajne, szablowate liście, więc nawet po kwitnieniu fajnie wyglądają. Widziałam je ostatnio w rabatach preriowych i fajnie sie prezentowały.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
kasia1 07:59, 08 lut 2020


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 970
Dorka, miałam przed Vanilkami posadzone naprzemiennie rozplenice plus jeżówki (te najzwyklejsze). Jeżówki urosły giganty i burzyły mi układ. W ubiegłym roku zamieniłam jeżówki na kocimiętkę. Czyli teraz jest szpaler Vanilek (to żywopłot od str.warzywnika). A przed Vanilkami rosną rozplenice i kocimiętki. I muszę przyznać,że teraz jest ok. Wrzucę fotkę u siebie, byś wiedziała o co chodzi

____________________
Kasia - Duże pole do popisu
Dorii 10:02, 08 lut 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
A jaki ma kształt ta rabata?
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
sarenka 08:03, 09 lut 2020


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Dorka, co masz za drzewa na tej rabacie?
____________________
Magda W samym sloncu
sylwik69 18:04, 09 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
DorKa napisał(a)

Cześć Sylwia, to fakt propozycję dziewczyn super ( choć nadal nie kumam tego wachlarza z hortensji ) ale walczę z ołówkiem i kartką nieustannie
Twoje zestawienie bardzo ładne. Ja uwielbiam werbenę ( już mam od miesiąca w koszyku na all ) ale w końcu nie wiem jak to jest z tym zimowaniem. To jednoroczna impreza faktycznie ?

U mnie jest zimozielona może dlatego ,że nie ma zimy od 2 lat.W tamtym roku zaczęła odbijać od korzenia,więc bardzo szybko wystartowała,a obecnie jest cała zielona
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Dorii 20:46, 09 lut 2020


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Przy tak ciepłej zimie werbena patagońska, jeśli to o niej mowa to powinna spokojnie przezimować. U mnie też jest zielona szczególnie te siewki które nie kwitły. Uschły tylko pędy kwiatowe.
Wcześniejsze zimy różnie z nią bywało ale nawet jak wymarznie to duża szansa że się wysieje. Można też jedną sadzonkę do doniczki przesadzić i przezimować w garażu. Wiosną przyciąć pędy i wstawić do wazonu. W około dwa tygodnie powinny się ukorzenić. Ukorzenione sadzonki kwitną wcześniej niż siewki. Któraś z dziewczyn jesienią sypie nasiona do doniczki którą zostawia na zewnątrz. Takie siewki można troszkę popędzić wiosną na parapecie.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies