Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

aguska194 08:03, 08 sie 2018

Dołączył: 23 kwi 2016
Posty: 3
Witajcie, dopiero zaczynam swoja przygode z ogrodem. Jak dotąd wiecej myśleliśmy nad domem, jednak trzeba wiząć sie za zagospodarowanie terenu. Postanowiliśmy, ze najpierw zrobimy nawadnianie ogrodu. Chcieliśmy zrobić to sami, zeby zminimalizować koszty, ale chyba troche przerasta nas zaprojektowanie tego systemu czy mógłby ktoś rzucic okiem i podpowiedziec jak zaplanowac rozstaw zraszaczy? dookola dzialki pod tujami mamy linie kroplującą. Rabat jeszcze za wiele nie ma wiec chcialabym żeby cały trawnik był podlewany, z góry bardzo dziekuję
Ewa_g 12:29, 08 sie 2018


Dołączył: 08 sie 2018
Posty: 10
Dzień dobry,
Planuję założyć system nawodnienia trawnika w naszym ogrodzie.
Od wiosny siedzę i myślę jak zorganizować te wszystkie zraszacze, żeby było dobrze.
Zdecydowałam się na system Hunter i zraszacze typu MP Rotator.

Na projekcie ze strony gardeny naniosłam moją wersję (4x MP Rotator 3000, 2x MP Rotator 1000 i 1x Corner).
Czy taki układ będzie w porządku?

W prawym górnym rogu jest ścieżka między drzewami = cień, trawy prawie nie ma, więc chyba wody też nie musi być dużo. Myślę o jeszcze jednym MP Rotator 1000 po prawej stronie (przed różami)

Cały system muszę podzielić na 2 sekcje, bo źródło wody (miejskie) inaczej nie da rady. Z moich pomiarów wynika, że mam 2,2 bara (mierzone manometrem) i 10l napełniam w 26 sek co daje ok. 23 l/min (po przeliczeniu 1,4 m3/h).
1 SEKCJA: 4x MP Rotator 3000
2 SEKCJA: 2x MP ROTATOR 1000 + 1x CORNER

Pytanie do użytkowników Hunter MP Rotator 1000. W specyfikacji nie ma info o działaniu tychże dysz dla ciśnienia roboczego (?) poniżej 2 bary. Co się stanie jeżeli faktyczne ciśnienie na zraszaczu nie osiągnie 2 barów?

Z góry dziękuję jeżeli ktoś zainteresuje się moim trawnikiem


jason 08:58, 09 sie 2018

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
Ewa_g napisał(a)
Co się stanie jeżeli faktyczne ciśnienie na zraszaczu nie osiągnie 2 barów?


Nie wynurzy się albo będzie się wynurzał na chwilę i chował, nie wyleje tyle wody ile powinien jak równiez promień zraszania będze bliżej nieokreślony.
Qulleczka 13:58, 10 sie 2018


Dołączył: 11 cze 2018
Posty: 84
Witajcie kochani

W tym roku zajmuję się całkowitą wymianą trawnika na działce letniskowej mojej babci. Ponieważ ziemia rozkopana (szczegóły u mnie w wątku), pojawił się pomysł położenia już teraz automatycznego nawadniania trawnika, który posiany zostanie za miesiąc (łatwiej położyć, sprawdzić wszystko jak działa i dopiero zakopać, niż kopać w gotowym trawniku, do czego rodzina nieprzekonana).
Wiemy, że to droga impreza, ale według właścicielki działki warta zachodu.

Aby oszczędzić, w tym roku robimy tylko połowę remanentu (co widać na załączonym planie). I jak na razie tylko połowa działki ma być podlewana automatycznie. Docelowo jednak wszystko pokryte ma być zraszaczami wynurzalnymi oraz liniami kroplującymi.

Zatem.

Plan działki z wymiarami i przeznaczeniem rabat:



Szczegóły techniczne:
Ciśnienie w rurach - od 4,5 do 5 barów
Maksymalna wydajność - 114 l/min (ale liczymy 80%, czyli około 90 l/min)

Jeśli chodzi o trawnik:
Wybraliśmy firmę Hunter i zraszacze MP Rotator z różnymi dyszami.

Oto wstępne rozłożenie zraszaczy:


Oto wstępne rozłożenie rur:


Oto rozpiska wszystkich zraszaczy (wraz z przepływem):
1. MP2000 / 270 - 4,70 l/min
2. MP2000 / 180 - 3,15 l/min
3. MP2000 / 360 - 6,25 l/min
4. MP1000 / 210 - 1,82 l/min
5. MP2000 / 270 - 4,70 l/min
6. MP1000 / 210 - 1,82 l/min
7. MP1000 / 180 - 1,56 l/min
8. MP2000 / 210 - 3,70 l/min
9. MP2000 / 210 - 3,70 l/min
10. MP1000 / 180 - 1,56 l/min
11. MP2000 / 90 - 1,68 l/min
12. SS-918 / pas - 6,50 l/min
13. SS-918 / pas - 6,50 l/min

Razem na tę linię 47,64 l/min.

Teren zadarniony na razie nie będzie podlewany.
Jak już tam posprzątam (na razie jest pomieszanie z poplątaniem, pieszczotliwie zwane chwastowiskiem), umieścimy tam zraszacze statyczne w innych liniach.

Ale na trawniku, przez te wszystkie drzewa i rabaty, bardzo trudno jest rozmieścić zraszacze. Wiem, że mój plan nie jest idealny, więc bardzo bardzo liczę na Waszą pomoc... Szczególnie oczywiście Danusi i Witka, jeśli znajdą chwilkę... Długo nad tym siedzieliśmy i nic lepszego nie udało nam się wymyślić...
Numery 1 i 13 podlewają na razie pojedynczą warstwą, ale tutaj, w przyszłym roku, podczas robienia drugiej strony domu, dołoży się zraszaczy. Pod drzewami (w miejscu żurawek i carexów), aroniami, borówkami i iglakami będą linie kroplujące.
____________________
Kuleczka i jej trawka ~~~ "Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajmy go sobie odebrać!" (St. J. Lec)
Qulleczka 23:40, 10 sie 2018


Dołączył: 11 cze 2018
Posty: 84
Dorzuciliśmy dwa zraszacze na dole przy altanie.

____________________
Kuleczka i jej trawka ~~~ "Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajmy go sobie odebrać!" (St. J. Lec)
Adax 14:16, 12 sie 2018

Dołączył: 08 kwi 2018
Posty: 28
Witam, postawiliśmy na Hunter MP3000, ciśnienie z sieci raczej niskie (górka) 1.5at, ale czasami zdarza się 2-2.5at. Wydajność 2-2.5m3/h, ok. 500m2, są łuki, a na szkicu uproszczenie.

Czy ktoś z Was podnosi ciśnienie za pomocą pompy JY100 +BRIO SK13? Bo obawiamy się co będzie jak akurat pojawi się na ssaniu pompy 2.5at? Czy pompa się uszkodzi i czy z tego powodu nie będzie potrzebny regulator ciśnienia za pompą?
hektor80 15:48, 06 wrz 2018

Dołączył: 04 wrz 2018
Posty: 1
Witam

Proszę o sprawdzenie mojego projektu. Kilka faktów:

ciśnienie dynamiczne 2.7
wydatek wody - ok 60l/min

czyli 3600l /h. 70% z tego to ok 2.8m3/h

Początkowo zamierzałem zrobić wszystko na zraszaczach rotacyjnych Rainbird 3504 ale z uwagi na nierównomierny opad musiałbym rozdzielać na conajmniej 4 sekcje zraszacze 90, 180, 270 i 360 stopni. Ponadto taki podział byłby nielogiczny bo część zraszaczy 90 stopni mam z frontu domu a resztę z tyłu.

Wiem że zraszacze 5004 mają możliwość regulacji opadu. Co do 3504 to takiej informacji sie nie doszukałem.

Wydymałem że wszystko zrobię na MP Rotatorach 1000, 2000 i 3000. Łącznie wszystkie zraszacze pobiorą ok 5,5m3/h co teoretycznie dało by się opędzić dwoma sekcjami.

Zastanawia mnie tylko ciśnienie. Odczytałem je z zainstalowanego reduktora który mam wpięty za trójnikiem do ogrodu. W momencie poboru wody do ogrodu, wskażnik nawet nie drgnie i jest na poziomie ciśnienia statycznego czyli ok 3.2 bar.

Ale jak pobór jest w domu czyli za reduktorem, ciśnienie spada do ok 2.7 bara. Czy ten sposób pomiaru jest wiarygodny?

Co sądzicie o tym wszystkim sądzicie?

pawel88 14:42, 03 paź 2018

Dołączył: 14 cze 2017
Posty: 29
Witam,
Planuję kiedyś zrobić system ale.. przejrzałem wszystie strony tego wątku jak i inne w internecie i mnie najbardziej nurtuje wyjście wody miejskiej na ogród, bez żadnych hydroforów, pomp itp. Mianowicie jak większość, mam kranik 1/2. Większość wypowiedzi jest że to za mało, zmienić itp. Ale znalazłem także takie komentarze:

"zmiana srednicy kranu nic nie da jeśli cała instalacja wody ogrodowej jest poprowadzona rura 1/2 cala.
Tak jak ktos napisal - przy niskich wydajnościach zaleca się stosowanie dysz MP Rotator. No i oczywiscie nie mozna zapominac o dokladnym przeliczeniu poszczegolnych dysz "
- to rozumiem, co mi da zmianę samego wyjścia na ogród jak i tak wąskie gardło jest w całej instalacji

"Logicznie to twoim źródłem jest koniec jakiejś rurki o jakimś tam ciśnieniu i przepływie. Od tego źródła tak projektujesz instalacje aby spadek ciśnienia był jak najmniejszy czyli dobierasz odpowiednią grubość rurek aby ciśnienie było wciąż na tyle wysokie aby zraszacze zadziałały oraz robisz tyle sekcji aby przepływ dał radę obsłużyć te zraszacze."
- rozumiem to tak że mam 1/2 na wyjściu, obliczę ciśnienie, wydajność, potem ilość zraszaczy itp itd i tak jak pisze cytowany użytkownik, od tego momentu projektuję instalację na rurki 32 / 25 ?

Szczerze, już się pogubiłem czy te 1/2 na wyjściu wody jest kategorycznie złe czy jednak może być.. Pomoże ktoś?
Gardenarium 07:25, 04 paź 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
1/2 nie musi być kategorycznie złe, ale może się zdarzyć ze sekcji będzie tyle, że nie wydolisz finansowo. Bo może się zdarzyć że jedna sekcja to będzie np. 1 lub 2 zraszacze tylko

Czyli mnóstwo sekcji, wielki sterownik albo dwa sterowniki i kilka skrzynek z elektrozaworami. A to kosztuje, bo mózg systemu to największy koszt.

Po to jest potrzebny dobry wydatek wody i ciśnienie, aby system mógł działać przy mniejszej ilości sekcji (tyle ile potrzeba) a nie tyle, ile wydoli źródło wody.

"PLanuję zrobić system" - ale jak duży system, jaka pow. działki itd.
Na pewno ogrodu 1000 m2 nie załatwisz rurką 1/2.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
PiotrM 07:31, 04 paź 2018

Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 22
1/2 może być ale sekcji będzie więcej, więcej zraszacz , większe koszta , wszystko da się podzielić według twojej wydajności wody i będzie działać , zamiast 5 zraszacz na sekcje dajesz np. 2 , i będzie działać .

Ale tutaj raczej chodzi o koszt inwestycji, wszystko zależy jak duża jest działa, jak masz dużo trawnika, to koszt może się podwoić względem dojścia wody 1"

Ja najpierw miałem na 1/2 było słabo potem na 1" i mogłem dac od razu mniej zraszaczy elektro zaworow , teraz mam studnie o tak dużej wydajności że gdybym ja wykopał przed inwestycją to koszta były by dużo mniejsze, w tym momencie na studni mogę włączyć 2 sekcje na raz czyli 16 zraszacz rainbird 3500 szok A ciśnienie nie spada poniżej 3atm

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies