Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Gardenarium 15:57, 19 lip 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przy małym ogródku trudno mówić o oszczędności wody i czasu, bo łatwo go podlać też ręcznie. Jak duży ogród - wtedy na pewno oszczędzasz, bo nie lejesz wachlarzem ile wlezie, tylko czasy podlewania masz dostosowane tak, aby opad wody był optymalny, nie za dużo i nie za mało. Nie marnujesz więc wody.

Mały trawniczek podlewasz krótko, z węża i z nawadniania, tutaj praktycznie nijaka oszczędność, ani czas, ani woda.

Natomiast jeśli chodzi o urlop to już całkiem "insza inszość", bo wtedy ogród może wyschnąć na pieprz, zwłaszcza trawnik, Rośliny iglaste (dobrze podlane przed odjazdem) lepiej zniosą suszę, gorzej np. hortensje, mogą uschnąć.

Kosiarka bębnowa chyba kosi za nisko, takie mam doświadczenia, raczej polecam kosiarkę "normalną' - może być elektryczna, lub nawet akumulatorowa, że kabelek niepotrzebny będzie.

Ostatnie pytanie: nie wiem o jakie prace chodzi?
Jeśli trawnik i jesteś na miejscu zakładaj nawet teraz, dopilnujesz i trawa wzejdzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zielonka 10:41, 22 lip 2013

Dołączył: 18 lip 2013
Posty: 3
Dziękuję! Naprawdę cenię Twoje rady. Pierwszy raz się udzielam ale sporo przeglądam i czytam

Z tą informacją o urlopie i wysychaniu na pieprz trochę mnie zmartwiłaś Ale rozumiem. Nie będę robić jednak robić off topiku, bo temat jest inny
tosztotomasz 09:20, 30 lip 2013

Dołączył: 30 lip 2013
Posty: 3
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Mam pytanie dotyczące linii kroplujących zasilanych wodą ze studni kopanej. Czy jest to możliwe? Co z zanieczyszczeniami? Wyczytałem, że konieczne jest zastosowanie filtrów piaskowych/żwirowych, jednak ceny jakie znalazłem w sieci dają do myślenia, czy to w ogóle opłacalne. Ponieważ studnia jest względnie płytka i nie była wykorzystywana przez jakieś 25 lat, chciałem użyć jej tylko do podlewania ok 100 roślin w żywopłocie.
Sebek 15:52, 02 sie 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Myślę, że dla żywopłotu nie warto - musisz zakupić cały sprzęt, który Cię pewnie drożej wyniesie niż żywopłot.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
tosztotomasz 18:31, 02 sie 2013

Dołączył: 30 lip 2013
Posty: 3
Sebek napisał(a)
Myślę, że dla żywopłotu nie warto - musisz zakupić cały sprzęt, który Cię pewnie drożej wyniesie niż żywopłot.


Dzięki za odpowiedź. Czyli jednak lepiej to puścić z wodociągu?
grzesi 20:28, 02 sie 2013

Dołączył: 19 wrz 2012
Posty: 41
Gardenarium napisał(a)
Wg tego projektu niestety Joasiu to jest zraszanie, a nie podlewanie. Nie chodzi tu o to żeby Cię krytykować bo nie jesteś specjalistą w tym zakresie i tak Cię podziwiam, ale przerabiamy to na co dzień i wiele wadliwych systemów poprawialiśmy już po kimś. Więc nie mogę napisać że to jest dobrze.

No właśnie, jest wiele firm świadczących takie usługi, ale ile z nich robi to profesjonalnie? Niewiele.
Wy jesteście sprawdzeni, ale... do mnie chyba nie przyjedziecie (okolice Bochnia - Tarnów). A może jednak?
Jak laik może przynajmniej pobieżnie sprawdzić czy firma faktycznie zna się na rzeczy?
Marzy mi się własna studnia i automatyczne nawadnianie wodą z tej studni, bo lata teraz mamy takie, że albo susza i spiekota, albo kupa deszczu. Na tą spiekotę to wszystko pada
Gardenarium 23:50, 02 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Laik powinien sprawdzić czy firma posiada certyfikat na projektowanie systemów, jakiej marki używa, może zapytac co to jest ewapotranspiracja takiego człowieka Jak wybałuszy oczy, to wiadomo że nie zna się.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 09:16, 03 sie 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
tosztotomasz napisał(a)


Dzięki za odpowiedź. Czyli jednak lepiej to puścić z wodociągu?

Mysle, ze tak
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
grzesi 12:31, 05 sie 2013

Dołączył: 19 wrz 2012
Posty: 41
Gardenarium napisał(a)
Laik powinien sprawdzić czy firma posiada certyfikat na projektowanie systemów, jakiej marki używa, może zapytac co to jest ewapotranspiracja takiego człowieka Jak wybałuszy oczy, to wiadomo że nie zna się.

OK spróbuję.
Na razie zbieram pieniądze na studnię, bo zasilanie nawadniania z wodociągów puści mnie z torbami.
Pozostaje mi na razie podlewać ręcznie rabaty i patrzeć jak umiera trawnik. Niestety pieniędzy nie ma.
Nawadnianie po studni pewnie za 3-4 lata jak uzbieram odpowiednią sumę.

Puki co myślałem o ułożeniu na rabatach linii kroplujących i podłączaniu do nich po prostu węża na jakiś czas w razie takich suszy jak obecna.
Wiem już ze z kompensacją ciśnienia i herbicydem, a jakaś konkretna marka sprawdzona?

I jeszcze jedno: są takie linie które są i z herbicydem i kompensacją? Przeglądając oferty w sieci widzę, że albo takie, albo takie...
Paster 14:37, 05 sie 2013


Dołączył: 05 sie 2013
Posty: 16
Witam wszystkich po raz pierwszy na Forum.

W pewnym poradniku systemu nawadniania wynurzalnego znalazłem informację, że średnica rury doprowadzającej (magistrali) oraz kran końcowy nie mogą mieć średnicy mniejszej
niż 19 mm (3/4"). U mnie niestety jest 1/2", lecz mimo tego przyłącze daje wydatek około 2 m3/h. Ciśnienie w sieci w mojej części miasta (wg informacji z wodociągów): 3,0 - 3,5 bara. Czy przy takich parametrach istnieje szansa na stworzenie poprawnie funkcjonującego systemu nawadniania trawnika?

Poniżej zamieszczam rysunek części swojego ogrodu (wykonany w programie Gardena), na której mam zamiar wykonać nawadnianie (niebieska kropka w lewym dolnym rogu to ujęcie wody). Jeśli chodzi o trawnik to drzewo po prawej stronie to mała 2 metrowa brzoza, natomiast po lewej u góry to 60 cm wysokości krzew).



Poza tym chciałbym umożliwić rozbudowę systemu w przyszłości (do max. 4 sekcji, posiadam jeszcze drugie ujęcie wody w innej części ogrodu). W miejscu ujęcia wody posiadam już wkopaną skrzynkę pod licznik, zawory, itp.). Interesuje mnie asortyment tylko profesjonalnych firm. Czy mógłbym przy okazji prosić Was o propozycję rozmieszczenia zraszaczy? Kształt trawnika jest dosyć skomplikowany. Jakie dysze Waszym zdaniem powinienem zastosować? Dość często u mnie wieje dlatego nie chciałbym zraszaczy tworzących "mgiełkę".

Dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam!

Piotrek
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies