Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

pawel88 10:03, 04 paź 2018

Dołączył: 14 cze 2017
Posty: 29
pow. trawy ok. 600 m2, nie ukrywam że jedną część ogrodu chcę zrobić na wiosnę (na oko 300m2), a drugą kiedyś bo na pewno będę tam dużo zmieniał, stawiał domek narzędziowy, jakieś krzaki więc ok. połowa trawy zniknie. ale z jednej strony już mam trawę ostatecznie, na zdjęciu poniżej ta część gdzie taras:



teraz tak, wodę mam następująco (zdj. poniżej, sorki za bałagan, jestem w pracy a zdj podesłała mi żona wychodzi mi 25 mm, koło licznika też zmierzone 25 mm a wychodzi 32 mm i idzie w wylewkę w podłodze, dalej z wylewki wychodzi 19 mm i idzie na plac gdzie mam kranik 1/2.





Poradziłem się osób, ponieważ ja z instalacji wod-kan jestem noga, i podpowiadają zeby od tej rury 32 wbić się i puścić odnogę na dwór 32 mm. Da tak radę? Poniżej wizualizacja.



Jeszcze jedno, my wszyscy mówimy tu o calach normalnych czy hydraulicznych? Szczerze, dzisiaj się dowiedziałem o takim podziale, wcześniej sprawy rur i hydrauliki mnie tam mało obchodzily ale skoro mam zająć się nawadnianiem to zacząłem szperac. 3 rok odkąd mieszkam podlewam trawę z węgorza albo podpinam jakieś pulsacyjne natryski i mam już dość..

Moje wymiary że zdjęć to zew czyli po kolei mam 1 cal, 1-1/4 cala oraz 3/4 i nie ukrywam że byłoby ok ale jak przejdziemy na te hydrauliczne to mam 3/4, 1 i 1/2.. Pogubiłem się już totalnie. Jakich Wy używacie?
pawel88 09:43, 26 paź 2018

Dołączył: 14 cze 2017
Posty: 29
Witam,
mam takie pytanie odnośnie ciśnienia, wyczytałem że jeżeli jest za duże to trzeba kupić korpus zraszacza z PRS który wyreguluje je na 2,1 Pa, jeżeli mamy zraszacze statyczne. Nie bardzo rozumiem, myślałem że im lepsze cisnienie to lepiej dla nawadniania. Mój szwagier ma zbiornik w ziemi i pompe hydroforową która nawadnia jednocześnie 15 zraszaczy i o niczym takim nie słyszał, jedzie już tak 3 lata, trawke ma idealnie zieloną i generalnie stwierdził że to są jakieś bajery, pierdoły żeby ino kase nabijać..

chciałbym na wiosnę się zabrać za nawadnianie i pytam, czytam, żeby wszystko dobrze zrobić. Ma ktoś wiedzę na temat tych zraszaczy PRS i po co to tak naprawdę jest?
jason 10:03, 26 paź 2018

Dołączył: 13 maj 2016
Posty: 130
Producent dla każdej dyszy definiuje promień zraszania, promień ten nie jest stały lecz zmienia się wraz z ciśnieniem. Np. dla ciśnienia 3.8bar będzie to 3.5m a dla ciśnienia 2.1bar będzie to 2.6m - różnica dość znaczna (MP800SR). Nawet gdy rozmieścimy zraszacze zgodnie ze sztuką to na którymś ciśnienie będzie wyższe na którymś niższe. Zraszacze z reduktorem ciśnienia zapewnią stałe ciśnienie na zraszaczu i w związku z tym stały promień zraszania na każdym zraszaczu. Gdy mamy wydajne źródło z dobrym ciśnieniem i dobrze zaprojektownay system to różnice nie powinny być duże. Przy słabym źródle lub/i złym rozmieszczeniem zraszaczy może miec to wpływ i przełoży się na promień zraszania

Ponadto producent definiuje również ciśnienie optymalne które zagwarantuje najdłuzej poprawną pracę dyszy, im wyższe ciśnienie tym szybciej dysza się żużyje. Dodtakowo producenci nie podają promieni zraszania np. dla ciśnienia > 4 bar ponieważ dysza może nie pracować poprawnie jak równiez może ulec uszkodzeniu. Dlatego przy bardzo dużym ciśnieniu tzreba zamontować albo reduktor ciśnienia na całej lini lub zraszacze ze stałym ciśnieniem.

Niestety ceny zraszaczy PRS są czterokrotnie wyższe od zwykłych więc zazwyczaj wybiera się te zwykłe (też tak zrobiłem ze względu na koszty).
pawel88 10:45, 26 paź 2018

Dołączył: 14 cze 2017
Posty: 29
Dziękuję za odp. Np. przy dyszach Rain bird HE-VAN max ciśnienie jakie podają to 2.1, mi coś szwagier wspominał że ma na tym hydroforze 4,5 to w takim razie osiąga 2x za duże. Odnośnie tego, mierzymy ciśnienie u źródła wody czy przy każdej dyszy? Bo już się pogubiłem z tymi ciśnieniami, dyszami, średnicami rur itp. Chyba zawezwę firmę choćby do ustalenia co i jak bo jest dużo jakichś trików tutaj. Nie chciałbym czegoś zepsuć bądź kupić złe materiała.
Barwaw 08:31, 22 lis 2018

Dołączył: 17 wrz 2017
Posty: 14
Witam,
Mam problem odnośnie nawadniania, mianowicie ciśnienie statyczne na wyjściu z ujścia mam 2,2bara , więc dynamiczne wychodzi około 1,8bara, więc jest to ciśnienie bardzo małe pod nawodnienie , dlatego zamontowałem pompę grundfos jp 5 o wydajności 55l/min i podnoszeniu ciśnienia do 3,5bara. Zrobiłem ogród na 3 sekcje . Pierwsza sekcja ma przepływ 26,3l/min i składa się z 4 zraszaczy, druga sekcja ma przepływ 19,5 l/min-4zraszacze i trzecia sekcja , która jest najdalej zamontowana od pomopy 27l/min-5zraszaczy. Po zamontowaniu pompy na wyjściu z kranu jest około 6barów statycznego, czyli około 4,5 dynamicznego.Pierwsza sekcja bez zarzutu się wynurza i druga też , tylko 3 sekcja do połowy się wynurza i na sterowniku automatycznym od razu spada ciśnienie do 2barów . Czym to może być spowodowane, bo gdzieś traci ciśnienie? . Jedyny minus to przy pierwszej sekcji i drugiej wywala dysze, czy zamontować reduktor ciśnienia ?
Dziękuję za odpowiedż.
pawel88 13:08, 14 sty 2019

Dołączył: 14 cze 2017
Posty: 29
jason napisał(a)


Niestety ceny zraszaczy PRS są czterokrotnie wyższe od zwykłych więc zazwyczaj wybiera się te zwykłe (też tak zrobiłem ze względu na koszty).


PRS wychodzi drogo, to fakt. A jak sprawa ma się z reduktorem ciśnienia jak w podanym linku? https://www.raingarden.pl/pl/p/Reduktor-cisnienia-z-regulacja-0.8-2.5-bar%2C-34GW-34GW/168
czy da równe ciśnienie na wszystkie zraszacze? koszt niewielki więc wyjdzie dużo taniej niż kupować np. 15 zraszaczy PRS.
Ankaa 07:49, 21 sty 2019

Dołączył: 21 sty 2019
Posty: 1
Dzień dobry, od dawna czytam forum. Na wiosnę chcemy ruszyć z zakładaniem ogrodu. Dostałam taki projekt nawadniania.. Pani Danusiu, czy mogłaby Pani rzucić swoim fachowym okiem na ten projekt? Będę bardzo wdzięczna.. Każda wskazówka będzie cenna. Pozdrawiam

Lucas 08:27, 04 lut 2019

Dołączył: 03 lut 2019
Posty: 2
Witam
Planuję na wiosnę założyć samodzielnie nawadnianie trawnika. Pomiar wydajności oraz ciśnienia źródła wody mam za sobą. Ciśnienie zmierzone to ok 4,2atm natomiast wydajność to ok 4500 l/h. Mam wątpliwości odnośnie ciśnienia wody. Jest ono jak wiadomo w wodociągu zmienne zwłaszcza latem (chociaż jak podlewam rano to ciśnienie jest w granicach tego zmierzonego problemy są dopiero wieczorem ale jak wiadomo system będzie pracował raczej wczesnym rankiem). Myślałem o założeniu regulatorów ciśnienia. Planuję robić w oparciu o firmę Rain Bird. Oferuje ona regulatory z filtrem na 2,1 atm (3/4") i 2,8 atm (1"). Producent wydajność dysz do zraszaczy statycznych podaje na maksymalne ciśnienie 2,1atm. Czy można zamontować na sekcje z dyszami statycznymi i na sekcje z dyszami rotacyjnymi regulatory 2,8atm. Ciśnienie na zraszaczach i tak będzie niższe z uwagi na spadki ciśnienia na elektrozaworach rurach itp.
Od czego zależy przekrój (średnica) elektrozaworu? bierzemy tu pod uwagę maksymalny dopuszczalny przepływ?
PiterSas 11:51, 04 lut 2019

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Lukas.
Wg mnie to zacznij od projektu, czyli jakie ukształtowanie terenu (czy masz teren równy czy pagórkowaty), następnie jakich użyjesz zraszaczy, czy statycznych czy rotacyjne), ile planujesz sekcji.

co do regulatorów ciśnienia to z tym bym się nie spieszył - to wyjdzie z obliczeń ciśnienia dynamicznego.
Odnośnie średnicy elektrozaworów to z powodzeniem starczy Ci 1" (ma odpowiedni przepływ).
Pozdrawiam
Lucas 15:48, 04 lut 2019

Dołączył: 03 lut 2019
Posty: 2
Dzięki za zainteresowanie. Wstawiam projekt nawadniania. Zrobiłem go sam więc pewnie coś może być nie do końca poprawnie. Przerysowałem wszystko na zraszacze Hunter (z regulatorem ciśnienia wbudowanym)
Teren mam płaski. Sekcji 5 w tym na jednej zraszacze rotacyjne natomiast na pozostałych tylko statyczne.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies