Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

PiterSas 14:10, 30 mar 2022

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
koltotki89 napisał(a)
Naniosłem sam poprawki, czy tak może być?
Czy zraszacze zostawić po 3 na sekcję czy dać więcej?


Ilość zraszaczy zależy od wydatku poszczególnego zraszacza i wydajności źródła wody.
Koltotki89 masz bardzo mały wydatek wody z kranu (ok. 15 l/min).
Może najpierw rozważ budowę studni, w przeciwnym stanie koszta wody wodociągowej Cię "zjedzą".


koltotki89 14:28, 30 mar 2022

Dołączył: 29 mar 2022
Posty: 5
PiterSas zapomniałem napisać, że studnię będę wiercił i do tego hydrofor powiedz czy rozmieszczenie zraszaczy teraz jest ok?
Czy ten zraszacz 360 zostawić?
_tomek 20:52, 30 mar 2022

Dołączył: 30 mar 2022
Posty: 2
Mam niewielki trawnik - ok. 5m x 5m, w zasadzie kwadrat. Chcę tam założyć samodzielnie automatyczne podlewanie. Planuję w rogach rozmieścić 4 spryskiwacze obrotowe (po 90 stopni), w jednej sekcji. Woda brana z sieci (nie mam pojęcia jakie ciśnienie), na wejściu planuję założyć jakiś smart zawór (na zigbee, zapewne Tuya).

Naoglądałem się już filmów na youtube, więc wszystko będę robił samodzielnie.

Czy możecie zasugerować mi jakie modele spryskiwaczy wybrać (coś z RainBird?), jakie średnice rur wybrać itp? Tą "główną" rurę puścić w dwie strony po 2 spryskiwacze czy zrobić to "szeregowo"?
PiterSas 09:10, 31 mar 2022

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
koltotki89 napisał(a)
PiterSas zapomniałem napisać, że studnię będę wiercił i do tego hydrofor powiedz czy rozmieszczenie zraszaczy teraz jest ok?
Czy ten zraszacz 360 zostawić?

Wg mnie teraz jest OK z rozstawą zraszaczy (łącznie z tym 360 st)
PiterSas 09:12, 31 mar 2022

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
_tomek napisał(a)
Mam niewielki trawnik - ok. 5m x 5m, w zasadzie kwadrat. Chcę tam założyć samodzielnie automatyczne podlewanie. Planuję w rogach rozmieścić 4 spryskiwacze obrotowe (po 90 stopni), w jednej sekcji. Woda brana z sieci (nie mam pojęcia jakie ciśnienie), na wejściu planuję założyć jakiś smart zawór (na zigbee, zapewne Tuya).

Naoglądałem się już filmów na youtube, więc wszystko będę robił samodzielnie.

Czy możecie zasugerować mi jakie modele spryskiwaczy wybrać (coś z RainBird?), jakie średnice rur wybrać itp? Tą "główną" rurę puścić w dwie strony po 2 spryskiwacze czy zrobić to "szeregowo"?


Hej.
Słabo oglądałeś te filmy jak chcesz robić nawadnianie bez podstawowej znajomości wydatku źródła wody.... (zrób próbę z wiadrem i czasem - na pewno na tych filmach nie raz widziałeś
_tomek 21:34, 02 kwi 2022

Dołączył: 30 mar 2022
Posty: 2
PiterSas napisał(a)


Słabo oglądałeś te filmy jak chcesz robić nawadnianie bez podstawowej znajomości wydatku źródła wody.... (zrób próbę z wiadrem i czasem - na pewno na tych filmach nie raz widziałeś


10l zapełnione w ok. 15 sekund, co daje jakieś 2,4m3/h.

Mam jeszcze jedną wątpliwość. Główną rurę zrobić w kształcie litery Y (czyli trójnik i 2 spryskiwacze z lewej, 2 z prawej), czy mogę zamknąć w pętlę? Wydaje mi się, że w pętli będzie większa szansa na równe dostarczanie wody do każdego ze spryskiwaczy.
boni 00:03, 04 kwi 2022

Dołączył: 03 kwi 2022
Posty: 5
Witam serdecznie wszystkich Użytkowników Zauważyłem, że jest tu grono osób ze sporym doświadczeniem w sprawie ogrodów. Mieszkam w domku i właśnie zacząłem rozkopywać ziemię pod nowy trawnik, który ma powierzchnię około 150m2. Czy uważacie, że przy takim metrażu jest sens montowania automatycznego systemu nawadniania ?
PiterSas 08:17, 04 kwi 2022

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
_tomek napisał(a)


10l zapełnione w ok. 15 sekund, co daje jakieś 2,4m3/h.

Mam jeszcze jedną wątpliwość. Główną rurę zrobić w kształcie litery Y (czyli trójnik i 2 spryskiwacze z lewej, 2 z prawej), czy mogę zamknąć w pętlę? Wydaje mi się, że w pętli będzie większa szansa na równe dostarczanie wody do każdego ze spryskiwaczy.

Przelicz wydatki jednego zraszacza zsumuj wszystko i będziesz miał odpowiedź czy to zadziała.
PiterSas 08:18, 04 kwi 2022

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
boni napisał(a)
Witam serdecznie wszystkich Użytkowników Zauważyłem, że jest tu grono osób ze sporym doświadczeniem w sprawie ogrodów. Mieszkam w domku i właśnie zacząłem rozkopywać ziemię pod nowy trawnik, który ma powierzchnię około 150m2. Czy uważacie, że przy takim metrażu jest sens montowania automatycznego systemu nawadniania ?


Zadaj sobie pytanie: czy wolisz stać z wężem i podlewać przez 1,5 h co drugi dzień, czy mieć ten czas dla siebie?
wally666 20:59, 12 kwi 2022

Dołączył: 12 kwi 2022
Posty: 3
Witam serdecznie wszystkich specjalistow oraz pasjonatow ogrodnictwa. Na wstepie pochwale się ze planuje sam wykonac nawodnienie ogrodu, do odwaznych swiat nalezy.

Podstawowe dane:
* zrodlo zasilania wody - studnia abisynka 40 lub 50mm (nie mam pod reka suwmiarki)
* pompa IBO JSW 150
* rurociąg PE25/2.0mm - łączna długosc ok 200-220mb
* złączki/kolanka Fish 25mm
* zraszacze - rozne odmiany MP Rotator od Huntera
* podłączenie zraszaczy do rurociagu zaplanowałem z uzyciem elastycznej rury Spx Flex od Rainbirda
* elektrozawory PGV100 od Rainbirda
* 4 sekcje - kazda mniej-wiecej po 1m3/h + 1 kroplująca
* sterownik oparty na opensprinkler

Dzis doszly graty, od razu postanowilem odpalic zrodelko bo od 2 lat bylo nieuzywane. Ku mojemu zaskoczeniu pompa zaskoczyła calkiem szybko - mamy wodę!

Pierwsze testy wydajnosci zrodla/pompy nie wygladają rewelacyjnie, wiatro 10l napelnia sie srednio w ciagu 18-22sek (5 prob w roznych odstepach czasu). Manometr pokazywał ok 3bary ale nie dam sobie reki uciąc ze to poprawna wartosc.

Teraz pytania:
1. wydajnosc sekcji liczylem dla MP Rotatorow przy najnizszym cisnieniu roboczym ok 2bar - czy to poprawne podejscie?
2. czysto teoretyczna wydajnosc przy 1m węzu 1calowym to 1,6-1,8m2/h a moje sekcje maja zapotrzebowanie ok 1m3/h - czy to ma szanse ruszyc czy jednak cisnienie bedzie zbyt male?
3. zdaje sobie sprawe, ze pompa nie nalezy do mocnych, co innego moglbym wybrac zeby poprawic wydajnosc pompy (L/s oraz cisnienie)?

Dziekuje za wszelkie porady i licze na Wasze dobre rady
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies