Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowo zakręcona.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowo zakręcona.

Zakrecona 22:31, 11 paź 2018

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Łoj, tak myślałam. Ślubny jutro wolne ma, ryć chciał z korą. Ja do 19 w pracy, pokombinujemy w sobotę. Em poryje gdzie indziej.
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
makadamia 08:42, 12 paź 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Madziu, jestem

Po pierwsze - rób zdjęcia poziomo, jak najszersze, bo jak jedna rabata jest na trzech zdjęciach pokazana, to ciężko się zorientować, czy jest dobrze poprowadzona czy nie Dopiero ostatnie zdjęcie pomogło

Po drugie - rabaty są poprowadzone po owalu, a nie po okręgu, więc metoda z kołkiem i sznurkiem się nie sprawdzi

Po trzecie - jeżeli mamy chować studzienkę, to projekt rabat trzeba wymyśleć od nowa; w tej wersji nie ma szans żeby ją schować; prawdę powiedziawszy, nie zawsze się da studzienkę schować, a ja osobiście, jeśli mam do wyboru ładną linię rabat albo schowaną studzienkę, to wolę tą studzienkę mieć na wierzchu

Po czwarte - też mam rabatkę z północną wystawą (czyli słońce z tyłu) trochę trudniejsza, ale też można ją ładnie wymyśleć. Zasadniczo - trzeba unikać kwiatów wybitnie światłolubnych i z koszyczkowymi kwiatostanami. Sprawdzają się kwiaty typu szczotkowatego (szałwie, liatry, rdesty, przetaczniki, żurawki, świecznice) i "wiechciowatego" (hortensje, tawułki). Bardzo dobrze sprawdzają się trawy kwitnące, które są pięknie podświetlane przez słońce.

Po piąte - te rabaty faktycznie duże się wydają; możesz zmierzyć, ile mają głębokości w najwęższym i najszerszym miejscu? jestem przekonana, że będzie tak jak Toszka napisała: jak zaczniesz obsadzać, to szybko okaże się, że wcale nie są takie duże
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 08:50, 12 paź 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Zakrecona napisał(a)
Tak od salonu, to mi dałaś do myślenia.

Ogólnie męż zgrzędzi, że rabata za duża, kory za dużo i kopania też


A trawnik to mąż zakładał kiedyś?
Myślę, że szybko się przekona, że przygotowanie ziemi pod trawnik jest dużo bardziej pracochłonne niż pod rabatę.
Co prawda pod trawnik kory się nie daje, ale za to wyrównywanie, wałowanie, grabienie, wałowanie, znowu grabienie, znowu wałowanie i tak jeszcze parę razy

Chciałam tylko zauważyć, że patrząc od salonu, to obie rabatki wystawę północną i obsadzenie tej pod domem będzie jeszcze trudniejsze niż tej pod płotem
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Zakrecona 11:08, 12 paź 2018

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Coś narysuję i wrzucę skan, tylko w pracy jestem

A z tą studzienką problem może być taki, że obawiam się wygniwania trawnika między jej brzegiem a krawężnikiem kostki jest na wierzchu bardzo mało ziemi, bo zabetonowali mi ją tak na bogato.

Mało tego sama już nie wiem, czy te cisy z przodu przy płocie chcę? Z założenia miałyby być puszczone tak do połowy płotu, więc już może niech te kfiotki wykręcają się do sąsiadów, niech też się cieszą.

A eM zły, bo miał plan przód do soboty skończyć
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Toszka 11:30, 12 paź 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
A dlaczego chcesz taki niski żywopłot? Lubisz jak ci ludzie do okien zaglądają?

Poczytaj wątek Netki, też na początku nie chciała żywopłotu od frontu...życie zweryfikowało założenia. Chciałam znaleźć fragment z przemyśleniami na ten temat, ale nie mogę odszukać
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Zakrecona 11:54, 12 paź 2018

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
A bo w okolicy, to nikt żywopłotu z przodu nie ma, sąsiedzi w porządku, to i osłaniać się w zasadzie nie potrzeba.

A, że taki niski, to mi się nasunęło po rysunku Asi
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Zakrecona 13:24, 12 paź 2018

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Tak na szybko:

____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
makadamia 14:11, 12 paź 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Zakrecona napisał(a)
Coś narysuję i wrzucę skan, tylko w pracy jestem

A z tą studzienką problem może być taki, że obawiam się wygniwania trawnika między jej brzegiem a krawężnikiem kostki jest na wierzchu bardzo mało ziemi, bo zabetonowali mi ją tak na bogato.

Mało tego sama już nie wiem, czy te cisy z przodu przy płocie chcę? Z założenia miałyby być puszczone tak do połowy płotu, więc już może niech te kfiotki wykręcają się do sąsiadów, niech też się cieszą.

A eM zły, bo miał plan przód do soboty skończyć



Te "trudne miejsca" można wysypać żwirem, zamiast obsadzać trawą.
Wciągnięcie studzienki w rabatę, zwłaszcza kiedy jest na jej brzegu a nie w głębi, też nie jest takie proste, bo czym ją później zasłonisz? Jałowca płożącego posadzisz? Pamiętam, że w wątku Elinki kiedyś mocno się biedziłyśmy nad tym tematem.

Zasłanianie się od ulicy to kwestia dość skomplikowana. Myślałam, że z tamtej strony masz kuchnię, która nie jest aż tak "wrażliwa" pod tym względem. Prawda jest taka, że cokolwiek byś nie posadziła, to i tak przez pierwszych kilka lat będziesz musiała się posiłkować zasłonami/roletami, a potem możesz zdecydować, na jakiej wysokości chcesz trzymać żywopłot.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Zakrecona 14:32, 12 paź 2018

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Rolety zasłaniam, to fakt

Asiu, Wy to tak jak ,,z rękawa" rzucacie propozycjami, rozwiązaniami, gatunkami...

Zachodzę w głowę jak i skąd Wam się to bierze.

Popatrzę u Elinki, żeby sobie unaocznić co ona zrobiła, choć za domem centralnie w kółku, gdzie ma być trawnik tez jest studzienka.

No i jeszcze wczoraj sobie te rury uzmysłowiłam. Dziś pytałam eMa, czy będzie rozwód, ale powiedział, że jeszcze trochę wytrzyma
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Zakrecona 14:34, 12 paź 2018

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Dla mnie wizualnie te rabaty wydaja się olbrzymie, ale jak poczytałam sobie trochę, to uświadomiłam eMa, że cis tak z 1,5 m od płotu trzeba zostawić, a taka np kulka, czy choćby hortensja, to docelowo z 1 m w obwodzie może mieć.
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies