Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowo zakręcona.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowo zakręcona.

Zakrecona 13:33, 30 sty 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
No dobra, takie pikne jak u Asi-Makadamii nie będzie, ale co tam:

____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Zakrecona 13:49, 30 sty 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417

____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Zakrecona 13:51, 30 sty 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Co o tym myślicie? Będę cierpliwie czekać
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
anna_t 14:16, 30 sty 2019


Dołączył: 27 kwi 2015
Posty: 13458
Niewiem jak bardzo lubisz hortensje ale ja zaczynałam od szpaleru 5 szt A teraz robiłam na 12szt i to jest dopiero Wow więc jak dla mnie dorzuć hortensji i amanogawe bym jeszcze dodała. Napewno jedna pomiędzy te dwie bo tak jakoś trojkami jest zawsze lepiej
6 rodzaji traw ozdobnych...grubo
____________________
Ania Nowocześnie z różanką
Zakrecona 14:33, 30 sty 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Upss, a mi się wydawało, że dwie, to za mało

No i tak przy wejściu dałabym te little bunny, ale tam wysoko jest i nie zasłoni całego murka, a może nie musi?

Ta turzyca variegata to też taka wariacja, bo mi się tak jakoś w głowie przestawiło, że będzie hakone naćkane

Aniu Ty tak ładnie masz, zresztą wszyscy macie

Tak mi sie na tej kartce pusto wydaje i dokładam dokładam, a efekt mizerny.
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Gosialuk 16:18, 30 sty 2019


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5263
Hej Jeszcze nie przeczytałam twojego wątku od początku, a już się wtrącam Od razu też mówię, że wprawy żadnej w projektowaniu nie mam.
Zwróciłam uwagę, że co innego planujesz z jednej strony, a co innego z drugiej.
Wydaje mi się, że można by dodać trzecią amonagawę przed rosplenicami na rabacie przy wejściu, nawet może rosnąć w rosplenicach.
Z kolei dodałabym trzeciego lilaka po drugiej stronie niż już zaplanowane dwa, tak pomiędzy amonagawę a miskanty. A jeżówki z tego miejsca przeniosłabym pod lizaka.
A i nie wiem jakie wysokie rosną jeżówki, o których piszesz, ale ta rosplenica little to taka do kolana jest, chyba jej nie będzie widać za nimi.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Pszczelarnia 16:29, 30 sty 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Magdo,

przeczytałam wszystko.

Mam mętlik ze wszystkim tak ja i Ty (ale Ty widzisz wszystko na żywca). To duża powierzchnia planowania (dla specjalistów to pewnie nic trudnego).

Ja bym to wszystko jakoś uporządkowała (i myślenie, i rysowanie, i gatunki).


Poniżej są pomiary (troszkę słabo widać ale coś jest). Dobrze zaznaczyłaś tę cezurę przełamanie przy wejściu, warto to zaakcentować w nasadzeniu. Czy są jakieś widoki do ukrycia?


Narysujmy najpierw żywopłoty (podając gatunki i docelowe wysokości, szerokości w skali 1:100, 1 cm-1 m) i drzewa. Przedyskutujmy to.

Co do Twoich wyborów Nigry i Kanzana - one się bardzo kłócą pokrojem i wyglądem kwiatów. Jak nie chcesz jednolitych drzew a różnorodne, to do wiśni Nigry proponuję dołożyć wiśnię 'The Brigde'. Wybór drzewa (soliter, szpaler, wielopniowe, kolorowe, smukłe) określi nam trochę styl planowanej rabaty.

Potem dajemy strukturę (zimozieloną albo ładną przez cały rok) tego przedogródka (albo kule albo stożki, kule na pniu, coś smukłego) - ją trzeba powtarzalnie rozmieścić.

Zwracamy uwagę na wyeksponowanie w rabacie wejścia do domu (odbicie wejścia do domu w rabacie, może być nawet dość wyodrębnione).

Pamiętamy o tym, żeby rogi rabaty obsadzić czymś płynnym, może wylewającym się.

Co chcesz jako żywopłoty (gdzie), drzewa, te cisy (które podobają Ci się w wątku Przemka). Warto pamiętać, że bukszpanowy murek zawsze się sprawdza i może być ciekawym urozmaiceniem.


Byliny to ostatnia rzecz na tej rabacie.

Oczywiście lawendę łączymy z rozchodnikami i berberysem np. Bagatelle a miskanta z hortensją - to są sprawdzone recepty.

Dobrze byłoby zrobić zdjęcie na wprost wejścia do domu i tych miejsc z zaznaczonym jakimś przyłączem (kółka zakratkowane).

Czym kończy się ta ścieżka?
Może pola na planiku ponazywać A,B,C,D i tak je potem szczegółowo rysować /obsadzać bylinami (bylin nie za dużo a w większych plamach) na papierze.

Inaczej trudno mi się połapać w natłoku rad, pomysłów i tego, co chcesz i oczekujesz od całego ogrodu.




____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 16:39, 30 sty 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Narysowałam taką siatkę, widząc Twój planik (za dużo gatunków i za dużo form: cis kulka, cis stożek i jeszcze lizak). Trzeba rysować w siatce, wtedy nie będzie chaosu na rabacie). Roślinami wprowadzić geometrię, bo inaczej wszystko się rozjeżdża nie dość że na łuku to jeszcze przez porozrzucane cisy kulki.




____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 16:54, 30 sty 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Inaczej niż Asia rozmieściłabym kule z cisa, bardzo geometrycznie, żeby się nie rozjeżdżały




____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Zakrecona 17:11, 30 sty 2019

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
To jest widok od wschodu (po lewej stronie kostka)



Przy wejściu widoczny fundament (po prawej) ma być tam murek i donica w nim (ma być, żeby mi się schody nie rozsypały

Po prawej na rogu domu za obwódką kostki studzienka
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies