Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowo zakręcona.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowo zakręcona.

Zakrecona 12:49, 02 sie 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Widłami, wiem, wiem

o joj, niby to nie apteka, ale teraz już myślę ile pisaku Coś tam pomajstruję, żeby sobie znowu piaskownicy nie zrobić
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Anda 13:31, 02 sie 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Zapytaj Danusię. Ona jest fachowcem i zakłada przecież ogrody.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Zakrecona 14:26, 02 sie 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Anda napisał(a)
Zapytaj Danusię. Ona jest fachowcem i zakłada przecież ogrody.


Dzięki Ewa, dobry pomysł
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Dorii 17:03, 02 sie 2019


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
To trzeba na wyczucie niestety bo glina glinie nie równa.
Mi radzono 1:1:1 glina, piasek kompost czy inne dobroci ale tak to się nie da chyba że kopiesz na 10cm bo jak na dwa szpadle to bym se poziom podniosła o metr prawie. A i tak wywożę ziemię z rabat. Tam gdzie najgorsza idzie za płot do wywózki a na jej miejsce ta wymieszana z piaskiem kompostem i korą czy co tam akurat mam wybrana w innym miejscu. Śmiałeś się że będziesz wywozić i nawozić a ja to już od dawna robię. Połowę warzywniaka wywiozłem, facet co nam łazienkę robił to się pytał czy basen kopię. Głęboko na dwa szpadle, chciałam więcej ale tam szpadel na 3cm tylko wchodził więc dłubania straszna.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
anna_t 17:10, 02 sie 2019


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13457
Dori A nie prościej dodać do tej słabej ziemi obornika po prostu? Po co Ty to wywozisz?
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Dorii 17:47, 02 sie 2019


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Bo to nie jest słaba ziemia. To jest najgorsza glina jaką widziałam. Jak mokrą to się lepi i nic do niej nie domieszasz. Jak wyschnie to na kamień, nie rozbijesz na drobne nie ma szans. Z taką ziemią to praca na lata. Jedno co jej pomaga to przemarznięcie. Jak przekopiesz i zostawisz na zimę w ostrej Skibie to wiosną pod warunkiem że za mokro nie jest wierzchnia warstwa jest rozbita na drobne takie jakby kamyki i wtedy można domieszać. Ale to tylko wierzchnia warstwa. Pod spodem kamień albo ciastolina. W innych miejscach jest też glina ale dużo lepsza. Jak dodam piachu i wszystkich dobroci to robi się za dużo. Więc i tak część musiałabym wywieźć. Mamy dom na szczycie wzgórza. Sąsiedzi, poza jednym mają działki niżej od nas więc u siebie już nie podniosę a i nasz dom prawie równo z trawnikiem.

Mnie na ogrodowiska nie trzeba było namawiać do przygotowywania ziemi. Ja tylko szukałam informacji co dodać by w mojej ziemi dało się sadzić rośliny. Od początku mieszam z piachem i ziemią z wora bo myślałam że to dobra ziemią. Tu dowiedziałam się że nie. Kompostownik też mam od samego początku ale mało tego jest, dużo za mało.
Teście jak usłyszeli że glina to mówią no u nas też glina ale jak zobaczyli co my mamy to się za głowę złapali. Jak jeszcze trawy nie było to latem widok jak na wyschniętym jeziorze, takie pęknięcia. Teraz też takie mam w poziomkach bo tam mało piachu dałam.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
MartaKozak 19:21, 02 sie 2019


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Dorii napisał(a)
Bo to nie jest słaba ziemia. To jest najgorsza glina jaką widziałam. Jak mokrą to się lepi i nic do niej nie domieszasz. Jak wyschnie to na kamień, nie rozbijesz na drobne nie ma szans. Z taką ziemią to praca na lata. Jedno co jej pomaga to przemarznięcie. Jak przekopiesz i zostawisz na zimę w ostrej Skibie to wiosną pod warunkiem że za mokro nie jest wierzchnia warstwa jest rozbita na drobne takie jakby kamyki i wtedy można domieszać. Ale to tylko wierzchnia warstwa. Pod spodem kamień albo ciastolina. W innych miejscach jest też glina ale dużo lepsza. Jak dodam piachu i wszystkich dobroci to robi się za dużo. Więc i tak część musiałabym wywieźć. Mamy dom na szczycie wzgórza. Sąsiedzi, poza jednym mają działki niżej od nas więc u siebie już nie podniosę a i nasz dom prawie równo z trawnikiem.

Mnie na ogrodowiska nie trzeba było namawiać do przygotowywania ziemi. Ja tylko szukałam informacji co dodać by w mojej ziemi dało się sadzić rośliny. Od początku mieszam z piachem i ziemią z wora bo myślałam że to dobra ziemią. Tu dowiedziałam się że nie. Kompostownik też mam od samego początku ale mało tego jest, dużo za mało.
Teście jak usłyszeli że glina to mówią no u nas też glina ale jak zobaczyli co my mamy to się za głowę złapali. Jak jeszcze trawy nie było to latem widok jak na wyschniętym jeziorze, takie pęknięcia. Teraz też takie mam w poziomkach bo tam mało piachu dałam.



Dori może załóż swój wątek, to byśmy coś u ciebie poradziły.
Ja też mam straszną gline, miejscami martwice, ale dzieki pomocy dobrych duszek z O jest już dużo lepiej.
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Zakrecona 21:22, 02 sie 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Ja też widzę, że tam gdzie dodane dobroci i odpowiednio przeryte są dżdżownice i jest dużo oo. .. łatwiej kopać
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
21:27, 02 sie 2019
Tak dzdzownic są tam gdzie korą z przekopana ziemia.
Gdzie sama ziemia bez niczego dużo mniej dzdzownic - mam tak samo
Toszka 21:42, 02 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Bo dżdżownice lubią próchnicę. Robienie ziemi liściowej i wysypywanie liści na jesieni na rabaty robi tez mega robotę...i chroni ziemię przed degradacją (pylistością). Na wiosnę wystarczy na liście sypnąć kompost lub korę i samo się kręci dalej. A dżdżownice uwielbiają liście, zwijają je w tutki i wciągają do ziemi...i wprowadzają próchnicę głębiej

To o czym Dorii pisze to faktycznie ciężki gliniasty przeciwnik, który wcale tak łatwo nie chce mieszać się z niczym - ani z piachem, ani z próchnicą. Za moment znów się zbryla.
Dorii jasna ta ziemia?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies