Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Motylogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Motylogród

AnkaK 14:24, 21 sty 2018


Dołączył: 25 paź 2014
Posty: 704
Toszko, dobra duszo, a czy tzw. kurzak nadaje się do użyźniania gleby?
____________________
Anka Chaos kontrolowany
Toszka 11:27, 22 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aniu, oczywiście, że się nadaje. Jednak musisz pamiętać, że ptasia qpa ma silnie zasadowy odczyn i trzeba uprzednio ją przekompostować albo w kompostowniku, albo nastawić jako gnojówkę (z wodą deszczową) i używać do podlewania po uprzednim rozcieńczeniu.

Ptasie qpy w kompostowniku trzeba w miarę często przerzucać widłami, bo maja tendencję do zbijania się w "betonopodobną" warstwę/bryłę, która to potrafi nie przepuszczać wody i trwać w tej suchej postaci bardzo długo. Dlatego podpowiadam o potrzebie przerzucania kompostu po to by rozbić i dobrze przemieszać z pozostałym materiałem kompostowanym.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mariposa 11:59, 22 sty 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Jesteś, Toszko, to od razu podziękuję za dobre rady

Przekonałaś mnie, będę walczyć z gliną i mam zamiar zwyciężyć w tej nierównej walce Przy okazji pogadam sobie z tą swoją glebą... Szczerze mówiąc, uwielbiam zapach świeżej gleby, zwłaszcza na wiosnę, więc taka gleboterapia na pewno mi nie zaszkodzi. Mam tylko nadzieję, że mój kregosłup to wytrzyma...

Ogłaszam, że plan pięcioletni został zatwierdzony! Idę się rozglądać za porządnymi widłami, bo jedne już połamałam...

A propos poprzedniego posta, mam dwóch sąsiadów zapalonych gołębiarzy, może kiedyś podzielą się tym dobrem...

____________________
Ela Motylogród
Monia81 12:06, 22 sty 2018


Dołączył: 14 lut 2017
Posty: 7922
Widły to najlepszy przyjaciel nas wszystkich, a jak robota dzięki nim idzie pozdrawiam
____________________
Monika Monika-wymarzony sielankowy ogród
Toszka 15:08, 22 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mój kręgosłup prace z widłami znosił i znosi bez szwanku. Rozwożenie ziemi na taczce okazało się być mocno nadwyrężające. Dwukółka ułatwia tą pracę, ale tylko (dla odmiany) ona znosi wożenie kompostu i kory. Większe ciężary dla dwukółki są nadwyrężające
Jeśli widły połamałaś to oznacza albo ich słabą jakość, albo próby używania jak szpadla (za duże "kęsy" ziemi jak na jeden raz). Osobiście używam tylko wideł. Nawet przy kopaniu dołów do sadzenia. Przy takim kopaniu widłami od razu mieszam ziemię z dobrociami i dzięki temu ziemia jest pulchna, rozbita. szpadlem tego nie zrobisz tak łatwo.

Jeszcze powrócę do ptasiej qpy - odradzam używania jej pod wszelkie kwaśnoluby. Dodam też, że jest ona słabym poprawiaczem struktury gleby, jednak jako nawóz działa jak turbodoładowanie. Dlatego zalecam zdroworozsądkowe używanie. Z doświadczenia powiem, że np. fasolka ją uwielbia, a np. dla rabarbaru jest zabójcza

edit
Praca z widłami w twoim wypadku przyniesie jeszcze jedną korzyść - kopiąc nimi usuniesz pozostałości kłączy i korzeni po chwastach jakie zostały opryskane. Na szczęście użyłaś chwastox, który nie jest tak toksyczny jak wszechobecnie reklamowany rou..., który wcale nie jest tak skuteczny na system korzeniowy jak go reklamują. Dodatkowo nie wiemy co tak na prawdę w nim jest, bo do publicznej wiadomości podano zaledwie 2 składniki stanowiące 47% składu. Reszta jest "top secret" skrywana pod przykrywką ochrony patentu. Nie ma co ukrywać (a wręcz należy na głos to mówić), że ów produkt stworzony był pod rośliny użytkowe GMO takie jak np. rzepak lub kukurydza, a nawet gryka I my to potem jemy nęceni zaleceniami dietetyków, że to samo zdrowie...
Z mojego doświadczenia dodam także, że zupełnie bez chemii nie da się uprawiać małego ogrodu, zwłaszcza jesli naokoło mamy inne ogrody. No, po prostu się nie da. A przynajmniej mnie się to nie udaje kiedy tuż za płotem mam np. hodowlę mszyc lub zarazę ogniową wiśni
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
DorKa 15:27, 22 sty 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Podczytuję systematycznie i zbieram mądrości nt gliny. Ja również mam taki mały problematyczny fragment w ogrodzie. Powodzenia Elu
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Mary 16:06, 22 sty 2018


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3505
Toszka napisał(a)

Jeśli widły połamałaś to oznacza albo ich słabą jakość, albo próby używania jak szpadla (za duże "kęsy" ziemi jak na jeden raz).

No albo to nie były widły amerykańskie...
Ja się dopiero tu na forum dowiedziałam, że są różne rodzaje wideł.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Toszka 16:28, 22 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Mary napisał(a)

No albo to nie były widły amerykańskie...
Ja się dopiero tu na forum dowiedziałam, że są różne rodzaje wideł.


No, tak U Anbu już ustaliłyśmy, że hamerykańskie to najlepszy przyjaciel kobiet, a te drugie to są najlepsze na kochankę

Zwracam uwagę, że poprzedni post edytowałam z niejakim opóźnieniem
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mariposa 17:47, 22 sty 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
DorKa, podczytuj, podczytuj, lepiej uczyć się na czyichś błędach niż na swoich. Wciąż wertuję pilnie różne wątki, powoli zaczyna mi się coś w głowie układać.
W Twoim ogrodzie byłam, tylko anonimowo Jak tylko fragmencik masz gliniasty, to pikuś! ja mam całą działkę taką
____________________
Ela Motylogród
Mariposa 18:06, 22 sty 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Toszko, Mary - że są różne widły, zauważyłam, ale nie znałam ich różnego zastosowania, zwłaszcza tego "pozaogrodowego

Masz rację, Toszko, odnośnie tych połamanych - "odziedziczyłam" je wraz z działką, więc już swoje lata miały, a poza tym rzeczywiście używałam ich jak szpadla, bo inaczej nie umiałam. Aż wstyd się przyznać, ale wolałam kopać szpadlem... i odwracałam ziemię, bo wydawało mi się, że tak trzeba, we wszystkich ogródkach tak widywałam...

No to teraz czas zaprzyjaźnić się z "hamerykańskimi". Że też nie wiedziałam wcześniej, że to najlepszy przyjaciel kobiety, bo bym sobie od Mikołaja zażyczyła
____________________
Ela Motylogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies