Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Igielnik

Pokaż wątki Pokaż posty

Igielnik

fasola 21:01, 18 lut 2020


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
Mgduska napisał(a)
A to gadziny, teraz już rozumiem. To faktycznie ciężka sprawa. Jak człowiekowi nie zależy, to rosną jak szalone. U mnie zwykły barwinek jest grzeczny, a rozłazi się ten większy. Rwałam go garściami, bo wylazł spod ziemi w najróżniejszych miejscach, zupełnie nie tam, gdzie powinien, ale też głęboko siedzi i co rusz widzę go, jak się zaczyna wychylać. Cierpliwie rwać, nie ma innej rady!


Mam go w ogrodzie od 11 lat. Początkowo był grzeczny. Barwinek większy rośnie u mnie w jednym miejscu, kiedyś podmarzał co roku i to go trzymało w ryzach. Ciepłe zimy zrobiły swoje. Zagłusza już hortensje, idzie do eksmisji po wycince sosen.

Wyrywam go widłami razem z korzeniami, a potem przez dwa lata pielę to co wychodzi z ziemi. Twarda z niego gadzina. Lubię go jak kwitnie w maju. Niebieski to mój ulubiony kolor.
____________________
Fasola Igielnik
Wendy79 17:49, 19 lut 2020


Dołączył: 25 mar 2015
Posty: 3203
Ja zaczęłam już czyścić rabaty,lubię ten moment "odrodzenia", bo mój ogród za chwilę będzie niemal łysy "księżycowy". Ładnie rabaty powiększyłaś, też mnie to czeka w tym roku i faktycznie, teraz ziemia taka fajna do pracy w niej. Potem obawiam się totalnej suszy i moja glina stanie się skałą.
____________________
Agnieszki i Maćka Księżycowy... Założyć ogród to uwierzyć w jutro. Audrey Hepburn
martuha 22:02, 29 lut 2020


Dołączył: 19 maj 2012
Posty: 104
Teraz jest najlepszy czas na roboty w ziemi, gleba podatna na kopanie, zrywanie darni. Ja z kolei mam jeszcze kawałek trawnika do założenia, więc teraz przygotuję glebę pod wiosenny siew.
Też mam dylemat czy już czyścić rabaty z zeszłorocznych resztek ale czyszczę bo wydaje mi się, że przyspieszę wzrost wiosenny
____________________
Między sosnami*** Mój zielony salonik :)
Aurelllia 12:19, 01 mar 2020


Dołączył: 07 lut 2017
Posty: 6092
Uwielbiam takie rabaty wyspy U mnie rączki już za bardzo chodziły i powycinałam suche byliny i trawki, więc rabaty świecą pustkami, ale taka kolej rzeczy, zaraz powolutku wszystko ruszy i znowu się wypełnią
____________________
Aurelia Ogrodowe kreacje, Wizytówka
fasola 11:36, 05 mar 2020


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
Wróciłam właśnie z krótkiego wypadu do Szkocji. Uroczo tam było, i ta zimowa zieleń w Szkocji taka żywsza. Po powrocie Polska wyglądała jak zdjęcie w sepii.
Zaczęłam zakupy ogrodowe. Mam dwie przyczepki przekompostowanego obornika i uroczy oczar plus magnolię z polecanego na forum źródła. Dostałam też info o planowanej wysyłce róż z R.

Zastanawiam się nas sprzątaniem ogrodu, ale na przyszły tydzień mam zaplanowaną wycinkę sporych sosen. 12 szt po 10 m wysokości każda. I tak sobie rozmyślam, czy suchulce na rabatach sprawią, że Panowie od wycinki nie zadepczą mi wszystkiego... bo nie będą chodzić gdzie popadnie.
Martwię się tym wycinaniem, ale im później tym gorzej i trudniej będzie. Dopiero będę miała po tym wszystkim "księżycowy" krajobraz

Rabaty wyspowe, chyba nie do końca były moim marzeniem, ale zastane drzewa je wymusiły. Jak się nie powstrzymam, to niedługo ogród będzie jedną wielką rabatą. Trawnik niknie w oczach. Kiedyś na jakimś forum Pani napisała, że w małym ogrodzie przy szeregówce co roku podcinała krawędź trawnika o szerokość szpadla, aż mąż się zorientował i zdenerwował więc zamontował zabetonowane obrzeża... dobrze, że mój jest mało pracowity w tym zakresie!

____________________
Fasola Igielnik
Mgduska 13:12, 05 mar 2020


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Nie wiem co faceci mają z tymi trawnikami, ale jeszcze nie słyszałam, żeby kobieta się upomniała o trawnik

Co do deptania, to myślę, że lepiej jeśli podepczą teraz, dopóki roślinki co najwyżej wyglądają z ziemi - im później, tym zniszczenia mogłyby być większe... Ale i tak lepiej, żebyś była na miejscu.
____________________
Sałatka pokrzywowa
fasola 15:28, 05 mar 2020


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
Planuję wziąć wolny dzień w pracy na tą okazję. Ubłagałam ich żeby przyszli w przyszłym tygodniu. Mają chyba sporo zleceń.

Sama wycinka nie jest aż tak straszna, poprzednim razem sąsiad nam pomógł. Problemem jest utylizacja takiej ilości gałęzi. U nas gmina nie odbiera, kontener na śmieci kosztuje fortunę, spalenie tego, pomijając aspekt ekologiczny, zajęłoby pewnie ze 3 tygodnie i trafilibyśmy na czarną listę u wszystkich sąsiadów.
A tak będzie firma z rębakiem i od razu uprzątnie. O dziwo koszt wynajmu samego rębaka nie był dużo niższy więc wzięłam całą usługę.

Przycięłam dziś większość hortensji.

Mam od roku róże kanadyjskie ALEXANDER MACKENZIE, powtarzają kwitnienie. Urosły w takie wysokie badyle na około 1,8 m, mają trochę rozgałęzionych gałązek w górnej części pędów - jak powinnam je przyciąć?

Może ktoś mnie poratuje linkiem do jakiegoś sensownego poradnika dotyczącego cięcia róż? W ogóle nie mam doświadczenia w tym zakresie.
____________________
Fasola Igielnik
fasola 18:20, 18 mar 2020


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
Dzisiaj była wielka akcja z wycinką drzew. Ekipa się spisała, sprawnie, szybko i bezpiecznie. Na śmierć zadeptali kalinę koreańską , kilka innych małych krzaków trochę ucierpiało, przytnę co się połamało i będą żyć.

Teraz czeka mnie sprzątanie, głównie z trawnika trocin i małych gałęzi oraz łatanie dziur. Ogród łysy, aż serce boli. Trochę mi zajmie zanim się przyzwyczaję.
Za to domu pojaśniało, no i nie będę się martwić o dach podczas wichur.

Teraz będę obmyślać nowe drzewa - muszę posadzić kilka rosnących do 5-6 m. Przydałoby się też trochę zieleni zimą - pooglądam iglaki, za którymi za bardzo nie przepadam.

Od jutra akcja sadzenie róż. Dostałam już wszystkie przesyłki.
Gdyby ktoś miał namiar na poradnik przycinania róż dla laików to chętnie poczytam.

____________________
Fasola Igielnik
Mgduska 18:38, 18 mar 2020


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Poniżej masz link do filmu pana Hyżego, bardzo fajnie pokazuje bardzo różne odmiany. Oglądałam, mimo, że sama raczej odważnie tnę, ale wiem teraz, że coś mogę jeszcze poprawić. Polecam, uwielbiam oglądać o cięciu, to prawie taka sama frajda jak cięcie, bo ja z tych, co uwielbiają sekator


https://youtu.be/6eo4mdP_AHU
____________________
Sałatka pokrzywowa
fasola 18:47, 18 mar 2020


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
Serdecznie dziękuję!
____________________
Fasola Igielnik
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies