Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

rmf 14:40, 08 sie 2013

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
min 2 sekcje bo linia kroplująca i zraszacze ale musiałabyś zmierzyć wydatek wody z ujęcia i ciśnienie jakie masz w instalacji.
40 m2 to nie jest dużo ale zależy jaki kształt i czy są jakieś przeszkody np drzewa. Przypuszczam, ze dałoby się to zrobić do 2 tys zł ale nie zajmuje się tym a tylko strzelam na podstawie niezrealizowanego projektu który sam dostałem. Zależy też czy z robocizną czy bez. Może nawet taniej by to wyszło...
____________________
rmf 14:50, 08 sie 2013

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
Paster napisał(a)


Po pierwsze, zraszacz 900l/h był tylko przykładem dla "grzesi" aby pokazać, jak duże znaczenie ma wydatek wody i jak duże wartości wydatku mogą posiadać zraszacze.
Po drugie, na swoim planie ogrodu nie mam zaznaczonych żadnych zraszaczy (te białe kropki to nie zraszacze a punkty obrysu trawnika rysowanego w programie Gardeny). Jeśli ktoś wpadnie na ciekawy pomysł ich rozstawienia będę wdzięczny za podzielenie się tą informacją.
Po trzecie, niestety zmiana średnicy rury zasilającej kran ogrodowy jest niemożliwa. Instalacja wychodzi z domu z pomieszczenia gospodarczego, gdzie jest poprowadzona pod płytkami ściennymi.
Jaki typ zraszaczy polecasz? Może jakiś konkretny model? Deszczownice czy rotory? Jaki zasięg wybierać, najmniejszy?

Pozdrawiam!

myślę, że dało by się to zrobić na rotatorach. Pracują przy stosunkowo nie wielkim ciśnieniu i małym wydatku. Zacznij od rogów + uzupełnienie gdzie są drzewa czy inne przeszkody. potem wzdłuż trawnika (wzdłuż boku 3-4 szt) tak aby zasięgi się pokrywały (dolewały do siebie). Do tego druga sekcja na środek i tam dałbym 2 szt 360st o zasięgu 4-5 m.
____________________
grzesi 20:41, 10 sie 2013

Dołączył: 19 wrz 2012
Posty: 41
Czy firma Toro ma jakąś oficjalną witrynę w języku polskim? Gdzie można znaleźć listę przedstawicieli, listę certyfikowanych instalatorów, itp?
Normalnie szukam i jakoś znaleźć nie mogę.
Firmy się podpisują jako "autoryzowany przedstawiciel Toro", ale gdzie to sprawdzić?
Jest też może dostępny jakiś poradnik montażu tego systemu wraz z opisem poszczególnych elementów?
Paster 13:36, 13 sie 2013


Dołączył: 05 sie 2013
Posty: 16
Cześć Wszystkim,
Dostałem pewną propozycję systemu nawadniania do mojego ogrodu. Proszę Was o opinię.



Fioletowe linie to: 3x Zraszacz Hunter SRM 4" oraz 1x Zraszacz turbinowy IRRITROL 430R
Pomarańczowe linie to: 4x Zraszacz statyczny IRRITROL I-PRO Pop-Up 4"

Czy wg Was takie rozplanowanie zraszaczy z podzieleniem na dwie sekcje będzie odpowiednie?

Pozdrawiam.
Piotrek
____________________
rmf 14:00, 13 sie 2013

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
nie chciałbym się wymądrzać ale w/g mnie to nie zadziała dobrze. lewa góra i środek będą niedolane.
Poza tym w jednej sekcji powinny być zraszacze o jednakowym wydatku a tu nie jestem pewny czy tak jest. Brak danych dot zastosowanych dysz w tych zraszaczach.
Moim skromnym zdaniem nie wygląda to na profesjonalny projekt aczkolwiek MOGĘ SIĘ MYLIĆ. Dlatego proszę tego nie traktować jako "wyrocznię"
____________________
Paster 14:18, 13 sie 2013


Dołączył: 05 sie 2013
Posty: 16
rmf napisał(a)
nie chciałbym się wymądrzać ale w/g mnie to nie zadziała dobrze. lewa góra i środek będą niedolane.
Poza tym w jednej sekcji powinny być zraszacze o jednakowym wydatku a tu nie jestem pewny czy tak jest. Brak danych dot zastosowanych dysz w tych zraszaczach.
Moim skromnym zdaniem nie wygląda to na profesjonalny projekt aczkolwiek MOGĘ SIĘ MYLIĆ. Dlatego proszę tego nie traktować jako "wyrocznię"

DYSZA uniwersalna Hunter 6-GW 1 szt
DYSZA uniwersalna Hunter 10-GW 3 szt.

Są dwie sekcje, jedna na turbinowe, druga na statyczne.
____________________
rmf 14:36, 13 sie 2013

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
w/g mnie te turbinowe będą niedolewać. prawa strona będzie mocno przelana w stosunku do lewej góry. tam tylko turbinowy ma zasięg ale on tego dobrze nie pokryje. Tam coś powinno dolewać albo z lewej strony powyżej drzewa albo środek.
____________________
tosztotomasz 07:31, 14 sie 2013

Dołączył: 30 lip 2013
Posty: 3
psulek napisał(a)


To wcale nie jest takie drogie. Za około 90-100 PLN kup pompę membranową, ruską, do wody, górnossącą, typ "Nurek". Dolnossących unikaj - są bardzo awaryjne i bardziej ciągną piach. Taka pompa przy mocy 300W ma wydajność około ~600-700l na h, dając jednocześnie przyzwoite ciśnienie (kilka bar).Do tego linia kroplująca + szybkozłączka z linii do węża ogrodowego + filtr siatkowy wpinany w linię (kupowałem za około 15 PLN). Taki zestaw spokojnie wystarczy do linii i ręcznego podlewania np. z pistoletu. Uważaj na pompę, bo nie ma zabezpieczenia przed suchobiegiem, ale za to daje przyzwoite ciśnienie i bierze mało prądu. Trzeba sprawdzić jak studnia daje sobię radę. Jak pompa nie wypompowuje całej wody, to spokojnie będzie działać, jak pompuje do sucha, to studnia kiepska i trzeba pilnować żeby pompa nie padła. U mnie działał z całkiem przyzwoicie nawet zraszacz Gardeny.Taką wodę warto wykorzystać, bo jest praktycznie za darmo.

P.S.

Postaraj się kupić ruską a nie chińską . Robione w Rosji są trwalsze, a cena podobna. Czego to już nie podrobią. Nie ma co kupować mocnych wersji z silnikami 500W. Zasada działania jest taka, że mocniejszy slinik niewiele daje.



Dzięki za odpowiedź.

Potestowałem trochę studnie - kiepska jest strasznie, nie wiem czy to przez lata przestoju, czy zawsze była taka płytka, ale raczej wody do "automatu" z niej nie będzie. Może w przyszłości ją pogłębię to wrócę do tematu.

Na dziś mam inne pytanie.
Mam wąski, prostokątny pasek zacienionego trawnika do nawodnienia o wymiarach ok 1,5 x 6m. Pomyślałem o zraszaczy z dyszą paskową boczną, czy ktoś może zaproponować konkretny zestaw zraszacza z ogólnie odstępnych w sieci? Z góry dziękuję.
Gardenarium 09:20, 15 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Proponuję 570z TORO. plus dysza SST. ( 1,2 m na 9,1 m lub 1,2 m na 5,7 m). Na narożniku jeśli jest pod katem prostym dysza 8Q i zredukować jej zasięg śrubką bo ma 2.40 zasięgu)
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Paster 13:29, 16 sie 2013


Dołączył: 05 sie 2013
Posty: 16
Witajcie,

Zamieszczam kolejny projekt systemu nawadniania, który wydaje mi się być odpowiedni.
Proszę Was o opinię.



Wszystkie dysze statyczne Rain Bird typ: VAN
4 sekcje nawadniające.

Pozdrawiam!
Piotrek
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies