Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

wojtas2101 22:20, 27 maj 2018


Dołączył: 24 wrz 2012
Posty: 1762
Trawnik 30 min, linia kroplująca 1h. Ja mam usawione co drugi dzień
____________________
Ogród przydomowy - Hosty Wizytówka-Ogród przydomowy-Hosty
GucioZapylacz 19:44, 28 maj 2018

Dołączył: 24 maj 2018
Posty: 1
Witam forumowiczów, forum przeglądam od dłuższego czasu w poszukiwaniu informacji na temat automatycznego nawadniania. Biorąc pod uwagę wasze wskazówki zrobiłem wstępny projekt trawnika. Prosiłbym o ewentualną korektę. Zamierzam użyć korpusów zraszaczy statycznych Hunter Pros - 04 i dysze mp rotator. Moje przyłącze to 3/4" i 10 litrów w około 15 sekund = 40Litrów/Minutę. Ciśnienia nie mierzyłem ale na oko 3-4 bary, mniej niż 3 raczej nie ma. zmierzę to pod koniec tygodnia manometrem.

Rysunek jest odręczny. U góry przy podwyższonej rabacie nie wstawiłem żadnego zraszacza bo zastanawiam się czy wystarczy tam jeden 180 stopni, czy może jakoś inaczej to rozwiązać.

Czy zraszacze mają dolewać od zraszacza do zraszacza, czy wystarczy że pokrywają np 60% tej odległości.

Zraszacz w rogu o kącie 90 stopni nie ma pokrycia przez inny zraszacz przy samym zraszaczu?? Czy tak może zostać??





Pozdrawiam
Mariuszo 14:55, 29 maj 2018


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 12
Witam wszystkich,

Czy byłby ktoś tak uprzejmy i mógłby rzucić okiem na mój projekt nawodnienia i wypowiedzieć się czy ma to ręce i nogi ?
Dysze MP Rotator
1 kratka = 1m

pozdrawiam



slavko 21:24, 31 maj 2018

Dołączył: 16 wrz 2015
Posty: 5
Cześć wszytskim. Proszę Was o pomoc w wyborze elektrozaworów. Kupić rain bird HV czy DV. Czy warto dołożyć 20 złotych do DV. Potrzebuje 3 elektrozawory.
wojtas2101 00:08, 01 cze 2018


Dołączył: 24 wrz 2012
Posty: 1762
Zwykłe elektrozawory hv też się sprawdzą ha bym nie dopłacać. Ja montuje głównie irritrola.
____________________
Ogród przydomowy - Hosty Wizytówka-Ogród przydomowy-Hosty
slavko 07:09, 04 cze 2018

Dołączył: 16 wrz 2015
Posty: 5
Wojtas - dzięki za odpowiedź. Zamówiłem te tańsze.
Zraszacze zamontowane,teraz pozostaje montaż kolektora,zaworów,czujnika deszczu i sterownika.
Elektrozawory HV
Sterownik ESP-RZX
czujnik deszczu RSD-BEX
Wiem że to się gdzieś przewinęło we wątku, ale teraz kompletnie nie wiem na której stronie to było.
Czy pomożecie mi jakaś instrukcją i zdjęciami jak to wszystko połączyć.

mam trzy sekcje + kolektor 4 sekcyjny- Jedno wyjście będzie wolne.

[zmoderowane]
Chciałbym też podłączyć zawór do sprężonego powietrza aby wyczyścić system z wody przed zimą.

Sterownik będzie w środku budynku oddalony o około 2 metry od skrzynki z zaworami która będzie zakopana w ziemi.
1. Gdzie ustawiamy czujnik deszczu?
2. Jakie kable wyprowadzić z domu do kolektora i czujnika deszczu(ktoś pisał że trzeba je jakoś zaizolować przeciwko wilgoci. silikon itp)
3. W którym miejscu zamontować zawór na powietrze( na końcu kolektora czy w wolnym porcie?
wojtas2101 23:10, 05 cze 2018


Dołączył: 24 wrz 2012
Posty: 1762
Przykładowe zdjęcie wrzuciłem na stronie 86 tylko zamiast zaworów elektrozawory.
____________________
Ogród przydomowy - Hosty Wizytówka-Ogród przydomowy-Hosty
ePasjonat 23:49, 06 cze 2018

Dołączył: 06 cze 2018
Posty: 11
Cześć wszystkim!

Mam pytanie, robię sobie rzędowo 6 zraszaczy na źródle o wydajności 0,9 m3 (15 litrów / minutę), mam normalne ciśnienie jak w budynku mieszkalnym na osiedlu, mieszkam na parterze.

Chciałem trójnikiem zrobić jedno odejście do kropelkowania pod różę, mogę tak zrobić? Reduktora ciśnienia chyba nie potrzebuję, bo mam niższe niż za nim, jakbym je podłączył a widziałem taki element Gardena jak regulowany kroplownik końcowy z kompensacją ciśnienia. Pytam, bo wiem, że róży nie mogę zraszać, jestem początkującym ogrodnikiem.

Co sądzicie?

jorgin1987 22:11, 28 cze 2018

Dołączył: 28 cze 2018
Posty: 4
Witam serdecznie, przeczytałem już chyba cały wątek, co myślę, pomogło przy projektowaniu swojego nawadniania tylko i tak mam pytanie do tych bardziej doświadczonych. Otwórz jak to jest z tymi zraszaczami w jednej sekcji. Czy na moim projekcie zadziałaja te 3 sekcje?
Wydajność kranu przy ustawionym reduktorze ciśnienia na 3,5bar to około 3,2-3,3 m3 / h.



Przód to strona południowa, brązowy- wschód, czerwony zachód, zielony północ. Tak jak zaznaczono 2 krateczki to 1 metr

Dodatkowo chce zrobić jeszcze 2 sekcje na kropelki. Jedna to cały pas tych tui, druga na te 3 rabaty (rozumiem że spokojnie mogę łączyć linię kroplujące rura PE16?

Dostałem już też 3-4 gotowe projekty firm które sprzedaja sprzęt, ale jakoś nie przekonały mnie w 100% tym bardziej, że były jakoś dziwnie łączone - lewa strona z prawą stroną itd. A cały obszar zielony był zrobiony zraszaczami 5004. Jako, że tam się może jeszcze coś zmienić z biegiem czasu wolę zrobić całość na mp rotatorach - będzie więcej możliwości dostosowania tego w przyszłości.

Bardzo byłbym wdzięczny jak by ktoś rzucił okiem na to. I czy wg was te 3 sekcje w takiej konfiguracji i z takim źródłem wody zadziałaja?

Magistrala główna wtedy 32 czy 25 wystarczy?

Z domu wychodzi rura miedź 22mm bodajże i jest zakończona wyjściem do którego wkrecam kolanko 1" / 32 - I to już idzie rurą 32 do studzienki z zaworami.

Jeszcze zestawienie rotatorów w sekcjach



Dzięki i pozdrawiam serdecznie

jason 12:21, 29 cze 2018

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
jorgin1987, nie możesz łączyć mp800 z mp1000, mp800 wylewa dwa razy wiecej wody, musisz to rozbic na sekcje bo albo zalejesz ten kawalek z mp800 albo bedziesz mial niedolany dol z mp1000.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies