Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

Gardenarium 10:21, 07 sty 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
anczaj napisał(a)
Muszę przesadzić 5 letniego rododendrona różowego średnicy korony ok 1 m piękny i zdrowy, pełno zawiązanych pąków kwiatowych.Jest opcja że go z jednej strony podetnę bo musi iść murek oporowy i troszkę przeszkadza. Podcinać czy przesadzić? Kiedy najlepiej u mnie teraz jest +7 w nocy +4,+5.Pozdrawiam.


Podcinać czy przesadzić? Jedno albo drugie? nie rozumiem pytania co chcesz zrobić. Jeśli chodzi o styczeń - ani jedno ani drugie.

Kiedy? w marcu/kwietniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Iwona100 18:10, 07 sty 2018


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Witam. Mam w ogrodzie rododendrona, z którym nie wiem co zrobić. Rośnie u mnie 4 rok. Był dwa lata temu przesadzany. Problem polega na tym,że jest niekształtny i połowa krzewu jest ciemniejsza, a połowa jaśniejsza. Nie wiem,czy coś z niego będzie. Proszę o radę co z nim zrobić.
Iwona







____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Sonka 19:28, 07 sty 2018


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2246
Nie wiem o co Ci chodzi, liście ma jaśniejsze? kwiaty? To co Ci nie pasuje, to po kwitnieniu przytnij i zrób oprysk Bogdzi miksturą, najlepiej wiosną.
Ja widzę dwa fajne krzaczki. To twarde rośliny. Ja po przesadzeniu zrobiłam cięcie tego co nadto wystawało i pokrój był brzydki, w pierwszym roku sterczały patyki a w tym już powinien zakwitnąć na tych nowo powstałych pędach.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
yacek 19:57, 07 sty 2018

Dołączył: 22 lis 2016
Posty: 10
Iwona100 - przesadziłaś i dobrze. Jeśli teraz jest, twoim zdaniem, niekształtny to go przytnij bezpośrednio po kwitnieniu. Zrobi się gęściejszy i bardziej zwarty.
U mnie też był jeden taki - wyglądał jak siedem nieszczęść. Przyciąłem go radykalnie i po kilku tygodniach miał już piękne, nowe liście. Teraz wygląda zdecydowanie lepiej.
Iwona100 21:06, 07 sty 2018


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Dziękuję za tak szybki odzew i Wasze rady. Poczytam o cięciu tych krzewów i po kwitnieniu go faktycznie przytnę. Może ,gdy wypuści nowe liście jego kolor się wyrówna. Chyba tego dobrze na zdjęciach nie widać ,ale w rzeczywistości pół krzewu jest jaśniejsza jakby była chora.Nie wygląda to dobrze. Ale jak już nie raz czytałam na tym forum ogrodnik musi być cierpliwy.
Pozdrawiam.
Iwona
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Iwona100 09:59, 26 sty 2018


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Toszka mam możliwość ogołocenia dąb sąsiada z liści ,ale wiadomo ,że suchych. Czy one się nadadzą do rh? Jeśli tak to co z nimi zrobić? Czy trzeba kompostować liście tylko już jesienne, a potem tym kompostem wyściółkować rośliny?
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
UrsaMaior 10:25, 26 sty 2018


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8197
Ja moimi wyściółkowałam. Ładnie to wygląda, poza tym, że dobrze im robi.
____________________
ogród pod lasem
Toszka 18:26, 26 sty 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ściółkuje się i tworzy mieszankę z suchych liści. One same spokojnie będą się kompostować.

Mam wrażenie, że powyższy rododendron jest zbyt głęboko posadzony.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Iwona100 18:57, 26 sty 2018


Dołączył: 14 sty 2016
Posty: 714
Iza Toszka - dzięki dziewczyny za Wasze podpowiedzi .Idę zatem ogołocić drzewko sąsiada.
Toszka przyjrzę się mu i jak ziemia odmarznie to go poprawię, a po kwitnieniu przytnę . Myślę,że zrobi się z niego fajny kształtny krzaczek. Dzięki za czujność.
____________________
Iwona Wizytówka-Ogród na Zagórzuświętokrzyskie
Rejzi 18:01, 07 mar 2018


Dołączył: 18 sty 2018
Posty: 633
Mam bardzo duży okaz i będę go przesadzać. Chcę go również przyciąć ponieważ rośnie krzywo, pień ma wygiety w łuk i góra brzydko się rozrasta. Jak najlepiej przeprowadzić cięcie żeby poprawić całokształt rodka? I czy zrobić cięcie od razu na całej koronie, czy lepiej tylko część gałęzi i za rok reszta?

____________________
Teresa nowy ze starego, Mały przedgródek na górce i glinie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies