Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Gardenarium 19:34, 08 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sterownikiem można ustawić zarówno częstotliwość podlewania jak i czas.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agata_chrosc... 19:49, 08 kwi 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
To ja się chyba nieprecyzyjnie wyraziłam. Chodziło mi o to, jaki czas nastawić. Czyli ile czasu powinnam taką linią kroplującą podlewać róże na przykład? Zwykłym wężem to się podlewa tak na wyczucie. A na jak długo nastawić linię kroplującą?
____________________
ogród w Holandi
agata_chrosc... 19:50, 08 kwi 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Oj, przepraszam. Przeczytałam ostatni post, a dopiero jak wysłałam odpowiedź to zobaczyłam post poprzedni z odpowiedzią na moje pytanie. Dzięki! O to mi chodziło!
____________________
ogród w Holandi
Gardenarium 19:50, 08 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie wiem jaka jest gleba, zrób to metodą prób i obserwuj. Powyżej jest odpowiedź.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agata_chrosc... 20:18, 08 kwi 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
Tak, tak zrobię. Gleba jest raczej gliniasta, ale pod róże kopałam wielkie doły z drenażem na dole, a pod rododendrony cała nową rabatę z przepuszczalną kwaśną glebą więc te warunki są inne niż zastane. Ale chodziło mi o okreslenie jakiegos punktu wyjściowego, od którego można zacząc obserwować jaki jest efekt. Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
____________________
ogród w Holandi
Gardenarium 21:39, 16 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pytanie na maila:

Cały czas dużo czytam i szukam informacji na temat Automatycznego Systemu nawadniania i jesli nie nad użyję Waszej uprzejmości. chciałbym poradzić się w kwestii, że tak powiem techniki wykonania. Chodzi o to, czy można zmontować część systemu, np 1 sekcję na "sucho", bez wykopu?Podłaczyć wodę, sprawdzić szczelność instalacji, a następnie, jesli wszystko jest OK- zrobić wykop, umieścić w wykopie, ewentualnie jeszcze raz sprawdzić szczelność i zasypać?Pytam, ponieważ nie będę dysponował tygodniem czasu w jednym ciągu, aby spokojnie zrobić wykopy, ułożyć instalację i uruchamiać całość. Muszę to robić etapami.
I jeszcze w kwestii linii kroplującej. Na moim projekcie, ta linia jest ze sobą w wielu miejscach połączona, nawet krótkimi odcinkami. Rozumiem, że to fantazja projektanta, a chodzi o to, że ona ma być ułożona nie jako wężykiem, przy poszczególnych roślinach. Ale jak już idzie linia, to ona ma wracać z powrotem do żródła, czyli zamykac obwód, czy ma być ślepa?


Odpowiedź:


Można zrobić na sucho, ale nie widzimy sensu.
Lepiej zrobić wykop, ułożyć w wykopie sprawdzić szczelność i zasypać, najwyżej nieco później.

Odnośnie linii kroplującej, to nie jest fantazja projektanta. Może być z krótkich, tak jak zaprojektowane jest - co prawda wiąże się to z użyciem większej ilości kształtek, natomiast może być położona wężykiem. Zaślepiona lub wpięta z powrotem do źródła lecz długość takiej linii nie może przekraczać 150m.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Danziger 16:57, 23 kwi 2012


Dołączył: 29 mar 2012
Posty: 10
Ach ten SAN(System Automatycznego Nawadniania), co krok to wątpliwość. Mam wątpliwości co skutecznego ukrycia linii kroplującej w korze. Mam wrażenie, że 2 cm przewód nie będzie tak łatwo zakamuflować, jeśli nasadzenia są dość rzadkie, Co innego, jak wzdłuż ogrodzenia jest cały szpaler iglaków, Tam jest dość gęsto, i nie powinno to być tak widoczne. Czy są jakieś skuteczne metody na zminimalizowanie tego problemu. Proszę o podpowiedź.
W moim projekcie w jednej sekcji jest 13 zraszaczy. Pod względem wydatku wody, cała sekcja wylewa 60% potencjału źródła. Czy taka ilość zraszaczy nie wpłynie np na spadek ciśnienia, co może spowodować, że niektóre zraszacze nie wynurzą się?
Sebek 21:58, 23 kwi 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Linię ukrywasz w korze - jej nie będzie widać między nią - a raczej nie będzie się wbijać w oczy
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 22:31, 23 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Danziger napisał(a)

W moim projekcie w jednej sekcji jest 13 zraszaczy. Pod względem wydatku wody, cała sekcja wylewa 60% potencjału źródła. Czy taka ilość zraszaczy nie wpłynie np na spadek ciśnienia, co może spowodować, że niektóre zraszacze nie wynurzą się?


Nie, ilość zraszaczy nie ma wpływu, jeśli są wyliczone straty i nie przekraczają różnicy ciśnienia między zalecanym wyjściem na dyszy a ciśnieniem źródła.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:33, 23 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak jak Sebek napisał, linię przyszpila się szpilkami specjalnymi i przykrywa korą albo kamykami.
Nie widać jej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies