Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Motylogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Motylogród

Mariposa 09:41, 08 cze 2020


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Jarząby prawie się zaczerwieniły od Waszych pochwał Dziękują bardzo
Niedługo je wsadzę, niech rosną i oczy cieszą.

A w ogóle to znów załamka - nici ze zbiorów warzywkowych w tym roku będą - ślimaki zżarły mi malutkie kapustki, kalarepki, coś (ptaki?) niszczy mi cukinie - kwiatki leżą pod krzaczkami, a łodyżki jakby nożem obcięte... Dynie nie chcą ruszyć z miejsca... Koperek wysiałam drugi raz, tamten mszyce załatwiły... nie wiem, czy jeszcze coś z niego będzie. Fatalny ten rok.

Truskawki chyba za mocno podlewałam gnojówką z pokrzywy, liściory takie im wyrosły, że zasłoniły wszystko. Poobcinałam te największe i najwyższe, aby wpuścić słońce owockom. Mam nadzieję, że im nie zaszkodziłam.

Po wczorajszej ulewie mam błocko, na szczęście nie było gradu.

____________________
Ela Motylogród
Mariposa 21:07, 08 cze 2020


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Czosnki każdego dnia zachwycają mnie tak samo, muszę dosadzić więcej



Pierwsze orliki



i pierwsza róża - Blue for You

____________________
Ela Motylogród
Mariposa 21:11, 08 cze 2020


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Ten rok jest dziwny, mam wrażenie, że wszystko słabiej rośnie, ale róże szaleją
Jasminie idzie dopiero drugi roczek, a już taki krzaczek zbudowała.



Kwitnąc też powinna obficie



LO i Elfe są podobnych rozmiarów

____________________
Ela Motylogród
Mariposa 21:15, 08 cze 2020


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Ewo-Ando, zakulkowałam LO, wypuściła bardzo długie pędy w górę - i zastanawiam się, jak ją dalej prowadzić?
z jednej strony są krótsze



ale z drugiej strony rozbujała się nieźle. Co potem z tymi pędami?

____________________
Ela Motylogród
Margerytka40 19:35, 09 cze 2020


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
Elu ja też mam wrażenie, że ten rok jakiś dziwny. Niby zimy nie było a roślinki długo się zbierają i robactwa wszelkiego pełno. Szkoda Twoich warzywek.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
Mariposa 09:51, 10 cze 2020


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Margerytka40 napisał(a)
Elu ja też mam wrażenie, że ten rok jakiś dziwny. Niby zimy nie było a roślinki długo się zbierają i robactwa wszelkiego pełno. Szkoda Twoich warzywek.

W styczniu baliśmy się, że wszystko za wcześnie będzie, a teraz roślinki ślimaczą się, jak te golasy, których nie brakuje... wrrr... u mnie nawet piwem gardzą, za to warzywka wcinają Chyba czas na granulki.
Nasza glina zimna, teraz jeszcze mokra - nie pasuje to ciepłolubnym warzywkom.

A pogoda - tragedia. Maj był zimny, czerwiec tak samo się zapowiada.
____________________
Ela Motylogród
Anda 13:19, 10 cze 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
Mariposa napisał(a)
Ewo-Ando, zakulkowałam LO, wypuściła bardzo długie pędy w górę - i zastanawiam się, jak ją dalej prowadzić?
z jednej strony są krótsze



ale z drugiej strony rozbujała się nieźle. Co potem z tymi pędami?



Elu, nie wiem, czy dobrze zrozumiałam Twój dylemat. Narysowałam taki rysunek poglądowy jak ciąć LO. Ja tak robię.




Pędy wyginają się pod ciężarem kwiatów albo są prowadzone i podwiązywane tak, żeby szły poziomo. Krótkopędy kwitną. Po kwitnieniu je się przycina do pierwszego pięciolistka - zaznaczone na czerwono. Po ok. 4-5 wycina się parę najstarszych pędów (nie więcej niż 1/5 krzewu) aż do ziemi - zaznaczone na niebiesko. Ja przeważnie wycinam jedną do dwóch gałęzi.

Przy cięciu wiosennym oczyszczam różę z krzyżujących się pędów. Pędy cieńsze niż ołówek wycinam całkowicie. Tak samo pędy uszkodzone, wycinam je całkowicie lub do zdrowej tkanki.

Pytaj, jeśli coś jeszcze jest niejasne
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Mariposa 19:48, 10 cze 2020


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Anda napisał(a)


Elu, nie wiem, czy dobrze zrozumiałam Twój dylemat. Narysowałam taki rysunek poglądowy jak ciąć LO. Ja tak robię.


Ewo, dokładnie o to mi chodziło, dziękuję Ci bardzo
____________________
Ela Motylogród
polinka 10:12, 11 cze 2020


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Elu, mogłabyś pokazać swoje Jarzmianki?

p.s. 7 lat jestem na forum i pierwszy raz proszę o zdjęcie kwiatów
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Mariposa 19:33, 11 cze 2020


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
polinka napisał(a)
Elu, mogłabyś pokazać swoje Jarzmianki?

p.s. 7 lat jestem na forum i pierwszy raz proszę o zdjęcie kwiatów


Polinko, wskoczyłaś na wyższy poziom dojrzewania ogrodowego
Z przyjemnością Ci zaprezentuję, jarzmianka większa, odmiany nie pamiętam, może znajdę gdzieś w notatkach nazwę. To, co widać, to jest jedna sadzonka Ale biała nie jest, a Ty chyba takiej szukasz.





____________________
Ela Motylogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies